Reklama

Włosy po porodzie: Jak je wzmocnić i pielęgnować

Każda kobieta chce pięknie wyglądać zarówno w ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Niestety wielu młodym matkom sen z powiek spędza stan ich włosów, które nagle zaczynają wypadać garściami. Aby przejść przez ten proces łagodnie, warto odpowiednio zadbać o włosy i skórę głowy.

Każda kobieta chce pięknie wyglądać zarówno w ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Niestety wielu młodym matkom sen z powiek spędza stan ich włosów, które nagle zaczynają wypadać garściami. Aby przejść przez ten proces łagodnie, warto odpowiednio zadbać o włosy i skórę głowy.
Jeśli do tej pory używałaś standardowych kosmetyków do włosów - zwykłego szamponu i maski, to czas to zmienić. /123RF/PICSEL

Dlaczego po porodzie włosy wypadają?

Utrata włosów po porodzie to zjawisko zupełnie naturalne. Podwyższony poziom estrogenów w czasie ciąży sprawia, że włosy pozostają dłużej w  fazie wzrostu. To oznacza, że w czasie ciąży nie wypadają, a więc jest ich znacznie więcej. Jest to jednak stan przejściowy i już mniej więcej w trzecim miesiącu po porodzie poziom hormonów zaczyna spadać.  Zaczynają wypadać włosy, które nie wypadły w czasie ciąży i te, które powinny wypadać naturalnie zgodnie z cyklem wzrostu. Dlatego młode mamy mają wrażenie, że włosów ubywa im w ekspresowym tempie.

Reklama

Pielęgnacja włosów po porodzie

W tym trudnym czasie włosy potrzebują odpowiedniego wsparcia. Aby poprawić ich kondycję i swoje dobre samopoczucie zadbaj, o odpowiednią dietę i pielęgnację. Po ciąży włosy mogą być matowe, osłabione, a końcówki rozdwojone i to nie tylko z powodu buzujących hormonów, ale z powodu braku witamin i minerałów.

Dieta. Dbanie o wygląd (nie tylko w przypadku włosów) zawsze zaczynamy od odpowiedniego odżywiania. Ogromne znaczenie ma tu zdrowa zbilansowana dieta, bogata w mikro- i makroelementy, oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B1). Korzystnie wypływają one na stan skóry i włosów. Szczególne znaczenie w tej grupie ma niacyna, rozszerzająca naczynia krwionośne - dzięki temu do cebulek włosów mogą dotrzeć niezbędne składniki odżywcze. Ważne w diecie są ryby, jajka i owoce morza, ponieważ zawierają cynk, miedź, żelazo. Nie może zabraknąć również zdrowego razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, owoców i warzyw.

Odpowiednie kosmetyki. Kolejny krok to odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Jeśli do tej pory używałaś standardowych kosmetyków do włosów - zwykłego szamponu i maski, to czas to zmienić. Kosmetyki przeznaczone do każdego rodzaju włosów w przypadku problemów z wypadaniem mogą okazać się nieskuteczne. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do  pielęgnacji włosów osłabionych i wypadających. To właśnie na nie powinna zdecydować się młoda mama. Warto zainwestować w dobrą linię leczniczą: szampon, odżywkę i kurację.

Podczas mycia włosów należy masować głowę szamponem od 3 do 5 minut. Dzięki masażowi pobudzimy krążenie krwi, dzięki czemu cebulki włosów będą lepiej dotlenione. Następnie spłukujemy włosy letnią wodą i nakładamy odżywkę, która zacznie działać po 10 minutach. Po tym czasie spłucz dokładnie włosy i owiń je ręcznikiem. Jeśli nie masz czasu, aby pozwolić im wyschnąć naturalnie, użyj suszarki z zimnym strumieniem powietrza.

Dwa razy w tygodniu wcieraj w skórę głowy podgrzany olej rycynowy. Owiń głowę ręcznikiem i pozostaw go około godziny.

Delikatna stylizacja. W okresie, w którym włosy wypadają najbardziej, zrezygnuj z farbowania lub innych zabiegów, które osłabiają włosy. Nie używaj również prostownicy i lokówki (chyba, że na naprawdę wyjątkowe okazje). Dzięki temu włosy szybciej odzyskają zdrowy wygląd.  

Ampułki lecznicze. Niezbędne w kuracji przeciw wypadaniu włosów są ampułki powstrzymujące wypadanie włosów. Znajdziesz je w każdej dobrej aptece. Aktywne składniki mają za zadanie maksymalnie wzmocnić i ochronić włos przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi. Ampułki zawierają substancje, które skutecznie przeciwdziałają włóknieniu otoczki kolagenowej wokół korzeni włosów. Dostarczają również do cebulek najważniejsze składniki odżywcze, poprawiając gęstość włosów. Na pierwszym etapie zazwyczaj zaleca się stosować 1 ampułkę dziennie. Następnie, przy kuracji podtrzymującej, zmniejsza się ilość do 3 ampułek tygodniowo przez okres około 6 tygodni.

Konsultacja z lekarzem. W skrajnych przypadkach, gdy wydaje ci się, że włosów ubywa zbyt szybko, warto skonsultować się z dermatologiem. Po zapoznaniu się problemem, lekarz może przepisać odpowiednią suplementację lub zlecić specjalistyczny zabieg, np. mezoterapię.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama