Reklama

Reklama

Masturbacja - wyznania dziewczyn

Zapomnij o mitach na temat szkodliwości seksu... solo. Tak naprawdę to bardzo dobrze, że cieszysz się tym, co może ci dać twoje ciało. Czytelniczki TWISTA opowiadają, jakie są ich własne doświadczenia.

Nie widzę powodu do wstydu!

Seks ze sobą to u mnie częsta praktyka. Od kiedy skończyłam 14 lat (wtedy odkryłam, jak to robić), masturbuję się kilka razy w tygodniu. Moja kumpela mówi, że to nienormalne, ale ja tego potrzebuję.

Co niby w tym nienaturalnego? Nie chodziłam jeszcze dotąd z żadnym chłopakiem, a poza tym na seks nie czuję się gotowa, więc na razie radzę sobie sama... Sandra, 17 lat

Rada TWISTA:

Sandra przełamuje stereotyp, według którego tylko chłopaki się onanizują.

Tymczasem robią to nastolatki obu płci. Nic dziwnego - w tym wieku rzadko ma się przecież partnera seksualnego, masturbacja pomaga więc rozładować napięcie.

Reklama

Pozwala też lepiej poznać swoje ciało oraz jego potrzeby. Nie ma w tym niczego złego ani szkodliwego. Ktoś tak twierdzi? Zignoruj go i tyle.

Mam ochotę, ale pewne opory też

Wiem, że niektóre moje koleżanki się onanizują, ale ja nie. Wcale nie dlatego, że nie miałabym ochoty, ale wydaje mi się to dość dziwne. Poza tym nie jestem w stanie wprowadzić się w taki nastrój, by ułożyć się na łóżku i zacząć się dotykać. Raz próbowałam, ale nie wiedziałam, co robić, jak się właściwie za to zabrać... I więcej już do tego nie wracałam. Może jednak się przemóc? Monika, 16 lat

Rada TWISTA:

Jeśli chodzi o seks, lepiej do niczego się nie zmuszać, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

A co do reszty... Chłopcy mają znacznie łatwiej: ponieważ penis nie jest ukryty (w przeciwieństwie do łechtaczki), eksperymentują z nim od najmłodszych lat i szybko uczą się, co sprawia im przyjemność.

U dziewcząt sprawa jest bardziej skomplikowana - potrzebują więcej czasu na odkrycie własnej seksualności. Masturbacja dla dziewczyny jest w pewnym sensie badaniem i poznawaniem swojego ciała.

Rób to krok po kroku i obserwuj własne reakcje, a z czasem przekonasz się, co lubisz, czego nie, a na jakie bodźce pozostajesz obojętna.

Te doświadczenia zaprocentują, gdy zaczniesz życie seksualne z chłopakiem: będzie wam łatwiej się zgrać i czerpać radość z kontaktu fizycznego.

Robię to też, gdy się z kimś kocham

Dla mnie masturbacja nie jest wyłącznie sposobem na sprawianie sobie przyjemności kiedy jestem sama, bez faceta. Robię to także podczas seksu, bo penetracja to dla mnie za mało.

Nie mam pojęcia, jak inne dziewczyny mogą osiągnąć orgazm z facetem, nie dotykając się jednocześnie... Ania, 18 lat

Rada TWISTA:

Tak już po prostu jest, że wiele kobiet potrzebuje stymulowania łechtaczki, żeby osiągnąć orgazm.

Dlatego, tak jak Ania, dotykają się w czasie seksu z partnerem. Jeśli również masz na to ochotę, ale hamuje cię wstyd przed chłopakiem, zasugeruj mu, by to on pieścił cię tam, gdzie chcesz i w sposób, który pozwala ci osiągnąć satysfakcję.

Dla niego będzie to z pewnością ekscytujące! Jest też prawdopodobne, że - jeśli jest doświadczony - sam przejmie inicjatywę, bez konsultacji z tobą?

Postaraj się wtedy rozluźnić, poddać przyjemności. I nie porównuj się z innymi dziewczynami, bo seks to bardzo indywidualna sprawa.

Zastanawiam się, czy to normalne

Niby wiem, że masturbacja nie może zaszkodzić, a jednak... mam wątpliwości. Bo teraz spotykam się z Arkiem i uprawiamy seks, ale z nim nie mogę przeżyć orgazmu. Tylko sama potrafię się do niego doprowadzić. Tak chyba nie powinno być? Poza tym mój chłopak się martwi, że coś jest nie tak z naszym seksem. Czy to wszystko przez to, że za długo i za często się masturbowałam? Trochę się tym martwię. Mała, 19 lat

Rada TWISTA:

Być może uzależniłaś się od określonego typu bodźców lub warunków, które muszą zostać spełnione, żebyś mogła cieszyć się orgazmem.

Albo potrzebujesz czasu, by w pełni otworzyć się przed chłopakiem - nie jest wykluczone, że twoje blokady są natury psychicznej.

Kobiety często masturbują się nawet wtedy, gdy są w związku z mężczyzną (według niektórych badań wtedy robią to wręcz częściej niż zazwyczaj).

Wszystko jest w porządku, jeśli zarówno seks solo, jak z partnerem, sprawia przyjemność. Na razie jednak nie martw się na zapas.

Gdy zaufasz swojemu chłopakowi i poznacie się lepiej, problem powinien sam zniknąć.

Twist

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje