Reklama

Reklama

Niewidoczne zagrożenia, czyli jak ochronić naszą skórę przed smogiem i wolnymi rodnikami

Przesuszona, szara, niemiła w dotyku, starzejąca się skóra, a także zmarszczki, wypryski i przebarwienia – to wszystko wina wolnych rodników i zanieczyszczonego powietrza. Jak możesz chronić swoją skórę przed ich szkodliwym działaniem?

Zagrożenia

Chcąc poradzić sobie z zagrożeniem, najpierw powinnaś dobrze poznać swojego wroga. Czym tak właściwie są wolne rodniki i dlaczego są tak szkodliwe?

Reklama

Wolne rodniki to aktywne cząstki chemiczne, których wysoka reaktywność wynika z budowy atomu. Na ostatnim orbitalu posiadają kilka wolnych elektronów, które nie posiadają pary. Cząsteczka chcąc odzyskać równowagę energetyczną, zaczyna poszukiwać elektronu, z którym mogłaby się sparować. Aby tego dokonać "atakuje" prawidłowo zbudowane atomy.  W ten sposób powstają kolejne, uszkodzone cząstki z wolnymi rodnikami. Co to oznacza dla twojej skóry?

Wolne rodniki negatywnie wpływają na kondycję i funkcjonowanie całego organizmu. Skutki ich działania są najbardziej widoczne na naszej skórze. Zaburzają jej metabolizm, uszkadzają tkankę łączną i są odpowiedzialne za utratę wody, a co za tym idzie - nadmierne wysuszenie skóry. W wyniku działania wolnych rodników skóra traci jędrność i elastyczność, powstają zmarszczki, a naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu słabną.

Niestety, nie tylko wolne rodniki są zagrożeniem dla twojej skóry. Negatywny wpływ ma również smog, obecny szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Warstwa pyłów sprawia, że skóra gorzej oddycha, staje się sucha i szorstka. W wyniku zanieczyszczeń naruszona zostaje naturalna bariera ochronna, a ty stajesz się bardziej podatna na alergie i podrażnienia. Jak możesz z tym walczyć?

Oczyszczanie

Żeby pozbyć się negatywnych skutków smogu, powinnaś skupić się na codziennym oczyszczaniu skóry. Wówczas pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń i poprawisz wchłanianie kosmetyków. Wskazana jest codzienna pielęgnacja twarzy przy pomocy żelu z peelingiem, który wspomaga złuszczanie martwych komórek naskórka. Polecamy wybrać preparat, który już na etapie mycia będzie wykazywał działanie neutralizujące wolne rodniki. Warto wypróbować m.in. oczyszczający żel micelarny z peelingiem z serii Ziaja Jagody Acai.


Przynajmniej trzy razy w tygodniu zaleca się również wykonanie peelingu całego ciała, który złuszczy naskórek i oczyści głębsze warstwy skóry. Po tym zabiegu nałóż krem lub balsam, który nawilży i zregeneruje naturalną barierę ochronną skóry.


Antyoksydanty

Oczyszczanie to jednak nie wszystko. W walce z wolnymi rodnikami najlepszym wyborem będą kosmetyki zawierające antyoksydanty. Do najpopularniejszych nalezą:

koenzym q10, witaminy A,C i E oraz związki z grupy polifenoli. Neutralizują one szkodliwe działanie wolnych rodników i chronią przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Wybieraj te produkty, które mają wysoką zawartość kompleksu naturalnych substancji aktywnych. Ciekawą propozycją są m.in. preparaty zawierające ekstrakt z jagód acai. To bogate źródło polifenoli, antocyjanów, resweratrolu, witamin i tanin o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Ten naturalny przeciwutleniacz znajdziecie np. w ekspresowym serum do twarzy i szyi wygładzająco-ujędrniającym z serii Ziaja Jagody Acai.

  

Materiał powstał we współpracy z marką Ziaja


materiały promocyjne

Reklama