Reklama

Reklama

Dlaczego po porodzie wypadają włosy?

Na temat wypadania włosów po porodzie krąży mnóstwo mitów. Fakt jest jeden – to zjawisko całkiem normalne i nie ma powodów do paniki. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić, zapraszamy do lektury.

Na temat wypadania włosów po porodzie krąży mnóstwo mitów. Fakt jest jeden – to zjawisko całkiem normalne i nie ma powodów do paniki. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić, zapraszamy do lektury.
Po porodzie musisz dbać nie tylko o maluszka. Pamiętaj, że do równowagi musi wrócić również twój organizm. /123RF/PICSEL

Burza hormonów a stan włosów

W czasie ciąży wszystkie kobiety, nawet te, które wcześniej skarżyły się na słabe i zniszczone włosy, zauważają znaczną poprawę ich kondycji. Wszystko za sprawą stężenia hormonów, a dokładniej estrogenów,  w organizmie. To właśnie one pobudzają do pracy mieszki włosowe, hamując jednocześnie wypadanie włosów. Przez 9 miesięcy ciąży włosów przybywa, są zdrowe i mocne, ponieważ nieustannie znajdują się w fazie wzrostu. Jest to jednak stan przejściowy - około trzeciego miesiąca po porodzie poziom estrogenów spada, a włosy zaczynają  intensywnie wypadać. Szacuje się, że między 3 a 6 miesiącem po porodzie świeżo upieczona mama gubi około 30 tysięcy włosów. W tym czasie należy uzbroić się w cierpliwość i dobre preparaty (najbardziej skuteczne są preparaty w ampułkach dostępne w aptece), które wzmocnią cebulki, poprawią kondycję włókien a przede wszystkim zahamują proces wypadania.

Reklama

U kobiet, które karmią piersią, proces regeneracji włosów może potrwać trochę dłużej, ponieważ organizm w tym czasie wydziela nadmiar prolaktyny. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że to stan przejściowy i że nie ma  nic wspólnego z łysieniem.

Mniej stresu, więcej pielęgnacji

Kiedy świeżo upieczona mama zauważa, że traci włosy, może się poważnie zaniepokoić. Spokojnie -stres tylko pogorsza sytuację (ponieważ  w czasie napięcia również wydzielana jest prolaktyna). Najlepiej będzie, jeśli od razu zafundujesz włosom kurację regeneracyjną i wzmacniającą, dzięki której twoja głowa poczuje prawdziwą ulgę.

Zacznij od dobrze zbilansowanej diety. Jeśli w czasie ciąży pozwalałaś sobie na żywieniowe grzeszki, czas z tym skończyć. Po porodzie na pierwszym miejscu twojej prywatnej piramidy żywieniowej powinny znaleźć się: mięso (głównie drób), ryby, jaja i owoce morza, kasze i pełnoziarniste pieczywo. Nie zapomnij też o warzywach i owocach. W tym czasie twój organizm potrzebuje także cynku, żelaza i miedzi oraz cennej dla włosów witaminy z grupy B, zwłaszcza B1.

Zadbaj też o codzienną pielęgnację włosów. Zwykły szampon zamień na wzmacniający, przeznaczony do pielęgnacji włosów wypadających. Na mycie włosów poświęć więcej czasu niż zazwyczaj. Nałóż szampon i delikatnymi okrężnymi ruchami masuj głowę przez kilka minut - dzięki temu substancje aktywne zawarte w preparacie będą mieć czas, aby przeniknąć do skóry. Spłukuj włosy letnią wodą, osusz je ręcznikiem, a następnie nałóż maseczkę wzmacniającą lub regeneracyjną.

Jeśli problem jest dla ciebie bardzo dotkliwy, zastosuj kurację przeciw wypadaniu włosów w ampułkach. Najlepsze preparaty tego typu dostępne są w aptekach i zawierają w swoim składzie składniki aktywne takie jak aminexil, który skutecznie przeciwdziała włóknieniu otoczki kolagenowej wokół korzenia włosa, co jest przyczyną ich wypadania. Dodatkowo preparaty w ampułkach, dzięki formule bogatej również w składniki pielęgnacyjne, wzmacniają osłabione włosy, przez co włosy stają się grubsze i bardziej odporne.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy