Reklama

Reklama

Pierwszy raz: jak to się robi?

Boisz się pierwszego seksu? Masz głowę pełną pytań i nie bardzo wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojnie, to może być bardzo fajne przeżycie.

Czy inicjacja jest zawsze nieudana?
Pewnie nasłuchałaś się przerażających opowieści rodem z horroru - pełnych krwi, bólu i wstydu. Nic dziwnego, że trochę się boisz, ale mamy dobrą nowinę! Większość strasznych historii jest mocno przesadzona. Pierwszy raz wcale nie musi boleć. Zwykle jest niesamowitym przeżyciem, które zostaje w pamięci na zawsze. Aby jednak tak się stało, dopilnuj kilku ważnych rzeczy (i, oczywiście, zrób to z facetem, którego kochasz!). Jeśli podejdziesz do sprawy spokojnie i racjonalnie, czeka cie miłe zaskoczenie.

Reklama

Jaką antykoncepcję zastosować?
Bez względu na to, co opowiadają twoje koleżanki, za pierwszym razem jak najbardziej można zajść w ciążę. Obowiązkowo musicie się więc zabezpieczyć. Nie chcesz chyba zostać młodocianą matką? Poza tym, jeśli zastosujesz antykoncepcję, będziesz miała pewność, że nie zajdziesz w ciążę, więc łatwiej się wyluzujesz. Koniecznie użyjcie prezerwatywy oraz, dodatkowo, jakiejś innej metody. Wybór jest duży: od pigułek, przez plastry, na globulkach dopochwowych skończywszy. Zawsze stosuj dwie metody (kondom + coś), wtedy zabezpieczysz się przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pamiętaj: o antykoncepcji musicie obydwoje pomyśleć dużo wcześniej, a nie dopiero w trakcie gry wstępnej.

Czy przedtem trzeba iść na konsultacje do ginekologa?
Byłoby dobrze. Fajnie pogadać ze specjalistą, zanim skoczy się na głęboką wodę. Lekarz pomoże ci rozwiać wszystkie wątpliwości. Kogo, jak nie jego, możesz zapytać o najbardziej krępujące sprawy? Koniecznie żądaj wszystkie nurtujące cię pytania. Poza tym pamiętaj, że jedynie lekarz może wypisać receptę na hormonalne środki antykoncepcyjne. Dobierze je tak, aby idealnie pasowały do twojego organizmu i stylu życia. A jeżeli bardzo boisz się badania? Spokojnie, to nic strasznego. Poza tym, jeśli jesteś dziewicą i nie masz żadnych problemów zdrowotnych, lekarz nie musi tego wcale robić.

Jesteś już gotowa na seks?
Za pierwszym razem (ale także za każdym kolejnym) ważne jest, byś czuła się gotowa, aby iść do łóżka. Po czym to poznasz? Po tym, że bardzo kochasz swojego chłopaka, nie możesz się doczekać, kiedy to zrobicie, nie boisz się zbytnio... Dodatkowo

dobrze by było, gdybyś się nie wstydziła rozmawiać z kolesiem i nie czuła presji z jego strony. Liczy się wzajemne zaufanie i zrozumienie.

A jak to wygląda u chłopaków?
Może się nad tym nie zastanawiałaś, a powinnaś. Dziewczyny często są przekonane, że faceci myślą tylko o jednym i wręcz rodzą się gotowi do uprawiania seksu. Hm, niekoniecznie. Chłopak też musi do tego dojrzeć. Jeśli pogadasz na ten temat szczerze i bez żartów ze swoimi kolegami, możesz się zdziwić! Wyobraź sobie, że aż 31 proc. facetów kochało się pierwszy raz z inicjatywy swojej dziewczyny. 7proc. z nich potem żałowało tej decyzji. Dlatego tak istotne jest, żebyście porządnie przegadali temat, zanim zdecydujecie się na seks.

Rozmawiajcie o swoich wątpliwościach, dokładnie rozważcie wszystkie za i przeciw. Zaplanujcie starannie czas i miejsce. Bo im lepiej się przygotujecie, tym fajniej będzie się czuli "w trakcie" i tym bliżsi będziecie sobie już po wszystkim.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje