Reklama

Dieta jak styl życia, czyli na czym polega personalna dietetyka

Regularnie odwiedzamy siłownię, każdego ranka poświęcamy pół godziny na jogę, ćwiczymy online z popularnymi trenerami – sport jest bardzo ważny, ale mówi się, że to dieta stanowi 70 proc. sukcesu, gdy chcemy osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Tymczasem właściwe odżywianie to kwestia indywidualna. Dlatego warto nie tylko zatrudnić trenera, który dobierze nam zestaw ćwiczeń i prześledzi postępy, ale również postawić na personalną dietetykę. Na czym ona polega?

Dieta dopasowana do organizmu

Każdy organizm jest inny i nie ma jednej złotej zasady, która pozwoliłaby schudnąć wszystkim, dlatego modne diety, które pojawiają się co sezon, nie są w stanie pomóc każdemu w takim samym stopniu. Czasem otyłość jest spowodowana chorobą, na przykład niedoczynnością tarczycy, innym razem wynikiem przyjmowanych leków czy zaburzeniami hormonalnymi. W niektórych przypadkach wystarczą drobne zmiany stylu żywienia, na przykład wyeliminowanie z diety słodkich napojów lub zwiększenie ilości spożywanego błonnika. Czasami konieczna będzie zmiana stylu życia - zadbanie o regularne spożywanie posiłków czy długi i pełnowartościowy sen. Otyłość może również powodować stres. Najważniejsze jest zidentyfikowanie czynnika, który wywołał problem, a następnie ustalenie indywidualnego planu działania.  

Reklama

Dieta cud a zdrowe odżywianie

Popularne diety zakładają bardziej lub mniej restrykcyjne podejście do odżywiania przez określony czas, a następnie pozostawiają nas samych sobie. Niestety najczęściej po zakończeniu rygorystycznej diety powracamy do poprzednich, nieprawidłowych nawyków. Dodatkowo organizm nauczony po okresie głodówki, że musi przygotować się na "gorsze czasy", kiedy dostarczamy mu zmniejszoną liczbę kalorii, zaczyna gromadzić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Nazywamy to efektem jo-jo, czyli nagłym wzrostem wagi po szybkiej utracie nadprogramowych kilogramów.

Dietetyka personalna nie zakłada drakońskich głodówek i ciągłego liczenia kalorii. Profesjonalny dietetyk komponuje jadłospis tak, byśmy mogły stosować go na co dzień już zawsze. Zdrowa dieta powinna stać się naszym stylem życia. Dzięki temu nie tylko mamy szansę pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej, ale także poprawić odporność i ogólny stan zdrowia. Właściwa dieta wpływa także na urodę: opóźnia proces starzenia, poprawia kondycję skóry, paznokci i włosów. Sprawia również, że lepiej czujemy się psychicznie - w końcu żywienie ma ogromny wpływ na stan naszego ducha.        

Nauka o zdrowym żywieniu

Możemy skorzystać z usług profesjonalnych dietetyków, ale zdrowego żywienia możemy również nauczyć się sami, by pomóc sobie, swoim bliskim, a nawet rozpocząć praktykę zawodową. Obecnie dla przyszłych dietetyków organizowane są roczne kierunki, na których nauczymy się planować jadłospisy. Absolwenci kursu znają zasady zdrowego żywienia i komponowania zbilansowanych posiłków. Potrafią opracowywać diety dla sportowców, osób chorych, wegan i wegetarian, a także znają zasady żywienia na poszczególnych etapach rozwoju człowieka. Przyszli dietetycy uczą się także interpretacji wyników badań laboratoryjnych, suplementacji oraz zasad przyjmowania leków z żywnością. Potrafią również pomóc osobom z zaburzeniami odżywiania. Po ukończeniu takiego kierunku z powodzeniem można znaleźć i rozpocząć pracę, a tej jest obecnie dla absolwentów dietetyki sporo. Coraz częściej lekarze zalecają swoim pacjentom wizytę u dietetyka, coraz więcej osób samodzielnie decyduje się na taką konsultację, by poznać zasady zdrowego żywienia. W dzisiejszych czasach dietetyka jest w modzie.

- Po ukończeniu kursu można nie tylko założyć własną działalność, ale także zdobyć zatrudnienie w jednej z firm oferujących bardzo popularne w ostatnich czasach diety pudełkowe. Możliwości jest sporo - przekonuje Kamila, wykładowca z TEB Edukacja.

Jeśli zainteresowała cię tematyka tego artykułu i chciałabyś rozwijać się w tym kierunku, zajrzyj do oferty szkół TEB Edukacja. Bogata oferta kierunków pomoże ci w kilka miesięcy zostać ekspertką w swojej ulubionej dziedzinie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

Artkuł powstał we współpracy z TEB Edukacja.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama