Reklama

Reklama

Jesteś kobietą, potrafisz!

Czasy, kiedy o kobietach mówiono „słaba płeć”, bezpowrotnie odchodzą w zapomnienie. Dziś dziewczyny wiedzą, że dysponują ogromnym potencjałem i coraz częściej wspierają te koleżanki, które jeszcze nie uwierzyły w siebie. Bo właśnie wiara w siebie i siłę swojej kobiecości jest kluczem do sukcesu. O czym jeszcze warto pamiętać, by go osiągnąć?

1. Wybierz swój cel!

Agata Gwiazdowska mówi o sobie, że jest najmłodszym i najbardziej uparty szefem kuchni w Polsce! W wieku 20 lat udało jej się osiągnąć pozycję, o której większość dziewczyn nawet nie marzy, bo o ile gotowanie uważa się powszechnie za kobiece zajęcie, to bycie szefem kuchni w znanej restauracji to zawód zdominowany przez mężczyzn. Agacie pomogła determinacja i jasno sprecyzowany cel: - Już od najmłodszych lat wiedziałam, że swoje życie chce poświęcić gotowaniu - nie marzyłam o byciu aktorką czy piosenkarką. Zamiast szkoły gastronomicznej postawiłam na praktykę i nie żałuję. Odwaga popłaca! - stwierdza Agata, które wie, że przeszkodą nie jest płeć ani wiek.

Reklama

2. Podążaj za swoją pasją

Zwróć uwagę na to, jak Agata wybrała swój cel. Postawiła na to, co lubi i co sprawia jej ogromną przyjemność. To doskonała strategia. "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia" to mądra sentencja. Nie dla tego, że nie będziesz musiała pracować na swój sukces, ale dlatego, że włożony wysiłek przyniesie ci radość, a motywacja do działania przyjdzie naturalnie.

3. Nie pozwól się zniechęcić

Na swojej drodze spotkasz z pewnością wiele osób, które w mniej lub bardziej subtelny sposób dadzą ci do zrozumienia, że "to nie dla ciebie", "nie nadajesz się", "jako kobieta nie powinnaś". Pomyśl o Peggy Winston, która od najmłodszych lat marzyła o byciu astronautką. Jako młoda dziewczyna usłyszała od pewnego szacownego naukowca, że nie powinna tracić czasu. Zignorowała to i wiele lat później kierowała Międzynarodową Stacją Kosmiczną! Pamiętaj, by nie dać się zbić z pantałyku również wewnętrznemu krytykowi, którego nosisz w głowie.

4. Jesteś kobietą, wykorzystaj to

Czasy, w których ostra rywalizacja, stanowczość i bezwzględność były najlepszym przepisem na sukces nieuchronnie odchodzą do lamusa. Wg badań Johna Gerzemy i Michaela D'Antonio to empatyczność, skłonność do współpracy, elastyczność i cierpliwość, a więc cechy kojarzone z kobiecością, są obecnie wartościami, jakie ludzie chcieliby widzieć u swoich przewódców, szefów, partnerów biznesowych. Kobiecy styl zarządzania to przyszłość biznesu, a ty masz w sobie wszystko, by móc w naturalny sposób się nim posługiwać. Wykorzystaj to!

5. Wierz w siłę kobiecej jedności

Słyszałaś o "królowych pszczół", szefowych, które sekują inne kobiety? Według psychologów pojawiają się one tylko w organizacjach, gdzie zaledwie jednej lub dwóm kobietom udało się przebić. Pamiętaj, że to okoliczności a nie kobiece cechy tworzą "złe szefowe". Im więcej kobiet osiąga sukces w twoim środowisku, tym lepsza współpraca i przyjaźniejsza atmosfera! Szklane sufity musimy przebijać razem, a nie w pojedynkę.

6. Wspieraj inne kobiety

Dlatego warto tworzyć kobiece sieci wsparcia, pomagać sobie nawzajem i rozbudowywać kontakty. Okazuj życzliwość kobietom, które spotykasz na swojej drodze i doceniaj relacje budowana na współdziałaniu oraz zrozumieniu. Poszukuj kobiet, z którymi możesz współpracować, rekomenduj je i nie wahaj się prosić o wsparcie.

7. Postaw na przyjaźń

Siła kobiecej przyjaźni jest nie do przecenienia. Według naukowców kobiety budują głębsze i trwalsze relacje przyjacielskie niż mężczyźni. Dobra przyjaciółka to oparcie w życiu prywatnym i nieoceniony sojusznik we wszelkich przedsięwzięciach, również tych zawodowych. Pomoże przetrwać kryzysy i osiągać wyznaczone cele, ale jest też lustrem, dzięki któremu możemy lepiej poznać samą siebie i bardziej efektywnie się rozwijać. Wszystko dlatego, że kobiety chętniej dzielą się uczuciami i wątpliwościami, ale potrafią też spędzać czas na lekkich rozmowach, dostarczających rozrywki i redukujących stres.

8. Działaj!

Nawet najlepszy plan działa dopiero wtedy, gdy wprowadzić go w życie. Aby osiągnąć swoje cele, musisz być aktywna. Dobra wiadomość jest taka, że kobiety są doskonałymi logistykami i organizatorami. Zła, że nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Nawet najtrudniejsze zadania, możesz wykonać dzieląc je na mniejsze etapy. Pamiętaj, że nie wszystko musisz robić sama. Szukaj sojuszników i deleguj zadania.

9. Perfekcja? Niekoniecznie

Wszystkie chcemy wykonywać nasze zadania doskonale, ale skutki nadmiernego perfekcjonizmu wcale nie muszą być dobre. Może on prowadzić do przeciągania zadań, prokastynacji, a nawet utraty wiary we własne siły. Aby osiągnąć sukces nie musisz być najlepsza. Postaraj się być wystarczająco dobra, a do doskonałości zmierzaj drobnymi kroczkami, każdego dnia udoskonalając odrobinę to, co robisz. Zanim się obejrzysz będziesz na szczycie.

10.  Nie zapominaj o sobie!

Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała. Dbaj o zdrowie i dobre samopoczucie. Nie odmawiaj sobie chwil zasłużonego relaksu, regularnie się badaj i stosuj racjonalną dietę. Staraj się zawsze być swoim własnym sprzymierzeńcem. Sukcesy będą cię cieszyć najbardziej, jeśli będziesz je celebrować w dobrym zdrowiu i w gronie przyjaciół. Nawet w ciągu najbardziej zwariowanego dnia znajdź chwilę, aby zwolnić i zatroszczyć się o siebie.

 

Materiał powstał we współpracy z marką Wawel.materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje