10 pomysłów na nowe hobby niewymagające aktywności fizycznej
W jaki sposób ciekawie spędzić czas, gdy nie możemy ćwiczyć i podejmować wysiłku? Czy da się nie umrzeć z nudów, siedząc w domu? Przedstawiamy przykłady interesujących zajęć, którym można się oddawać nawet ze złamaną nogą.
Bywają takie okresy w życiu, kiedy nie mamy możliwości wyjść z domu lub nie możemy podejmować aktywności fizycznej. Czujemy się wtedy jak zamknięci w klatce. A przecież nie musi tak być, jest mnóstwo różnych sposobów spędzenia czasu, które nie wymagają podejmowania szczególnego wysiłku. Kiedyś było dużo trudniej, ale dzięki dostępowi do internetu już nie musimy spędzać czasu, mając do wyboru oglądanie seriali telewizyjnych lub rozwiązywanie krzyżówek. Możliwości jest znacznie więcej.
Dekoracja wnętrz
Czasem kilka dodatków daje więcej niż remont mieszkania. Inspiracji do stworzenia nowej aranżacji można poszukać na przykład poprzez aplikację Pinterest, która rozpoznaje nasz gust na podstawie obrazów, którymi wcześniej się zainteresowaliśmy i podpowiada nam kolejne. Nowe meble, wazony, poduszki i inne ozdoby możemy kupić przez internet lub wykonać sami, choć to już wyższy poziom dekoratorskiego hobby.
Inwestowanie
Wiele w ostatnim czasie mówiło się o kryptowalutach. Pod koniec zeszłego roku kurs bitcoina gwałtownie wzrósł, na czym zupełnie niespodziewanie wzbogacili się jego posiadacze. Sposobów na zainwestowanie pieniędzy jest jednak dużo więcej. Mówi się, że najdłużej wartość trzyma złoto, a więc jeśli chcemy odłożyć pieniądze na emeryturę, to lepiej zainwestować w sztabki, niż trzymać pieniądze w banku. Jeśli chcemy zarobić już teraz, to możemy zainteresować się inwestycją w akcje lub obligacje. Przypomina to trochę hazard, dlatego jest niezwykle emocjonującym hobby.
Makrama
Dużo spokojniejszym zajęciem niż inwestowanie jest makrama, czyli tworzenie ozdób w stylu boho z powiązanych ze sobą sznurków. Czynność przypomina nieco robienie na drutach czy szydełkowanie. Dawniej w ten sposób tworzono ubrania, dziś powstają przede wszystkim niesztampowe poszewki na poduszki czy kwietniki, w których można zawiesić roślinę pod sufitem.
Produkcja domowych kosmetyków
Naturalne kosmetyki można produkować u siebie w domu, czerpiąc z wiedzy naszych babć i youtuberek takich jak Red Lipstick Monster. Możemy zacząć od produktów, które i tak mamy w kuchni. Banalnie prosty do zrobienia jest peeling cukrowy, wystarczy wymieszać cukier z miodem i odrobiną olejku lub oliwy. Trudności nie sprawia również przygotowanie maseczki jajecznej, należy jedynie ubić białka i nałożyć je na twarz. Okazuje się jednak, że w domowym zaciszu możemy wyprodukować nawet mydło, kule do kąpieli czy pomadki do ust!
Programowanie
Większość osób, które stara się opanować sztukę programowania, kieruje się głównie pobudkami komercyjnymi. Nie da się ukryć, że mając takie umiejętności, można naprawdę sporo zarabiać. Jednak niektórzy chcą się tego uczyć dla własnej przyjemności i z potrzeby rozwoju. A przecież, jeśli na którymś etapie życia okaże się, że możemy się ze swojego hobby utrzymywać, to wyjdzie nam to tylko na dobre.
Prowadzenie bloga
Kolejnym hobby, które może zacząć przynosić zyski, jest prowadzenie bloga lub vloga. Jeśli się na czymś świetnie znamy, a do tego potrafimy pisać lub mówić w taki sposób, by zaszczepić swoją pasję innym, to warto rozważyć, czy nie chcielibyśmy zaistnieć w internecie. Tematyka może być dowolna. Niektórzy przekazują swoją wiedzę o wychowywaniu dzieci, inni o technikach wspinaczki górskiej czy o podróżowaniu po świecie. Im szersza grupa docelowa czytelników, tym więcej osób może potencjalnie zainteresować się naszym blogiem, ale im temat bardziej niszowy, tym mniejsza konkurencja i większe prawdopodobieństwo, że trafimy na pasjonatów i jeszcze sami się rozwiniemy.
Przerabianie ubrań
W ostatnich latach dużą popularność zyskało projektowanie i szycie ubrań. Oczywiście wymaga to sporej wyobraźni przestrzennej, ogromnej cierpliwości i umiejętności obsługi maszyny. Ci, którzy nie mają ochoty uczyć się miesiącami, by ujrzeć pierwsze efekty swojej pracy, mogą zająć się przerabianiem ubrań. Wystarczy nauczyć się podstaw krawiectwa, by z długiej sukienki znalezionej w vintage shopie lub second-handzie zrobić seksowną miniówkę, nadać niepowtarzalny charakter nierzucającemu się w oczy swetrowi, wszywając oryginalne guziki lub odmłodzić babciną bluzkę za pomocą młodzieżowej naszywki.
Renowacja mebli
Czy komoda na wysoki połysk i krzesło "Skoczek" z lat 70. kogoś jeszcze zachwycą? Oczywiście, że tak, wystarczy je poddać renowacji i lekko unowocześnić. Odnawianie mebli co prawda wymaga dużo pracy, ale wcale nie jest trudne. Szlifowanie, bejcowanie i lakierowanie naprawdę można pokochać! Co zrobić, by meble nie wyglądały jak w babcinym salonie? Można je pomalować w geometryczne wzory, ozdobić specjalną okleiną czy wymienić w nich nóżki i uchwyty.
Serowarstwo
Fanom gotowania i zdrowego żywienia powinna przypaść do gustu domowa produkcja sera. Wymaga ona trochę wiedzy i nakładu pracy, ale najlepszą nagrodą za włożony trud jest doskonały smak domowego wyrobu. Mleko niepasteryzowane można kupić w specjalnych mlekomatach, resztę potrzebnych składników znajdziemy w internecie. Tworzenie własnej ricotty, parmezanu, twarogu i goudy, eksperymenty z zabarwianiem lawendą czy nadawaniem orzechowego smaku mogą stać się prawdziwą pasją.
Ograniczenia naszego ciała nie muszą od razu wykluczać z interesującego życia i skazywać na nudę. Istnieje mnóstwo pasjonujących zajęć, które można robić nawet bez wychodzenia z domu.