Babskie sprawy od pokoleń

Wiele nas łączy, jeszcze więcej dzieli. Choć często nie zgadzamy się ze sobą, zawsze możemy liczyć na wsparcie mamy i babci. Jak kobieca solidarność wyglądała na przestrzeni pokoleń?

Od lat kobiety mogą liczyć na wsparcie swoich mam i babć w kwestii ciąży i macierzyństwa/
Od lat kobiety mogą liczyć na wsparcie swoich mam i babć w kwestii ciąży i macierzyństwa/123RF/PICSEL

Gdy mamy jakiś problem, zwykle zwracamy się z nim do przyjaciółki. Jednak, kiedy sprawy przyjmują poważny obrót, decydujemy się na rozmowę z największymi specjalistkami - mamą i babcią. To osoby niezwykle ważne w życiu każdej kobiety. One dają nam poczucie bezpieczeństwa i zawsze mogą wesprzeć nas dobrą radą.

Pierwsze kroki w macierzyństwie

Od lat kobiety mogą liczyć na wsparcie swoich mam i babć w kwestii ciąży i macierzyństwa. Choć czasem ich poglądy mogą wydać się nam nieco przestarzałe, nikt nie jest w stanie pomóc nam w takim stopniu jak one.

Starsze pokolenie, które już odchowało swoje dzieci, wie doskonale, czego można spodziewać się w tym stresującym okresie. Ponadto babcie często mogą zaoferować domowy sposób na opuchnięte nogi (na przykład leżenie z nogami do góry, okład z roztłuczonych tłuczkiem liści kapusty czy kąpiele w ciepłej wodzie z solą), nudności i inne dolegliwości ciążowe. Bez problemu pomogą nam również w czasie porodu i zaraz po, wspierając w opiece nad maluszkiem i przekazując dobre rady.

Nikogo nie dziwi także to, że wśród położnych w szpitalu dominują kobiety i tak jest już od wieków. To właśnie one potrafią doskonale zrozumieć nasze problemy i wiedzą, w jaki sposób przygotować nas do porodu, dlatego solidarnie wspierają nas w tym czasie. My również zwykle wolimy poradzić się innej, bardziej doświadczonej kobiety niż mężczyzny. Zwłaszcza, jeśli chodzi o tak intymne sprawy.

Krępujące dolegliwości

Tak samo jest również w przypadku krępujących dolegliwości, z którymi wstydzimy się pójść do lekarza. Zapalenie pęcherza, wyjątkowo ciężka menstruacja czy nietrzymanie moczu - o tych sprawach nie chcemy rozmawiać z byle kim. Od dziesięcioleci naszymi powierniczkami w tak newralgicznych kwestii są mamy i babcie. To mamy często kupują swoim dojrzewającym córkom pierwsze podpaski i pomagają dobrać odpowiednie tampony. Z kolei to często młodsze pokolenie kobiet wie więcej o nowinkach na rynku i radzi mamom czy babciom, jak je wykorzystywać. Niejedna młoda kobieta pokazała mamie specjalistyczne wkładki i podpaski (np. TENA Lady) polecane do codziennego stosowania przy dolegliwości nietrzymania moczu. Posiadają one inne właściwości, niż zwykłe wkładki i podpaski higieniczne. Są chłonne i zatrzymują nieprzyjemny zapach. W kontaktach z babcią łatwiej nam mówić o rzeczach wstydliwych, z których ciężko zwierzyć się przyjaciółce. Co ciekawe, wsparcie to działa zwykle w dwie strony. W jednej chwili babcia sprzeda nam złoty, domowy sposób na pozbycie się przykrych dolegliwości, w innej to ona będzie potrzebowała porady w sprawie najnowszych rozwiązań krępującego problemu. Dzięki niesamowitej więzi międzypokoleniowej możemy liczyć na pomoc w każdej chwili.

Mimo różnic pokoleniowych, wciąż chętnie zwracamy się o porady związkowe do mamy czy babci
Mimo różnic pokoleniowych, wciąż chętnie zwracamy się o porady związkowe do mamy czy babci123RF/PICSEL

Problemy w związku

Mimo różnic pokoleniowych, wciąż chętnie zwracamy się o porady związkowe do mamy czy babci. Nie przeraża nas ich odmienne zdanie czy kompletnie inny system wartości. Akceptujemy to i wiemy, że dla nich przede wszystkim liczy się nasze dobro, a w razie jakichkolwiek kłopotów zrobią one wszystko, by nam pomóc.

Dużo łatwiej jest nam się zwrócić po radę do starszego pokolenia niż do przyjaciółki w podobnym wieku. W obawie przed ostrą krytyką i nieobiektywnym spojrzeniem na problem, wolimy spytać o zdanie doświadczonej przez życie babci, która znajdzie wyjście z każdej ciężkiej sytuacji.

materiały promocyjne

Kobieca solidarność

W najtrudniejszych momentach, gdy chodzi o kwestie globalne, kobiety zawsze jednoczyły się i wspierały. Ruchy feministyczne w latach 60. XX wieku walczące o emancypację kobiet i równouprawnienie płci odniosły ogromny sukces niemal wyłącznie dzięki solidarności wszystkich pań.

Podobne sytuacje możemy zaobserwować w przypadku toczących się dyskusji o prawach kobiet i projektach zmian w ustawach. Wówczas płeć piękna jednoczy się, bez względu na wiek, poglądy i status majątkowy, by razem walczyć o wspólne dobro. To niesamowity przykład międzypokoleniowej więzi, która łączy wszystkie kobiety.

Artykuł powstał we współpracy z marką TENA.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas