Wędzona, biała, parzona: wybieramy kiełbasę do wielkanocnego żurku

Choć mawia się, że ludzie nie powinni wiedzieć, jak robi się kiełbasę i politykę, to w odniesieniu do tej pierwszej, sentencja ta z pewnością nie jest prawdą. Szczególnie tuż przed świętami Wielkiej Nocy, gdy przygotowujemy składniki do wielkanocnego żurku, warto przyjrzeć się dokładniej składom tradycyjnych kiełbas, które zagoszczą na naszych stołach. Dobrze dobrana kiełbasa może bowiem sprawić, że prosty żurek zadowoli podniebienia największych smakoszy. Oto nasze propozycje.

W tradycyjnym wielkanocnym żurku musi znaleźć się biała kiełbasa / fot. Martyna Taras Filmsee
W tradycyjnym wielkanocnym żurku musi znaleźć się biała kiełbasa / fot. Martyna Taras FilmseeINTERIA.PL

Artykuł z ekspozycją partnera

Kiełbasa wędzona — zdrowo i aromatycznie

Z klimatem świąt Wielkiej Nocy z pewnością kojarzą się świąteczne wędzonki. Kiełbasy i szynki można wędzić samodzielnie, jednak któż z nas ma na to czas i warunki. Na szczęście rynek wędliniarski oferuje obecnie możliwość wyboru wielu produktów, których smak jest porównywalny do wyrobów domowych.

Po pierwsze sprawdźmy więc, ile mięsa zużyto do przygotowania  100 g produktu. Jeśli więc 100 g kiełbasy zostało wyprodukowane ze 110 g świeżego mięsa — produkt z pewnością zasługuje na zainteresowanie. Po drugie dobrze wytworzony wyrób wędliniarski nie powinien zawierać sztucznych dodatków, glutaminianu sodu i fosforanów. Świetnie, jeśli całość dopełnia kompozycja przypraw, a produkt poddany został odpowiedniemu procesowi wędzenia.

Aromatycznych kiełbas możemy poszukać w lokalnych sklepach lub specjalnych punktach sprzedaży wyrobów wędliniarskich. Taką możliwość oferuje sieć specjalistycznych sklepów mięsnych Sokołów i Gzella. Zakupy w sklepie zapewniają nam świeżość, wysoką jakość i profesjonalne porady. Jeśli w czasie przedświątecznej gorączki przygotowań nie mamy czasu na osobiste odwiedziny, Sokołów oferuje również możliwość zamówienia świeżych produktów drogą online.

Kiełbasa biała — królowa wielkanocnego żurku

Do wielkanocnego żurku można oczywiście dodać kiełbasę zwykłą, jednak wybór innego jej gatunku zwanego kiełbasą białą może nadać bardziej odświętnego charakteru naszemu daniu. Jej kolor jest wynikiem odmiennego procesu produkcji, niż ma to miejsce w przypadku gatunków tzw. zwyczajnych. Zrezygnowano tu bowiem z soli peklującej i zamiast niej użyto soli stołowej. Dzięki temu, podczas parzenia, kiełbasa uzyskuje jasne zabarwienie. Inne są też przyprawy, które decydują o jej niepowtarzalnym smaku. Najważniejsze dodatki to sól, czosnek, pieprz czarny i majeranek.

sokół_wielkanoc_cb
sokół_wielkanoc_cb.

W świecie świątecznych wędlin z pewnością wyróżnia się biała kiełbasa Sokołów Naturrino, która zawiera 94 proc. mięsa wieprzowego. Charakteryzuje się niezwykłą soczystością i aromatycznym bukietem smakowym, którego tajemnicę skrywa dodatek takich przypraw, jak: pieprz biały, majeranek i czosnek. Nie zawiera konserwantów, glutaminianu sodu ani fosforanów. Tradycyjnie serwowana na ciepło, doskonale smakuje jako danie główne lub dodatek do żurku.

Wielkanocny żurek z białą kiełbasą

Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Następnie na dnie garnka rozgrzewamy olej rzepakowy i smażymy ją, aż się zeszkli. Pod koniec smażenia dodajemy posiekany drobno jeden ząbek czosnku i po 30 sekundach wlewamy 1,5 l zimnej wody. Wrzucamy do niej umytą włoszczyznę (jedno opakowanie) oraz przyprawy: dwie łyżeczki soli, łyżeczkę pieprzu, dwa liście laurowe, cztery ziarna ziela angielskiego, dwie łyżeczki majeranku. Wywar gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu ok. 40 minut. Następnie dodajemy białą kiełbasę i gotujemy jeszcze 15 minut. Po tym czasie przecedzamy zupę przez sitko do drugiego garnka, stopniowo dodajemy 500 ml żurku (zakwasu żytniego), mieszając intensywnie. Ma się gotować jeszcze dwie minuty. Przed podaniem dodajemy 100 ml śmietany, pokrojoną w kostkę białą kiełbasę, jajko ugotowane na twardo i szczyptę majeranku.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas