Zadaj pytanie ekspertowi

dr n. med. Urszula Kozłowska
dr n. med. Urszula Kozłowska.

dr n. med. Urszula Kozłowska, ekspert head&shoulders, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, specjalistka II dermatologii.  Absolwentka wydziału lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie do 2012 r. była adiunktem w Klinice Dermatologii i Wenerologii. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała na Uniwersytecie Medycznym w Berlinie, gdzie zajmowała się molekularnymi mechanizmami wzrostu i wypadania ludzkiego włosa.

Pytania i odpowiedzi:

Jakie są najczęstsze przyczyny łupieżu?

"Łupież to jeden z najczęściej występujących problemów skóry głowy, dotyka 50% ludzi na świecie na jakimś etapie ich życia bez względu na wiek i płeć. Jego przyczyną jest żyjący na skórze głowy grzyb Malassezia globosa. Efektywne leczenie łupieżu polega na hamowaniu jego rozwoju, skuteczne działania w tym zakresie wykazuje pirytionian cynku, który jest składnikiem m. in. szamponów head&shoulders."

"Łupież jest wywoływany przez żyjący na skórze głowy mikroorganizm Malassezia globosa. Choć to naturalne środowisko życia tego grzyba, niektóre osoby są na niego uczulone - ich skóra głowy reaguje podrażnieniem i swędzeniem. Nadmierna produkcja sebum oznacza zwiększoną liczbę tego mikroorganizmu, co może skutkować nasileniem widocznych objawów łupieżu."

Dlaczego problem łupieżu powoduje osłabienie i zniszczenie włosów? Czy nie powinien on dotyczyć tylko skóry głowy?

"Osoby mające problem z łupieżem lub podrażnioną, swędzącą skórą głowy bardzo często odruchowo się drapią. Nawyk ten jest jednym z czynników, które mogą prowadzić do uszkodzenia skóry głowy i w konsekwencji potęgować problem. Włosy osób z łupieżem są zatem szczególnie narażone na łamanie się i wypadanie: w wyniku drapania łuska włosa podnosi się, by w końcu się rozwarstwić i odsłonić warstwę korową włosa. W rezultacie włos staje się bardziej łamliwy."

Czy włosy powinno się płukać zimną czy gorącą wodą?

Lepiej unikać mycia głowy w zbyt gorącej wodzie. Ma to niekorzystny wpływ na równowagę skóry głowy i prowadzi do jej wysuszenia. Myjąc włosy, masuj głowę opuszkami palców delikatnymi, kolistymi ruchami. Staraj się jej nie drapać i niepotrzebnie nie podrażniać.

Jakiej szczotki używać, by zminimalizować wypadanie włosów?

Chodzi mi o rodzaj włosia itp. Aby poradzić sobie z wypadaniem włosów, należy usunąć jego przyczyny. Mogą być one różnorakie, np. łupież. Świadczy on o zachwianiu równowagi skóry głowy, która przyczynia się do wypadania włosów. Zatem pierwszym krokiem jest zadbanie o skórę głowy i przywrócenie jej równowagi. Aby odbudować barierę ochronną skóry głowy oraz aby przywrócić jej naturalną równowagę, stosuj produkty o łagodnej formule pielęgnacyjnej, która nawilży i ukoi skórę głowy. Te z dodatkiem mentolu dodatkowo złagodzą podrażnienia, uczucie swędzenia i napięcie. Dla zdrowych, mocnych i gęstych włosów zacznij więc od odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Używaj łagodnych, ale skutecznych produktów przeciwłupieżowych, takich jak np. head&shoulders, które pomagają przywrócić skórze głowy jej naturalną równowagę.

W przypadku, gdy zwiększone wypadanie włosów (300-400 dziennie) utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące lub wręcz nasila z czasem, jest to sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Wtedy radziłabym wizytę u dermatologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę problemu.

Jak sprawić by łupież po zaleczeniu nie powracał?

Łupież to stan powracający. Jeśli raz go doświadczysz, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie pojawiał się ponownie. Można go jednak skutecznie zwalczyć. Najważniejsze są systematyczne stosowanie odpowiednich produktów przeciwłupieżowych i właściwa pielęgnacja. Polecam szampony head&shoulders, które dzięki zawartości pirytionianu cynku, przy regularnym stosowaniu, skutecznie zwalczają łupież, są przy tym na tyle łagodne, że można je stosować w codziennej pielęgnacji.

Jak często powinno się myć włosy? Czy za częste mycie nie sprawia, że włosy przetłuszczają się jeszcze mocniej?

Globosa, który żyje na skórze głowy każdego z nas, jest najbardziej drażniącym grzybem gatunku Malassezia. Jego aktywności często towarzyszy swędzenie i podrażnienie skóry głowy. Malassezia globosa żywi się sebum wydzielanym przez gruczoły łojowe znajdujące się na powierzchni skóry głowy. Jego rozwój wpływa na przyspieszenie ich pracy, a więc i zwiększoną produkcję łoju, który jest bazą do jego dalszego wzrostu. Na przyspieszenie wydzielania się sebum może wpływać także stosowanie zbyt silnych, podrażniających i przesuszających skórę głowy produktów.

Dlatego też najlepiej stosować łagodne szampony i odżywki przeznaczone do codziennego użytku. Polecam produkty head&shoulders, które nie tylko hamują rozwój grzyba Malassezia globossa, dzięki zawartości aktywnego pirytionianu cynku, lecz także przywracają równowagę skóry głowy, pielęgnują ją i nawilżą, dzięki składnikom odżywczym. Dodatkowo, zawarta w nich formuła Pro Clean, dzięki optymalnemu poziomowi surfaktantów, efektywnie usuwa sebum i inne zanieczyszczenia gromadzące się w ciągu dnia na włosach, a także sprawia, że stają się one bardziej odporne na osadzanie się kurzu i brudu.

Nie mam typowego osypującego się łupieżu, a jednak często mnie swędzi skóra głowy, a włosy się przetłuszczają (głowę myję codziennie). Niekiedy podczas drapania wyczuwam grudki i krostki na skórze głowy. Powinnam to leczyć, czy odpowiednia pielęgnacja i dieta wystarczą?

Swędzenie skóry głowy jest jednym z pierwszych objawów łupieżu, a przy tym jego najczęstszym i najmniej komfortowym skutkiem ubocznym. Pojawia się jeszcze zanim na włosach i ramionach zobaczymy białe płatki. Przyczyną swędzenia jest grzyb Malassezia globosa - ten sam, który odpowiedzialny jest za występowanie łupieżu. Choć to naturalne środowisko życia tego grzyba, niektóre osoby są na niego uczulone - ich skóra głowy reaguje podrażnieniem i swędzeniem.

Drapanie przynosi jedynie chwilową ulgę. Najczęściej jednak negatywnie wpływa na nasilenie wrażliwości skóry głowy. Nawyk ten jest jednym z czynników, które mogą prowadzić do uszkodzenia skóry głowy i w konsekwencji potęgować problem. Aby poradzić sobie ze swędzeniem skóry głowy - należy usunąć jego przyczynę, czyli grzyb Malassezia globosa. Skutecznym, a przy tym łagodnym sposobem jest stosowanie produktów z pirytionanem cynku, który hamuje działanie M. globosa na aż 72 godziny. Wybieraj produkty, które zawierają w składzie mentol czy wyciąg z mięty pieprzowej, jak np. head&shoulders Instant Relief - mają one właściwości łagodzące podrażnienia, napięcie i przede wszystkim uczucie swędzenia. Dają też przyjemne uczucie świeżości, chłodzenia i ulgi, szczególnie pożądane przy tym problemie.

Jeśli przy regularnym stosowaniu tego typu produktów problem nie ustąpi - należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas