Siedem korzyści z regularnego uprawiania sportu

O regularnym treningu pamiętasz głównie przed wakacjami, kiedy chcesz zgubić kilka nadprogramowych kilogramów? Pamiętaj, że regularne uprawianie sportu ma zdecydowanie więcej zalet, niż tylko utrzymanie szczupłej sylwetki. Oto kilka powodów, dla których warto ruszać się jak najczęściej!

Nie ma chyba drugiej, tak uniwersalnej recepty na dobre samopoczucie jak codzienny ruch
Nie ma chyba drugiej, tak uniwersalnej recepty na dobre samopoczucie jak codzienny ruch123RF/PICSEL

1. Smukła, wysportowana sylwetka

Ładnie zarysowane mięśnie, brak obwisłej skóry, wyrzeźbiony brzuch lub uda robią wrażenie. Nie wystarczy jednak jednorazowa wizyta na basenie czy siłowni. Aby utrzymać formę, powinnaś ćwiczyć co drugi dzień.  Znajdź ulubioną dyscyplinę sportową i ciesz się czasem spędzonym na dopieszczaniu swojej sylwetki!

2. Opóźnianie efektów starzenia się

O piękny wygląd w dojrzałym wieku możesz zadbać już dziś. Wystarczy, że w grafiku codziennych zajęć wygospodarujesz pół godziny na ćwiczenia. Ruch poprawia krążenie krwi, dzięki czemu ciało jest lepiej dotlenione, komórki szybciej się regenerują, a ty, wraz z potem, pozbywasz się toksyn, które zalegają w skórze. Jeśli nie przepadasz za męczącymi treningami, zbawczy wpływ na stan twojego ciała będą miały spokojniejsze zajęcia, np. Pilates, joga czy wodny aerobik.

3. Poprawienie kondycji

Wychodzenie po schodach sprawia ci trudność? Bieg do odjeżdżającego autobusu przyprawia cię o zadyszkę? Nawet, jeśli twoja waga jest prawidłowa, możliwe, że wydolność twojego organizmu spadła. Aby powrócić do formy, musisz zmusić swoje ciało do wytężonego wysiłku. Dzięki temu odzyskasz gibkość ciała, poprawisz swoją motorykę, a płuca będą pracowały wydajniej.

Regularne uprawianie sportu może także znacząco pomóc osobom cierpiącym na nietrzymanie moczu. Szczególnie ważny jest trening mięśni dna miednicy, dlatego na siłowni warto porozmawiać z zaufaną trenerką o swoich  dolegliwościach. Dzięki temu  specjalistka pomoże ci dobrać ćwiczenia tak, by wzmacniać te strategiczne partie ciała. Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Jeśli nie czujesz się komfortowo, sięgnij po specjalistyczne wkładki lub podpaski, które nie tylko zabezpieczają przed wilgocią lepiej, niż tradycyjne produkty, ale także chronią przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.

4. Zdrowsze serce

Sport to najlepsza profilaktyka chorób serca. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to inwestycja długoterminowa. Ćwiczenia zapobiegają m.in. chorobom wieńcowym, niewydolności i zaburzeniom rytmu serca. Jeśli jednak od pewnego czasu cierpisz na dolegliwości sercowe, pamiętaj, by skonsultować się z kardiologiem przed rozpoczęciem ćwiczeń.

5. Rozładowanie stresu

Większość z nas prowadzi stresujący tryb życia. Brak czasu i rosnące wymagania doprowadzają do tego, że nie potrafimy odpocząć i się zrelaksować. Receptą na napięcie jest regularny ruch. Dynamiczne sporty, jak sztuki walki, bieganie czy intensywne pływanie uwalniają umysł od negatywnych emocji i rozluźniają mięśnie.

6. Pewność siebie i lepsza samoocena

O tym, że ćwiczenia mają wpływ na nasze samopoczucie wie każdy, kto ze sportu uczynił swoją pasję. Osoby, które trenują regularnie, łatwiej radzą sobie z negatywnymi emocjami i niepowodzeniami. W życiu chętniej przejmują inicjatywę, potrafią stawiać przed sobą wyzwania i skutecznie je realizować. Nie mają problemów z nawiązywaniem nowych znajomości i są bardziej asertywne. Sport sprzyja wydzielaniu się hormonów szczęścia, czyli endorfin, które są odpowiedzialne za optymistyczne nastawienie do świata. Podobno uzależniają tak samo, jak morfina, stąd szereg przykładów zafascynowanych wyzwaniami maratończyków, pływaków czy skoczków narciarskich.

7. Zdrowe nawyki żywieniowe

Sport to najlepszy pretekst do zmian w codziennym menu. Aby nie zaprzepaścić efektów treningów warto ułożyć jadłospis tak, by dostarczał organizmowi niezbędnych składników, a przy okazji był lekkostrawny i pozbawiony dużej ilości kalorii. Dzięki temu szybciej zobaczysz owoce swojego wysiłku, poprawisz ogólny metabolizm komórek, a przy okazji zadbasz o swój żołądek.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas