Reklama

Test_Higiena intymna po trzydziestce: o czym nie zapominać, z czego zrezygnować?_2

Miejsca intymne u kobiet muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami: otarciami delikatnych okolic czy przykrymi infekcjami. Aby zadbać o swoje zdrowie konieczne są nie tylko regularne kontrole u ginekologa, ale także właściwa pielęgnacja.

Przekroczyłaś trzydziestkę? Zwróć baczną uwagę na to, jak dbasz o swoje okolice intymne. Z biegiem czasu pochwa traci swoją elastyczność (często również pod wpływem leków), a z powodu siedzącego trybu życia mniejsze napięcie mają mięsnie Kegla. Oprócz ćwiczeń i profilaktycznych badań, kluczowe dla zdrowia intymnego jest właściwe dbanie o higienę. Na co zwrócić szczególną uwagę, a o czym zapomnieć?

Zrezygnuj ze sztucznej bielizny

Nawyk czytania etykiet ze sklepu spożywczego warto przenieść także na czytanie składów ubrań. Zgodnie z wnioskami z badań opublikowanymi w "Journal of Obstetrics and Gynaecology Research"[1], noszenie bielizny z materiału innego niż bawełna, może wiązać się infekcjami wywołanymi przez drożdżaki.

Reklama

Wybierasz bieliznę? Zrezygnuj ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi infekcji. Stringi i seksowne koronki zachowaj raczej na specjalne okazje, a na co dzień staraj się nosić bawełniane majtki, który pozwolą pochwie oddychać. Baczną uwagę zwracaj także na barwniki stosowane przy produkcji bielizny, ponieważ niektóre z nich mogą przyczynić się do uczulenia. Ryzyko reakcji alergicznej jest większe w przypadku bielizny o mocnych, jaskrawych kolorach, oraz tej ciemnej, do której farbowania użyto większej ilości barwników.

Higiena podczas okresu

Dużą wagę należy przykładać do higieny podczas menstruacji. Przede wszystkim konieczne jest wymienianie środków higienicznych (tamponów, podpasek, wkładek higienicznych) z dostateczną częstotliwością, w pierwszych dniach może to być konieczne nawet co 3 godziny. Szczególnie pamiętaj o regularnej wymianie tamponów - po 8 godzinach może dojść do TSS ("toxic shock syndrome"), czyli zespołu wstrząsu toksycznego.

Zwróć także uwagę na materiał z jakiego wykonano twoje środki higieniczne. Powinien być nie tylko bezpieczny dla alergików oraz osób skłonnych do podrażnień, ale także produkowany w etyczny sposób z surowców przyjaznych środowisku. Przykładowo 100 proc. organiczna bawełna stosowana we wkładkach Bella Intima jest bezpieczna dla osób z bardzo wrażliwą skórą, a dodatkowo w procesie produkcji nie wykorzystano naturalnego lateksu czy barwników.

Higiena intymna: jak się umyć?

Półki w drogeriach uginają się od różnych rodzajów płynów do higieny intymnej. Także w tym wypadku czytaj uważnie składy! Wybieraj produkty bezzapachowe,  jak te  o niskim pH (czyli 4,5). To szczególnie ważne, ponieważ zaburzenia poziomu kwasowości sprzyjają rozwojowi infekcji bakteryjnych. Unikaj perfumowanych, mocno pachnących produktów oraz zwykłego mydła. To doprowadzi cię tylko do podrażnień.

Pamiętaj o właściwym kierunku podmywania (od przodu do tyłu), dzięki czemu ograniczysz ryzyko przeniesienia bakterii z okolic odbytu. Do wycierania pochwy używaj osobnego ręcznika, zamiast mocnego tarcia okolic intymnych osuszaj je delikatnie. Do mycia nie używaj gąbek, które mogą być siedliskiem bakterii - do podmywania się w zupełności wystarczy dłoń.

Długie kąpiele w gorącej wodzie to coś z czego powinnaś zrezygnować na rzecz krótkich, letnich pryszniców. Nie przesadzaj także ze zbyt częstym myciem się! Prawidłowa higiena to mycie się dwa razy dziennie. Częstotliwość możesz zwiększyć podczas okresu czy w przypadku pielęgnacji krocza po porodzie.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętaj, że na zdrowie intymne składa się wiele czynników. Zależy ci na ograniczeniu infekcji grzybiczych? Jeżeli leczenie i właściwa higiena nie wystarczą, spróbuj zrezygnować z cukru. Leczysz się antybiotykami? Pamiętaj o zażywaniu probiotyków, które odbudują florę bakteryjną.

Warto także pamiętać, że owłosienie intymne tworzy naturalną barierę ochronną dla skóry oraz błon śluzowych. Nadmierna depilacja (tzw. brazylijska) może przyczyniać się do powstawania podrażnień oraz częstych infekcji.

[1] https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jog.13958


Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy