Świętować bez końca

Jeszcze nie tak dawno w polskiej tradycji uroczystości ślubno-weselne trwały od trzech dni do tygodnia. Bawiono się, tańczono, świętowano i radowano.

fot. ProArtPhoto
fot. ProArtPhotoMagazyn Wesele

Tygodniowe wesela stanowiły bardzo dobrą okazją do osobliwych zabaw i szaleństw. Aby zapewnić gościom należytą rozrywkę, organizowano pokazy fajerwerków, występy przeróżnych muzyków, cyrkowców, pieśniarzy i magików. Zimą urządzano przejazdy saniami z pochodniami, a w lecie polowania. Dziś wesele ograniczone jest najczęściej do jednego dnia. Czasem, choć już coraz rzadziej, organizowane są poprawiny. Wiele Par rezygnuje z nich, a przecież mogłyby być fantastycznym przedłużeniem rodzinnego spotkania.

Kogo i gdzie zaprosić

Poprawiny to spotkanie w gronie najbliższych osób organizowane na drugi dzień po ślubie (najczęściej w niedzielę). Jest to uroczystość dużo mniej wystawna niż samo wesele, dlatego też nie ma obowiązku zapraszać na poprawiny wszystkich, którzy byli obecni w pierwszym dniu. Na poprawiny zazwyczaj zaprasza się najbliższych: dziadków, rodziców, rodzeństwo, świadków i najlepszych przyjaciół - czyli osoby, które były najbardziej zaangażowane w przygotowania do ślubu.

To, gdzie odbędą się poprawiny, zależy od przeznaczonego nań budżetu oraz liczby zaproszonych gości. Wiosną, latem i jesienią, jeżeli tylko dopisuje pogoda, bardzo dobrym pomysłem jest zorganizowanie przyjęcia na działce lub w ogrodzie. Spotkanie na pikniku, przy grillu czy ognisku w kameralnym gronie będzie niezapomnianym sposobem na upamiętnienie waszych zaślubin. Dodatkowo jest to wersja tańsza od poprawin w restauracji czy w sali weselnej.

Co podać na poprawinach

Nie ma najmniejszego sensu w przygotowywaniu wytrawnego menu podobnego do tego z wesela. Wystarczą proste dania, które będą smakować każdemu. Jeżeli zdecydowaliście się na organizację poprawin w godzinach południowych (12.00, 13.00), to warto zadbać o to, by podać dużo soków i gorących napojów. Jako przekąski wystarczą wtedy bagietki, słodkie bułki, talerz wędlin czy serów, jajka i różne sałatki.

Organizując spotkanie na działce lub w ogrodzie w godzinach popołudniowych (15.00, 17.00), możecie pomyśleć o rozpaleniu grilla. Nie wymaga to specjalnych umiejętności kulinarnych ani też specjalnie wielkich przygotowań, a z pewnością wśród podanych przekąsek każdy z gości znajdzie coś dla siebie. Jeśli zaś spotkacie się wieczorem w gronie najbliższych przyjaciół, przygotujcie ognisko z kiełbaskami, ziemniakami zagrzebanymi w popiele, jabłkami czy kromkami chleba pieczonymi nad ogniem. Takie poprawiny na pewno zapadną w pamięć waszych bliskich.

W co się ubrać

Poprawiny nie wymagają tak eleganckiego stroju jak ślub i wesele. Warto zatem wspomnieć gościom, aby i oni ubrali się z tzw. swobodną elegancją. Mile widziane są kolorowe sukienki, kompleciki (spodnie i bluzka) czy garsonki. Panowie mogą założyć sportowe garnitury.

Jeżeli przyjęcie odbędzie się na świeżym powietrzu latem, nikomu nie powinny przeszkadzać zwiewne letnie sukienki czy jeansy i koszule z krótkimi rękawami. Ważne jest, żebyście poinformowali gości o charakterze poprawin - unikniecie wtedy sytuacji, w której połowa gości przychodzi w eleganckich strojach (suknie i garnitury), a druga część w jeansach i krótkich sukienkach.

MAGAZYN WESELE/ tekst: Halina Wilusz

Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas