Reklama

Reklama

Wspomaganie laktacji – wszystko, co musisz wiedzieć

Właściwe karmienie po porodzie to rzecz niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety, często zdarza się, że ciało kobiety produkuje niewystarczające ilości pokarmu. Nie należy jednak zbyt łatwo się poddawać i przestawiać na sztuczne mleko, ponieważ istnieje kilka skutecznych metod na pobudzenie laktacji. Co zrobić, by karmienie było przyjemne i efektywne oraz nie przerodziło się w przykry obowiązek?

Poprawne karmienie dziecka po porodzie to rzecz kluczowa dla jego prawidłowego rozwoju. Najlepszym pokarmem dla noworodka jest pełnowartościowe mleko matki, jednak zdarza się, że  ciało kobiety produkuje niewystarczające ilości pokarmu. Problem ten pojawia się w obecnych czasach coraz częściej - jemy niezdrowo, żyjemy w stresie, jesteśmy przepracowani i przemęczeni. Stres i frustracja to coś, co z pewnością nie służy efektywnemu karmieniu piersią.

Nie warto jednak zbyt szybko się poddawać, ponieważ z jednej strony produkowany przez matkę pokarm jest dla noworodka dużo lepszy niż sztuczne mleko, z drugiej - podczas karmienia piersią wytwarza się jedyna w swoim rodzaju więź. Kontakt pomiędzy matką a jej dzieckiem jest wówczas niezwykle intensywny. Kobieta zaspokaja w ten sposób nie tylko głód, ale także potrzeby emocjonalne swojego potomka. Oprócz smaku i zapachu mleka, niemowlę poznaje również zapach matki. Bodźce przekazywane podczas karmienia sprzyjają rozwojowi psychicznemu dziecka, ponieważ dotyk i ciepło jej ciała sprawiają, że maluch czuje się spokojnie i bezpiecznie, a nawiązywanie kontaktu wzrokowego to jeden z pierwszych etapów porozumiewania się. Matce natomiast karmienie piersią przynosi przyjemność i satysfakcję. Wytwarzana wówczas oksytocyna, zwana hormonem miłości, wpływa na poczucie relaksu i odprężenia, a także odgrywa ważną rolę w pojawieniu się uczucia przywiązania do malucha. Karmiąc, matka uczy się ponadto rozpoznawać sygnały dziecka. Innymi słowy: im dłużej kobieta karmi, tym lepiej.

Reklama

Laktację nie tylko można, ale nawet trzeba pobudzać. Najczęściej, by zapewnić wystarczającą ilość pokarmu, wystarczy regularne karmienie (8-12 razy na dobę). Jeśli jednak jest problem - istnieje kilka sposobów, by go zniwelować. Oto kilka skutecznych sposobów na pobudzenie laktacji.

Nie frustruj się i wysypiaj!

Przede wszystkim warto zacząć od pozytywnego nastawiania. Stres i frustracja do niczego dobrego nie prowadzą, a już na pewno nie służą produkcji mleka. Warto zadbać o to, by każdego dnia znaleźć chwilę dla siebie - na relaks, odpoczynek i przyjemności. Może to być na przykład czas spędzony z książką lub odprężająca kąpiel. Ważne jest, by codziennie znaleźć chwilę na odprężenie. Kluczowe znaczenie ma również sen. Choć nie jest o to łatwo przez pierwsze miesiące po urodzeniu, wspomagać można się krótkimi drzemkami podczas dnia. Dobra kondycja organizmu kobiety i pozytywne nastawianie to najważniejsze rzeczy, o jakie trzeba zadbać, by cieszyć się bezproblemowym karmieniem piersią.

Odżywiaj się zdrowo i nawadniaj organizm

Ogromne znaczenie dla produkcji mleka przez matkę ma również prawidłowe odżywianie i nawadnianie organizmu. Ciało kobiety powinno otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, odpowiednie ilości białka i węglowodanów oraz witaminy i minerały. Posiłki muszą być przede wszystkim wartościowe, a słodycze, kawa i inne używki - stanowczo ograniczane. Sama dieta może jednak nie wystarczyć, dlatego dobrym pomysłem jest wsparcie suplementacją składników potrzebnych i zalecanych. Ich uzupełnianie jest niezwykle ważne dla zdrowia twojego i dziecka. W myśl zasady "więcej nie znaczy lepiej", należy przyjmować tylko składniki o udowodnionym działaniu. Taki zestaw składników dostarcza kompleksowa suplementacja Pregna Plus + Pregna DHA - produkty rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Warto zwrócić uwagę na jakość produktów oraz formy występujących składników, które są ważniejsze, niż przeładowana ilość składników, między którymi zachodzą interakcje osłabiające wchłanianie lub całkowicie wykluczające ich działanie.

Jak najczęściej przystawiaj dziecko do (obu) piersi

Sygnałem dla organizmu mówiącym o tym, że trzeba wyprodukować więcej mleka, jest karmienie obiema piersiami. Dobrze więc przystawiać niemowlaka raz do jednej, raz do drugiej piersi. Ważna jest też regularność. Szczególnie na początku karmienia, kiedy dziecko nie ma jeszcze w pełni wyrobionego odruchu ssania. Po karmieniu wskazane jest skorzystanie z laktatora i opróżnienie piersi. Wówczas organizm matki otrzymuje znak, że trzeba wyprodukować więcej pokarmu, by w pełni sprostać wymaganiom niemowlaka.

Karm, stosując prawidłową technikę

Produkcja mleka przez kobietę w dużej mierze zależy też od prawidłowej techniki. Choć jest to czynność intuicyjna, zarówno dla matki, jak i dziecka, odpowiednie ssanie piersi ma spore znaczenie. Warto poszukać takiej pozycji, by przebiegało ono możliwie najefektywniej. Na pobudzenie laktacji dobrze wpływa również karmienie w nocy.

Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka - żadne, najdroższe nawet sztuczne produkty, nie wpłyną na noworodka tak korzystnie, jak pełnowartościowe mleko matki. Jeśli więc pojawią się problemy z laktacją, warto ją wspomóc. Karmienie mlekiem matki nie tylko dostarcza dziecku przeciwciał wspierających system odpornościowy, ale również zmniejsza ryzyko pojawienia się biegunek, a w późniejszym rozwoju ogranicza możliwość wystąpienia nadwagi. Znaczącą role w rozwoju dziecka odgrywa także kwas DHA. Do czasu porodu dziecko pobiera niezbędne ilości DHA z organizmu matki, a po porodzie otrzymuje je wraz z jej mlekiem. Stąd większe zapotrzebowanie na ten składnik wśród kobiet w ciąży i w szczególności mam karmiących piersią. Odpowiednia suplementacja DHA jest niezwykle ważna w przypadku diety ubogiej w ryby, gdyż organizm sam nie potrafi wytworzyć dostatecznej ilości tego składnika.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama