Po co nam „kwaśne” zupy, czyli wszystko o gotowaniu ogórkowej i żurku

Zupy są polską specjalnością, szczególnie słyniemy z tych kwaśnych, które wręcz kojarzą się z naszym krajem. Najpopularniejszymi kwaśnymi zupami są żurek i ogórkowa, którą nad Wisłą robi się z kiszonych ogórków. Dlaczego tak je kochamy i jak przyrządzić je idealnie?

Tradycyjny żurek podaje się z jajkiem na twardo i białą
Tradycyjny żurek podaje się z jajkiem na twardo i białą 123RF/PICSEL

Zdrowe, bo kwaśne

Zarówno w przypadku ogórkowej, jak i żurku główny składnik poddany jest procesowi fermentacji i to właśnie stąd pochodzi kwaśny smak obydwu zup. Żurek robimy z zakwasu, czyli zakwaszonej mąki żytniej. Danie pochodzi z kuchni staropolskiej, zostało nawet wpisane do rejestru produktów i dań tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Żurek jest jedną z najbardziej sycących zup, a z dodatkiem kiełbasy i jajka spokojnie może stanowić jedyny posiłek obiadowy.

Druga omawiana zupa powstaje na bazie kiszonych ogórków.  Podstawowa wersja ogórkowej jest lekka i niskokaloryczna, jednak z powodzeniem możemy urozmaicić ją na różne sposoby, dzięki którym stanie się bardziej sycąca. Świetnie komponuje się z dodatkiem ziemniaków bądź ryżu i pokrojonego w kostkę mięsa kurczaka. Do bazy z kiszonych ogórków możemy dodać także inne warzywa, jak starta marchew, pietruszka czy pokrojony seler naciowy. Klasyczna ogórkowa może stać się dzięki temu sycącą, rozgrzewającą zupą z bogactwem warzyw.

Jak zrobić zakwas idealny?

Zakwas na żurek można przyrządzić samodzielnie w domu. Tradycyjny zakwas robimy w garnku kamionkowym (choć można też przyrządzić go w słoiku). Robi się go z żytniej mąki razowej, którą należy zalać wodą i dodać do niej przypraw: czosnku, ziela angielskiego, liści laurowych i ziarenek pieprzu. Proces fermentacji przyspiesza wsadzenie do roztworu piętki żytniego chleba. Naczynie przykryte gazą lub lnianą ścierką powinno stać w ciepłym miejscu przez pięć dni. Codziennie musimy zamieszać zakwas drewnianą łyżką. Gdy już będzie gotowy, możemy wykorzystać go od razu do gotowania lub zakręcić słoik i wstawić do lodówki. Nadaje się do spożycia przez maksymalnie dwa tygodnie. Gotowy zakwas można również kupić w sklepach lub użyć Żurku Nasza Specjalność Winiary.

Co powinno znaleźć się w żurku?

Obowiązkowym składnikiem żurku musi być kiełbasa, najlepiej - biała. Gotujemy ją w wywarze z liściem laurowym, zielem angielskim i skórką boczku. Boczku również nie może zabraknąć w zupie. Zanim jednak trafi do wody, trzeba go podsmażyć w towarzystwie cebuli, czosnku i majeranku. Wszystkie wymienione składniki wrzucamy do wywaru, w którym gotowała się kiełbasa i dodajemy pokrojonych w kostkę ziemniaków. Następnie wlewamy zakwas lub rozprowadzoną w szklance wody zawartość opakowania. Gdy zupa ostygnie, zabielamy ją śmietaną. Podajemy oczywiście z jajkiem na twardo.

Jak przygotować kiszone do ogórkowej?

Kiszone robi się z ogórków gruntowych, najlepiej sprawdzą się te chrupiące i nie za duże. Do słoika z ogórkami dodajemy całe ząbki czosnku, kawałek korzenia chrzanu i duży pęczek kopru. Następnie zalewamy je gorącą wodą z solą kamienną. Zazwyczaj w jednym litrowym słoiku wypełnionym podanymi składnikami zmieści się około pół litra wody. Słoiki mocno zakręcamy i odstawiamy na trzy dni do ciepłego pomieszczenia. Po tym czasie zanosimy je do chłodniejszego miejsca. Po dwóch tygodniach powinny być gotowe.

Jak zrobić pyszną ogórkową?

Ogórkową najlepiej robić na wywarze drobiowym. Do gotowego wywaru dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki, a gdy zmiękną, wsypujemy zawartość opakowania Zupa ogórkowa Jak u Mamy Winiary oraz starte na drobnej tarce ogórki kiszone. Gotujemy zupę, a gdy będzie gotowa i już nieco przestygnie, dodajemy śmietanę dokładnie wymieszaną z jajkiem. Zupę doprawiamy koperkiem, solą i pieprzem.

Klasyczne zupy w nowej odsłonie

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas