Reklama
Ślub i wesele

Problemy w związkach międzykulturowych

Przeciwieństwa się przyciągają? Być może, ale za najtrwalsze i najszczęśliwsze uchodzą związki osób zgodnych i idealnie do siebie dopasowanych. A co, jeśli różnice między partnerami wykraczają poza cechy osobowości czy upodobania, a dotyczą kultury i pochodzenia? Na jakie trudności natykają się takie pary? Czy można zbudować udane małżeństwo z obcokrajowcem?

Świat staje się coraz bardziej otwarty, a podróżowanie nawet do tych odległych państw nigdy nie było tak proste jak teraz. Nic więc dziwnego, że coraz częściej naszymi wybrankami nie zostają sąsiedzi wychowani w tej samej miejscowości, co my, a osoby pochodzące z innych części kraju, ba, nawet z zagranicy.

Każdy dzień z partnerem urodzonym w innej części globu obfituje w nowe doświadczenia i przypomina nieustanną przygodę. Niestety, po jakimś czasie może się okazać, że różnice bywają męczące i niejednokrotnie stanowią niemałą przeszkodę na drodze do harmonijnego i zgodnego związku. Im poważniejsza staje się relacja, tym bardziej zwiększają się wyzwania stojące przed międzynarodową parą.

Reklama

Różnice nie tak odległe

Niewielkie różnice kulturowe mogą pojawić się nawet w małżeństwach tworzonych przez osoby pochodzące z tego samego kraju czy miasta. Każdy z nas wychowywał się w innej rodzinie, o specyficznych zwyczajach, rytuałach, poglądach, wartościach, z odmiennym podejściem do bliskich relacji. To, jakimi będziemy małżonkami, w dużej mierze zależy właśnie bagażu wyniesionego z domu rodzinnego. Nie da się jednak ukryć, że w związkach międzynarodowych tych różnic jest więcej i są one bardziej znaczące.

Język językowi nierówny

Pierwszym problemem mogą być trudności związane z porozumiewaniem się. Istotną rolę gra tutaj bariera językowa, ale nie bez znaczenia są również różnice w zakresie komunikacji niewerbalnej. Dla osoby wychowanej w określonej kulturze ten sam gest może znaczyć coś zupełnie odmiennego niż dla kogoś pochodzącego z innego kraju. Podobne nieporozumienia mogą dotyczyć także specyficznych dla danego języka zwrotów, związków frazeologicznych oraz powiedzeń. W takich warunkach nietrudno o niecelowe urażenie partnera lub przekazanie mu zupełnie innych informacji, niż zamierzaliśmy.

Niesnaski mogą pojawiać się również podczas formułowania własnej definicji bliskiego związku. W zależności od kraju pochodzenia możemy mieć zupełnie inne poglądy na temat tego, czym jest miłość, jak należy realizować potrzeby seksualne, co stanowi akt niewierności, jakie obowiązki ma każde z małżonków oraz jak powinno się zarządzać wspólnymi finansami. W zależności od tego, czy nasza kultura jest kolektywistyczna, czy indywidualistyczna, możemy mieć także różne pomysły na układanie swoich relacji z rodzicami. Dla jednych codzienne rozmowy i bardzo częsty kontakt z bliskimi będzie przejawem normalnej, zdrowej więzi z rodziną, natomiast drudzy uznają go za dowód na nieprzeciętą pępowinę.

Plany na przyszłość

Kolejne poważne trudności dotyczą par, które decydują się na wspólne potomstwo. W jakiej religii oraz wartościach chcemy wychować dzieci? Gdzie będziemy mieszkać? W jaki sposób zamierzamy przekazać potomstwu dziedzictwo obu kultur?

Tworząc związek z osobą pochodzącą z innego kraju, musimy być przygotowani na to, że niejednokrotnie trudno nam będzie się porozumieć. Niestety, raczej nie możemy liczyć na absolutną zgodność i podobieństwa we wszystkich sferach. Jeśli zależy nam na udanej relacji, musimy uszanować różnice kulturowe i prawo każdego z partnerów do kultywowania tradycji oraz wyrażania siebie w sposób, który nie zagraża związkowi. Na szczęście taki układ ma również sporo trudnych do przecenienia zalet. Romantyczna relacja z obcokrajowcem sprawia, że stajemy się bardziej otwarci, nie możemy narzekać na nudę oraz uczymy się nowych rzeczy (również o kulturze własnego kraju, gdy zapoznajemy z nią ukochaną osobę).

Główna zasada dotycząca budowania związków jest uniwersalna dla wszystkich par, niezależnie od pochodzenia tworzących ją ludzi: kluczem do stworzenia trwałego i szczęśliwego małżeństwa jest skupianie się przede wszystkim na tym, co nas łączy, oraz przymykanie oka na kwestie, które nas dzielą.


Alicja Skibińska - magister psychologii i miłośniczka słowa pisanego, właścicielka firmy copywriterskiej Alicja w Krainie Słów. Łączy obie te pasje, tworząc artykuły do "Magazynu WESELE", w których stara się zawrzeć cenne porady na temat życia w związku oraz odpowiedzieć na odwieczne pytanie: "Jak stworzyć szczęśliwe małżeństwo?".


Magazyn Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy