Reklama

Reklama

Wakacyjna mekka Polaków: Riwiera Makarska

W góry czy nad morze? Decydując się na wakacje na Riwierze Makarskiej, nie musimy wybierać. Tu szczyty wyrastają z lazurowej wody Morza Adriatyckiego. Położoną na południu Chorwacji Riwierę Makarską z czystym sumieniem można nazwać wakacyjnym rajem. Nic więc dziwnego, że region przyciąga rzesze turystów, również tych z Polski.

Partnerem publikacji jest Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Chorwacja popularna mimo pandemii

Turystyka w Chorwacji nie spowolniła w trakcie pandemii. Ten piękny kraj był w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych podróży Polaków. Trudno się dziwić, Chorwacja jest szalenie atrakcyjna, zachwyca widokami pięknej przyrody, ciekawi wielowiekową historią i niepowtarzalną kulturą, oferuje również mnóstwo atrakcji dla osób kochających aktywne spędzanie czasu. Zapewnia więc różnorodność doświadczeń. Jedną z największych turystycznych atrakcji tego kraju jest Riwiera Makarska.

Reklama

Pomiędzy morzem a górami

Rozciąga się wzdłuż południowego fragmentu wybrzeża środkowej Dalmacji na odcinku około 60 km. Największą miejscowością regionu jest Makarska - miasto, które w niczym nie przypomina typowego kurortu. Jest urokliwym miasteczkiem z niską zabudową, otoczonym skalistym masywem górskim Biokovo, który oddziela ją od lądu, sprawiając wrażenie przytulnego zakątka. Na Riwierę Makarską składa się jeszcze szereg mniejszych miejscowości, których mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa i oczywiście turystyki.

Pewna pogoda

Sezon trwa od maja aż do października. Wybierając się w te strony, właściwie możemy być pewni idealnej pogody. W szczycie sezonu temperatura sięga około 30 stopni Celsjusza, z kolei wiosną i jesienią spada do około 22 stopni Celsjusza. Podobną temperaturę w miesiącach wakacyjnych ma woda w Morzu Adriatyckim. Jeśli pada deszcz, to krótko, w dodatku jest ciepły. Nawet gdy się zdarzy, z pewnością nie zepsuje nam wakacji.

Lazurowa woda

Dumą i wizytówką tego regionu jest zachwycająco przejrzysta woda. Widoki skalistych gór odbijających się w lazurowej tafli są tutaj na porządku dziennym. Kamieniste bądź skaliste plaże Riwiery Makarskiej należą do najbardziej urokliwych na świecie. W pierwszej dziesiątce najpiękniejszych na całym globie zdaniem dziennikarzy z czasopisma "Forbes" znalazła się plaża Punta Rata w miejscowości Brela. Morze Adriatyckie jest bardzo mocno zasolone, co doskonale odżywia i regeneruje skórę. Kąpiel w takiej wodzie porównać można do zabiegu w SPA.

Skaliste góry

Choć główną atrakcję regionu stanowi morze, skorzystają również miłośnicy górskich wycieczek. Jednym z najpiękniejszych fragmentów Gór Dynarskich jest wspominany wcześniej wznoszący się nad Makarską masyw Biokovo. Warto wybrać się na spacer którymś ze szlaków edukacyjnych ciągnących się przez park krajobrazowy. Szczyt Sveti Jure znajduje się na wysokości 1762 m n.p.m., co sprawia, że jest drugim najwyżej położonym punktem Chorwacji. Widok na riwierę z góry z pewnością na długo zapadnie w pamięć. Po drodze koniecznie powinniśmy zatrzymać się na szklanym tarasie Skywalk Biokovo, który wystaje ok. 11 m poza krawędź klifu. Ci, którzy nie przepadają za pieszymi wycieczkami, mogą tam udać się samochodem lub wypożyczonym na dole skuterem.

Atrakcje riwiery


Spędzając wakacje na Riwierze Makarskiej, nie będziemy narzekać na brak atrakcji. Okolica tętni życiem przez całą dobę. Osoby spragnione nocnej rozrywki znajdą ją w największym mieście riwery - Makarskiej, mogą również wybrać się do stolicy Dalmacji Środkowej - pobliskiego Splitu. Ale nawet w mniejszych miejscowościach riwiery nie brakuje rozrywek kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Z pewnością warto wybrać się na rejs po morzu, by spojrzeć na wybrzeże od strony wody, a także zwiedzić okoliczne wyspy: słynący ze skał wapiennych Brač czy obrośnięty lawendą Hvar. Morze oferuje również mnóstwo atrakcji dla amatorów sportów wodnych. Ci z kolei, którzy wolą błogi odpoczynek w warunkach leczniczych powinni odwiedzić uzdrowisko Biokovka.

Lokalne ryby i migdałowe desery

Oczywiście nie zabraknie wrażeń dla miłośników lokalnych przysmaków. Wzdłuż urokliwych promenad znajdziemy restauracje i kawiarnie serwujące lokalne specjały. Ich smakiem możemy rozkoszować się, patrząc na morze przy muzyce granej na żywo. Ten region słynie z doskonałej dorady, a także migdałowych deserów: rafioli, pierożków z kruchego ciasta z nadzieniem migdałowym, i tortu makarskiego. Oczywiście powinien towarzyszyć nam Prošek, deserowe wino produkowane właśnie w rejonie południowej Dalmacji.

Goście szukający wyjątkowego miejsca na wakacje, w którym można łączyć odpoczynek z aktywną formą spędzania czasu w pięknych okolicznościach przyrody, oraz stawiający na różnorodność doświadczeń, z pewnością nie będą zawiedzeni Riwierą Makarską. W to miejsce chce się wracać co roku.

Partnerem publikacji jest Chorwacka  Wspólnota Turystyczna


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama