Reklama

Reklama

Krk: „złota wyspa” i bajeczne plaże

Dziewicza przyroda, lazurowe morze, bogate dziedzictwo kultury, świetna lokalna gastronomia. Chorwacka wyspa Krk oferuje wspaniałe wakacje. To dobre miejsce zarówno dla tych, którzy poszukują błogiego relaksu, jak i miłośników aktywnego spędzania czasu.

Partnerem publikacji jest Chorwacka Wspólnota Turystyczna

"Złota wyspa"

Krk ma powierzchnię 405,78 km², co sprawia, że jest jedną z największych wysp na Morzu Adriatyckim. Znajduje się tuż przy lądzie, dzięki czemu dojazd na nią nie stanowi większego problemu. Pomiędzy wyspą a lądem rozpościera się Krčki Most o długości 1430 m. Bez wątpienia jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc. "Złota wyspa", jak nazywano Krk w starożytności, kusi "złocistą" przyrodą: widowiskowymi zachodami słońca, piaszczystymi plażami, lasami, skałami, oliwą, białym winem i miodem. W dodatku ciekawi bogatym dziedzictwem kultury i licznymi atrakcjami umożliwiającymi aktywną formę wypoczynku: Krk można oglądać zarówno z siodełka roweru, jak i z pokładu statku.

Reklama

Piękne plaże

Prawdopodobnie największą dumą mieszkańców wyspy Krk są jej wspaniałe plaże. Te znajdujące się w mieście Krk (Dražica, Porporela i Portapisana) oferują mnóstwo udogodnień, takich jak leżaki, bliskość barów ze schłodzonymi napojami czy możliwość wypożyczenia sprzętu do sportów wodnych. Jednak jeśli wybierzemy się poza miasto, zobaczymy oszałamiające widoki. Niektóre z dzikich plaż wyspy są trudno dostępne, ale zdecydowanie warto włożyć odrobinę wysiłku, by tam dotrzeć.

Jedną z najpopularniejszych plaż poza miastem jest ta, znajdująca się poniżej miejscowości Vrh, nad zatoką Sveti Juraj. Miejsce to otacza skaliste wybrzeże. Można tam dostać się samochodem, jadąc szutrową drogą, ale najlepiej wybrać statek lub żaglówkę. Z kolei miłośnicy wycieczek rowerowych lub pieszej turystyki powinni odwiedzić półwysep Prniba. Tam dzikie plaże otoczone są sosnowymi lasami, które dają cień i zapewniają błogą ciszę. Idealne miejsce do wypoczynku stanowi fragment z widokiem na wysepkę Košljun. Jednak chyba największe wrażenie robi plaża Golden Bay, zwana również przez miejscowych Velo Čelo lub Biškupići. Znajduje się ona na południe od miasta Krk, ze względu na to, że otacza ją klif, dostępna jest wyłącznie od strony morza. Wyprawa na tę plażę wiąże się zatem z wycieczką statkiem lub łodzią.

Chorwackie miasto o rzymskich tradycjach

Jedną z największych atrakcji dla miłośników zwiedzania zabytków jest wzniesiony na klifie w mieście Krk średniowieczny zamek należący niegdyś do chorwackich książąt z rodu Frankopanów. Najstarsza jego część powstała w XII wieku, więc mury kryją w sobie kawał historii. Obecnie mieści się tam wystawa poświęcona historii rodu. Warto udać się na spacer wzdłuż murów zamku, skąd podziwiać można widok na miasto i morze.

Niedaleko Zamku Frankopanów znajduje się katedra z imponującą XVI-wieczną dzwonnicą, która stanowi wizytówkę miasta. Sama katedra pochodzi z XII wieku i uważana jest za cenny zabytek w stylu romańskim, szczególnie że powstała na fundamentach bazyliki wczesnochrześcijańskiej, częściowo położonej na pozostałościach starożytnej łaźni rzymskiej.

Będąc w Krku, obowiązkowo powinniśmy przespacerować się po malowniczej starówce miasta, której mury i brukowane ulice liczą sobie już ponad 2 tys. lat, a więc pamiętają czasy starożytnego Rzymu. Śródziemnomorska atmosfera w połączeniu z wielowiekową historią z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć.

Wakacje z dziećmi

Na wyspie Krk nie brakuje atrakcji dla dzieci. Warto wybrać się na rejs statkiem pirackim i wcielić w rolę poszukiwaczy skarbów. Statek zabierze nas na wyspę Plavnik, a po drodze poznamy fascynującą historię pirata, który zakopał tam zrabowane kosztowności. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki, korzystając z mapy z instrukcją, będą próbowali odnaleźć zaginiony skarb. Jednym z punktów tej atrakcji jest odpoczynek na dzikiej plaży. Z pewnością dzieci będą także zachwycone wycieczką łodzią SemiSubmarine. Pod wodą czekają liczne niespodzianki, ujrzeć można m.in. repliki rzymskich amfor, wrak statku czy drewniane skrzynie ze skarbami.

Kolejną atrakcją miasta Krk jest Tropical Aquarium Krk, w którym można podziwiać ryby morskie i słodkowodne pochodzące z tropikalnych regionów świata. Nie brakuje tam rekinów koralowych, płaszczek czy piranii, ale zobaczymy też ślimaki i bogatą kolekcję muszli. Podobną atrakcję stanowi Terrarium Aquarium, gdzie prócz wielu gatunków ryb będziemy mogli obejrzeć niezwykłe gady i płazy.

Lokalna kuchnia

Jedną z największych przyjemności związanych z podróżowaniem jest smakowanie specjałów lokalnej kuchni. W rejonach nadmorskich Chorwaci chętnie sięgają po świeże ryby i owoce morza, szczególnie krewetki. Koniecznie spróbujmy makaronu šurlice, jednej z najbardziej rozpoznawalnych lokalnych potraw. Najczęściej podawany jest z krewetkami, rybami, jagnięciną, serem czy po prostu sosem pomidorowym i ziołami. Warto również spróbować lokalnego białego wina o nazwie Vrbnička Žlahtina. Winogrona, z których jest produkowane, uprawia się głównie na wzgórzach otaczających miasteczko Vrbnik. Spędzając wakacje na chorwackiej wyspie, koniecznie skosztujmy też pršutu, sera i oliwy. Najlepiej wybrać się na degustację lokalnych produktów.

Partnerem publikacji jest Chorwacka Wspólnota Turystyczna


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy