Reklama

Reklama

Nie pozwól, by kobiece problemy odebrały ci pewność siebie

Nie od dziś wiemy, że wysoka samoocena to nie tylko lepsze samopoczucie na co dzień, ale także zwiększona psychiczna tolerancja na niepowodzenia. Kobietom jest jednak wyjątkowo ciężko zachować pewność siebie. Badania Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że polskie dziewczynki znajdują się w czołówce pod względem negatywnej samooceny.

Psychiczna presja

Pewność siebie i wysoka samoocena niektórym z nas przychodzą całkiem naturalnie i bez większego wysiłku. Niektórym, ale z pewnością nie wszystkim. Dla wielu kobiet pozytywny obraz własny wymaga wysiłku oraz pracy. Na to, jak postrzegamy siebie same bardzo często wpływają stereotypy, ocena społeczeństwa i oczekiwania dotyczące określonego sposobu "odgrywania" ról społecznych. W naszej kulturze istnieje ponadto specyficzna presja związana ze stereotypowym wzorcem matki-Polki, czyli kobiety nieustraszonej, bez słowa skargi łączącej pracę zawodową, prowadzenie domu z opieką nad dziećmi i mężem.

Reklama

Presja nałożona na kobiety pojawia się także w popkulturze. Zgodnie z kanonem, lansowanym współcześnie głównie przez telewizję i media społecznościowe, kobiety powinny być szczupłe, uśmiechnięte i zadbane bez względu na okoliczności. Lekarstwem na takie postrzeganie jest rosnący w siłę ruch body-positive pokazujący, że wartość człowieka nie zależy od rozmiaru i wyglądu ciała. Akceptacja własnego wyglądu i jego niedoskonałości oraz odcięcie się od nierealistycznych standardów często staje się dla nas łatwiejsze wraz z wiekiem. Z upływem lat zaczynamy rozumieć, że piękno jest pojęciem względnym, a ciągłe spełnianie oczekiwań innych, zamiast ulgi, wywołuje w nas jeszcze więcej stresu.

Środki higieniczne

Brak pewności siebie u kobiet wynika często nie tylko z przyczyn psychologicznych, ale również z bardziej przyziemnych, fizjologicznych. Większość z nas regularnie doświadcza dyskomfortów związanych z miesiączką, jak również innymi fazami cyklu. Na szczęście współcześnie mamy do dyspozycji szereg środków higienicznych, o których nasze babcie mogły tylko pomarzyć, zapewniających nie tylko komfort fizyczny, ale i psychiczny. Warto zadbać o ich jak najwyższą jakość. Dzięki temu ograniczysz ryzyko przeciekania, ale także zmniejszysz możliwość powstania podrażnień. Przykładowo 100 proc. organiczna bawełna stosowana we wkładkach Bella Intima jest bezpieczna dla alergików i osób z bardzo wrażliwą skórą. W dodatku firma w procesie produkcji dba o to, aby surowce pochodziły z odpowiedzialnych źródeł.  

Problem dotyczy także naszego kraju, raport Kulczyk Foundation wskazuje, że co piąta osoba w Polsce podczas okresu nie ma dostępu do środków higienicznych. Dlaczego dostęp do środków higieny osobistej jest taki ważny dla budowania pewności siebie?

Brak podpasek lub tamponów bywa przyczyną rezygnacji z nauki lub pracy na kilka dni w miesiącu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie darmowych środków higienicznych kobietom z różnych środowisk.

Comiesięczny ból

PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego to zjawisko, które dotyczy znaczącej większości kobiet. Statystyki medyczne sugerują, że dolegliwości mogą dotyczyć od 70 do nawet 90 proc. osób menstruujących, a części z nich z tego powodu ogranicza swoją aktywność. Skrajną postacią PMS jest PMDD, czyli dysforyczne zaburzenia przedmiesiączkowe. Obydwie dolegliwości często wykluczają kobiety nie tylko z pracy lub nauki, ale także możliwości zajmowania się domem czy codziennego funkcjonowania.

Leczenie PMS sprowadza się często do zmiany nawyków (m.in. ograniczenie spożycia wysoko przetworzonej żywności, wykluczenie używek) oraz włączenia aktywności fizycznej. Sport uprawiany w drugiej fazie cyklu może złagodzić dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym. Jeżeli jednak domowe metody nie pomogą, warto zapytać ginekologa o możliwość podjęcia terapii farmakologicznej. Jeśli dolegliwości związane z PMS całkowicie odbierają ci pewność siebie i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem, który wdroży diagnostykę i podejmie ewentualne leczenie.


Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy