Reklama

Reklama

Jesteś kobietą, potrafisz!

Czasy, kiedy o kobietach mówiono „słaba płeć”, bezpowrotnie odchodzą w zapomnienie. Dziś dziewczyny wiedzą, że dysponują ogromnym potencjałem i coraz częściej wspierają te koleżanki, które jeszcze nie uwierzyły w siebie. Bo właśnie wiara w siebie i siłę swojej kobiecości jest kluczem do sukcesu. O czym jeszcze warto pamiętać, by go osiągnąć?

1. Wybierz swój cel!

Reklama

Agata Gwiazdowska mówi o sobie, że jest najmłodszym i najbardziej uparty szefem kuchni w Polsce! W wieku 20 lat udało jej się osiągnąć pozycję, o której większość dziewczyn nawet nie marzy, bo o ile gotowanie uważa się powszechnie za kobiece zajęcie, to bycie szefem kuchni w znanej restauracji to zawód zdominowany przez mężczyzn. Agacie pomogła determinacja i jasno sprecyzowany cel: - Już od najmłodszych lat wiedziałam, że swoje życie chce poświęcić gotowaniu - nie marzyłam o byciu aktorką czy piosenkarką. Zamiast szkoły gastronomicznej postawiłam na praktykę i nie żałuję. Odwaga popłaca! - stwierdza Agata, które wie, że przeszkodą nie jest płeć ani wiek.

2. Podążaj za swoją pasją

Zwróć uwagę na to, jak Agata wybrała swój cel. Postawiła na to, co lubi i co sprawia jej ogromną przyjemność. To doskonała strategia. "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia" to mądra sentencja. Nie dla tego, że nie będziesz musiała pracować na swój sukces, ale dlatego, że włożony wysiłek przyniesie ci radość, a motywacja do działania przyjdzie naturalnie.

3. Nie pozwól się zniechęcić

Na swojej drodze spotkasz z pewnością wiele osób, które w mniej lub bardziej subtelny sposób dadzą ci do zrozumienia, że "to nie dla ciebie", "nie nadajesz się", "jako kobieta nie powinnaś". Pomyśl o Peggy Winston, która od najmłodszych lat marzyła o byciu astronautką. Jako młoda dziewczyna usłyszała od pewnego szacownego naukowca, że nie powinna tracić czasu. Zignorowała to i wiele lat później kierowała Międzynarodową Stacją Kosmiczną! Pamiętaj, by nie dać się zbić z pantałyku również wewnętrznemu krytykowi, którego nosisz w głowie.

4. Jesteś kobietą, wykorzystaj to

Czasy, w których ostra rywalizacja, stanowczość i bezwzględność były najlepszym przepisem na sukces nieuchronnie odchodzą do lamusa. Wg badań Johna Gerzemy i Michaela D'Antonio to empatyczność, skłonność do współpracy, elastyczność i cierpliwość, a więc cechy kojarzone z kobiecością, są obecnie wartościami, jakie ludzie chcieliby widzieć u swoich przewódców, szefów, partnerów biznesowych. Kobiecy styl zarządzania to przyszłość biznesu, a ty masz w sobie wszystko, by móc w naturalny sposób się nim posługiwać. Wykorzystaj to!

5. Wierz w siłę kobiecej jedności

Słyszałaś o "królowych pszczół", szefowych, które sekują inne kobiety? Według psychologów pojawiają się one tylko w organizacjach, gdzie zaledwie jednej lub dwóm kobietom udało się przebić. Pamiętaj, że to okoliczności a nie kobiece cechy tworzą "złe szefowe". Im więcej kobiet osiąga sukces w twoim środowisku, tym lepsza współpraca i przyjaźniejsza atmosfera! Szklane sufity musimy przebijać razem, a nie w pojedynkę.

6. Wspieraj inne kobiety

Dlatego warto tworzyć kobiece sieci wsparcia, pomagać sobie nawzajem i rozbudowywać kontakty. Okazuj życzliwość kobietom, które spotykasz na swojej drodze i doceniaj relacje budowana na współdziałaniu oraz zrozumieniu. Poszukuj kobiet, z którymi możesz współpracować, rekomenduj je i nie wahaj się prosić o wsparcie.

7. Postaw na przyjaźń

Siła kobiecej przyjaźni jest nie do przecenienia. Według naukowców kobiety budują głębsze i trwalsze relacje przyjacielskie niż mężczyźni. Dobra przyjaciółka to oparcie w życiu prywatnym i nieoceniony sojusznik we wszelkich przedsięwzięciach, również tych zawodowych. Pomoże przetrwać kryzysy i osiągać wyznaczone cele, ale jest też lustrem, dzięki któremu możemy lepiej poznać samą siebie i bardziej efektywnie się rozwijać. Wszystko dlatego, że kobiety chętniej dzielą się uczuciami i wątpliwościami, ale potrafią też spędzać czas na lekkich rozmowach, dostarczających rozrywki i redukujących stres.

8. Działaj!

Nawet najlepszy plan działa dopiero wtedy, gdy wprowadzić go w życie. Aby osiągnąć swoje cele, musisz być aktywna. Dobra wiadomość jest taka, że kobiety są doskonałymi logistykami i organizatorami. Zła, że nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Nawet najtrudniejsze zadania, możesz wykonać dzieląc je na mniejsze etapy. Pamiętaj, że nie wszystko musisz robić sama. Szukaj sojuszników i deleguj zadania.

9. Perfekcja? Niekoniecznie

Wszystkie chcemy wykonywać nasze zadania doskonale, ale skutki nadmiernego perfekcjonizmu wcale nie muszą być dobre. Może on prowadzić do przeciągania zadań, prokastynacji, a nawet utraty wiary we własne siły. Aby osiągnąć sukces nie musisz być najlepsza. Postaraj się być wystarczająco dobra, a do doskonałości zmierzaj drobnymi kroczkami, każdego dnia udoskonalając odrobinę to, co robisz. Zanim się obejrzysz będziesz na szczycie.

10.  Nie zapominaj o sobie!

Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała. Dbaj o zdrowie i dobre samopoczucie. Nie odmawiaj sobie chwil zasłużonego relaksu, regularnie się badaj i stosuj racjonalną dietę. Staraj się zawsze być swoim własnym sprzymierzeńcem. Sukcesy będą cię cieszyć najbardziej, jeśli będziesz je celebrować w dobrym zdrowiu i w gronie przyjaciół. Nawet w ciągu najbardziej zwariowanego dnia znajdź chwilę, aby zwolnić i zatroszczyć się o siebie.

 

Materiał powstał we współpracy z marką Wawel.materiały promocyjne

Reklama