Bezpieczeństwo Żywności

Suplementy to nie leki. Co warto wiedzieć, zanim je kupisz?

Jak wynika z raportu „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2020 roku” przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny, aż 66,7 proc. respondentów stosowało suplementy diety. Liczba osób sięgających po tego typu produkty wzrosła od 2010 roku o ponad 27 proc. Jak widać, przyjmujemy je chętnie, ale czy mamy wystarczającą wiedzę na ich temat?

Partnerem publikacji jest Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)

Pożywienie w tabletce

Rośnie liczba sprzedawanych suplementów diety. Nie każdy jednak wie, że tego typu produkty nie mają właściwości leczniczych. W ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementy kwalifikowane są jako żywność - produkty, które są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy (lub inny fizjologiczny). Choć na pierwszy rzut oka przypominają leki, gdyż sprzedawane są w formie umożliwiającej dawkowanie (tabletka, kapsułka, saszetka z proszkiem, ampułka itp.), to w rzeczywistości są po prostu produktami spożywczymi. Ich celem jest zatem uzupełnienie słabo zbilansowanej diety.

Suplement diety czy lek - jak odróżnić?

Zarówno leki, jak i suplementy diety są dostępne w sprzedaży aptecznej. Jednak drugi ze wspomnianych produktów można kupić także w sklepach spożywczych. Bywa również, że obydwa mają w składzie te same substancje, ale w innym stężeniu. Na co zatem zwrócić uwagę?

Znajdziemy numer pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu. Na opakowaniu suplementu diety musi być wyraźnie napisane, że jest to suplement diety, i nie znajdziemy tam wspomnianego numeru.

Zgodnie z przepisami prawa żywnościowego producent musi również podać nazwę kategorii substancji odżywczych, substancji charakteryzujących produkt lub wskazać charakter tych substancji. Konieczne jest przekazanie informacji o zalecanym dawkowaniu i ostrzeżenia o nieprzekraczalnej zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Wymagane jest też zamieszczenie stwierdzenia, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamienniki zróżnicowanej diety i powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci. A przede wszystkim producent nie może sugerować, że suplement diety zapobiega chorobom lub je leczy.

Czy suplementy mogą zaszkodzić?

Jeśli ze względu na słabo zbilansowaną dietę mamy niedobory, to suplement diety może pomóc je uzupełnić. Nie są to jednak produkty uniwersalne, na przykład niektóre z nich nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, karmiące, dzieci czy osoby przyjmujące leki.

Suplementy diety na odchudzanie są jedną z najbardziej powszechnych na rynku grup produktów tego typu. Natomiast należy mieć na uwadze, iż w walce z otyłością mogą pomóc odpowiednio zbilansowana dieta, zmiany nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna.

Wystarczy kierować się zaleceniami dietetyków czy chociażby piramidą żywieniową, by oszczędzić na suplementach diety. Oczywiście gdy niedobory się pojawią, można sięgnąć po produkty, które pomogą nam je uzupełnić, ale najlepiej robić to pod okiem lekarza lub dietetyka. Suplementy diety zatem nie są panaceum na niezdrowy styl życia.

 

Partnerem publikacji jest Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)



.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy