Demakijaż ważniejszy niż makijaż

Każda z nas zdaje sobie sprawę z konieczności demakijażu. Niestety, często zapominamy o tym, by wieczorem zmyć z siebie wszystkie kosmetyki. Dlaczego powinnyśmy o tym pamiętać i czym może grozić rezygnacja z demakijażu?

Rezygnując z demakijażu zmniejszamy skuteczność preparatów pielęgnacyjnych, które stosujemy na co dzień
Rezygnując z demakijażu zmniejszamy skuteczność preparatów pielęgnacyjnych, które stosujemy na co dzień123RF/PICSEL

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z ilości preparatów, które w ciągu dnia nakładamy na swoją twarz. Kremy, podkład, puder, filtr - wszystkie te warstwy sprawiają, że nasza skóra nie odpoczywa w ciągu dnia. Co stanie się, gdy rezygnujemy z wieczornego demakijażu?

Najważniejszy element dnia

Wyobraźmy sobie, że cały dzień chodzimy z folią na głowie. Ciężko jest nam złapać głęboki oddech i jesteśmy coraz bardziej zmęczone. Mniej więcej tak czuje się nasza skóra, gdy zapomnimy o wieczornym demakijażu.

Przygotowując się do wyjścia, mamy w zwyczaju korzystać z ogromnej liczby kosmetyków. W ciągu dnia na skórze gromadzi się także nadmiar sebum i miejskich zanieczyszczeń. Jeśli przed snem nie zmyjemy z twarzy makijażu i codziennych zanieczyszczeń, możemy spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak rozszerzenie i zatykanie porów skórnych czy powstanie wyprysków i zaskórników. W krótkim czasie skóra staje się szara, wysuszona i matowa.

Rezygnując z demakijażu zmniejszamy skuteczność preparatów pielęgnacyjnych, które stosujemy na co dzień. Przez zatkane pory składniki odżywcze nie są w stanie przedostać się do głębszych warstw skóry. W efekcie prawidłowe nawilżenie jest niemal niemożliwe. U szczególnie wrażliwych osób spanie w makijażu może powodować podrażnienia i zaczerwienienia, a także zaognienie stanów alergicznych i zapalnych skóry.

Zaniedbywanie demakijażu może spowodować trwałe uszkodzenia w strukturze kolagenu, w wyniku działania szkodliwych wolnych rodników. Przez to skóra traci swoją sprężystość, a przywrócenie jej dawnego blasku wymaga dużego wysiłku. Jak zatem powinien wyglądać dobrze przeprowadzony demakijaż?

Prawidłowy demakijaż

Oprócz regularności w kwestii demakijażu, liczy się przede wszystkim dokładność. Niestaranne oczyszczanie twarzy nie przyniesie zadowalających efektów. Na co powinnyśmy zwrócić uwagę?

Aby prawidłowo oczyścić okolice oczu, wystarczy nalać odrobinę płynu na wacik, przyłożyć do zamkniętej powieki i chwilę przytrzymać
Aby prawidłowo oczyścić okolice oczu, wystarczy nalać odrobinę płynu na wacik, przyłożyć do zamkniętej powieki i chwilę przytrzymać123RF/PICSEL

Pierwszym krokiem powinno być usunięcie makijażu z okolic oczu oraz ust. W tym celu najlepiej użyć płynu dwufazowego, który bez problemu poradzi sobie z wodoodpornymi kosmetykami np. dwufazowy płyn do demakijażu oczu firmy Ziaja.

Aby prawidłowo oczyścić okolice oczu, wystarczy nalać odrobinę płynu na wacik, przyłożyć do zamkniętej powieki i chwilę przytrzymać. Nie możemy intensywnie przecierać oka wacikiem, a jedynie delikatnymi ruchami zmywać makijaż do momentu, aż całkowicie zniknie. Podobnie postępujemy w przypadku ust. Przytrzymujemy nasączony płynem wacik i delikatnie ścieramy pozostałości kosmetyku.

Choć wiele kobiet na tym poprzestaje, następnym krokiem, jaki powinnyśmy zrobić jest demakijaż skóry twarzy, dekoltu i szyi. W tym celu najlepiej użyć płynu micelarnego lub mleczka przeznaczonego specjalnie do naszego typu skóry. Delikatnie masujemy poszczególne fragmenty skóry rozprowadzając preparat przy pomocy wacika. Następnie myjemy twarz letnią wodą i delikatnie osuszamy ręcznikiem.

Ziaja content box v.2
Ziaja content box v.2.

Ostatnim etapem w wieczornym demakijażu powinno być oczyszczanie. Tu również powinnyśmy znaleźć kosmetyk, który będzie odpowiadał potrzebom naszej skóry. Możemy wybierać spośród żeli myjących i olejków - te szczególnie polecamy w przypadku cery suchej. Warto zwrócić uwagę m.in. na żel micelarny z peelingiem Ziaja Jagody Acai, który wspomaga złuszczanie martwych komórek naskórka oraz algowy olejek do mycia twarzy firmy Ziaja GdanSkin. Podobnie jak w poprzednim kroku, rozprowadzamy preparat delikatnie wmasowując go w twarz, szyję oraz dekolt. Na koniec przemywamy skórę tonikiem, który obniży pH skóry po demakijażu i zwiększy jej naturalną odporność oraz przygotuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Czym jest codzienna pielęgnacja? INTERIA.PL

Materiał powstał we współpracy z marką Ziaja

INTERIA/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas