Reklama

Zwierzę w podróży. Praktyczne porady

Lato to okres wzmożonych wyjazdów. Wypoczynek należy się wszystkim członkom rodziny. Coraz częściej decydujemy się na podróżowanie ze swoimi czworonożnymi pupilami, jednak tego rodzaju wyprawa wymaga specjalnego zadbania o wygodę kudłatego towarzysza. Co zrobić, aby podróż ze zwierzęciem była nie tylko bezpieczna, ale także komfortowa dla wszystkich?

Niezbędne dokumenty, szczepienia

Kiedy wybierasz się w podróż, zabierasz ze sobą dokumenty potwierdzające twoją tożsamość czy pozwalające na wyjazd za granicę. Takie same procedury obowiązują zwierzęta. Aby wybrać się za granicę z psem, kotem czy fretką musisz wyrobić im paszport u weterynarza. Uprawnionych to do tego lekarzy możesz znaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Weterynarz wydający paszport sprawdzi, czy zwierzę jest oznakowane zgodnie z procedurami, zweryfikuje też właściwe wypełnienie formularza. Nie tylko wyjazd poza granice kraju wymaga posiadania specjalnych świadectw. Pamiętaj, że poruszając się komunikacją publiczną w Polsce jesteś zobowiązany do posiadania zaświadczenia, że zwierzę zostało zaszczepione na wściekliznę. W niektórych miastach pies prowadzony na smyczy musi posiadać własny bilet na przejazd: lepiej upewnij się w regulaminie, jakie zasady panują u twojego przewoźnika, by nie narazić się na mandat.

Reklama

Wyjeżdżając z pupilem za granicę pamiętaj, że szczepienia są ważne przez krótki czas. Zarówno zbyt stare, jak i zbyt świeże szczepienie może być powodem zatrzymania na granicy. Przed wyjazdem sprawdź także czy kraj, do którego jedziesz nie wymaga wcześniejszej kwarantanny. Jeżeli tak jest, nie próbuj jej ominąć. Wszelkie próby oszustwa mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Jak przewozić zwierzę?

Dłuższa podróż samochodem, pociągiem czy samolotem wymaga umieszczenia pupila w specjalnym transporterze. Jego wybór zależy od tego, jakie zwierzę przewozisz. W przypadku gryzoni transporter powinien mieć bardzo dobry system wentylacyjny. Nie może być wykonany ze zbyt twardych materiałów. Podczas hamowania zwierzątko może uderzyć o ściany i zrobić sobie poważną krzywdę. Z tego powodu przed podróżą zadbaj o to, żeby wyłożyć wnętrze transportera miękkimi materiałami, które złagodzą ewentualne skutki ostrego hamowania.

Podróżowanie z kotem daje szerokie spektrum możliwości w kwestii transportu. Jeżeli decydujesz się na plastikową wersję, wybierz taki, który ma możliwość umieszczenia miski z woda i miękkiej wyściółki. Taka opcja jest idealna dla zwierząt, które szybko się niecierpliwią i zaczynają psocić. Innym dobrym środkiem transportu jest specjalna torba. Z uwagi na to, że materiał dobrze trzyma ciepło, jest to idealna opcja na chłodniejsze miesiące lub do mocno klimatyzowanych środków transportu.

Przewożenie psa nie zawsze wymaga umieszczania go w dodatkowym zamknięciu. Jeżeli jest małych rozmiarów, dobrze znosi podróżowanie (samochodem, z innymi ludźmi) wystarczy dobra smycz, kaganiec fizjologiczny (aby mógł swobodnie oddychać), a jeżeli podróżujemy samochodem - specjalne szelki, które uniemożliwią mu szaleństwa na tylnej kanapie. Jeżeli nasz pupil nie przepada za podróżami, jest nerwowy - warto rozważyć umieszczenie go w specjalnej klatce.

Wybierając transporter dla psa, kota czy gryzonia skorzystaj z oferty specjalistycznego sklepu zoologicznego, np. cieszącego się dużą popularnością Maxi Zoo. Oprócz różnorodnej oferty  zapewnia on możliwość skonsultowania się z pracownikami sklepu. Odpowiednio wykwalifikowana kadra pomoże dobrać transporter odpowiedni dla potrzeb twojego pupila.

W nowym miejscu - wybór hotelu, poznawanie przestrzeni

Wybierając miejsce na nocleg upewnij się, że zezwala ono na pobyt zwierzętom. Nie wszyscy właściciele akceptują obecność psów, kotów czy towarzyskich kawii domowych. Licz się z tym, że za możliwość przyjazdu ze zwierzęciem będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Nie próbuj ukrywać zwierzątka, nawet jeżeli jest ono małe (szczur, tchórzofretka). Może to być przyczyną nieprzyjemności, a nawet usunięcia cię z miejsca, w którym się zatrzymujesz.

Po przyjeździe na miejsce umieść zwierzę w cichym i spokojnym miejscu. Gryzonie z pewnością docenią spokój, który zapewni im transporter. Psy i koty z ciekawością obejrzą i obwąchają nowe miejsce. Zapewnij im jednak bezpieczną przestrzeń pełną znajomych przedmiotów. Taką rolę może pełnić klatka do przewożenia pupila z jego ulubioną zabawką czy kocykiem.

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, nie wypuszczaj swojego ulubieńca samopas wśród obcych ludzi, w nieznanych u miejscach. Właściciele kotów czy psów, kiedy zabierają je w miejsca publiczne, mogą trzymać zwierzę na smyczy. Przestrzeń dla świnek morskich, a także królików i szczurów można ograniczyć za pomocą specjalnego rozkładanego wybiegu (do dostania w dobrych sklepach zoologicznych, np. Maxi Zoo).

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Maxi ZOO

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy