Reklama

Reklama

Wypadanie włosów: kiedy powinno zaniepokoić?

Wypadanie włosów to zjawisko całkowicie normalne. Każdy z nas każdego dnia może tracić nawet od 50 do 100 włosów dziennie. Jeśli jednak zauważymy, że wypada nam ich zdecydowanie więcej i zaczną na przykład zatykać odpływ wanny lub prysznica, a ze szczotki po czesaniu będziemy wyjmować mnóstwo kosmyków – to jasny sygnał od naszego organizmu, który powinien nas zaniepokoić.

Gęste i lśniące włosy są oznaką zdrowia, ale również elementem wpływającym na poziom atrakcyjności w oczach płci przeciwnej. W większości kultur pozostają one symbolem młodości i płodności, podkreślając urodę oraz będąc sposobem na wyrażenie własnej osobowości. W dużej mierze decydując o tym, jak postrzegają nas inni. Nadmierne wypadanie włosów nie jest więc problemem wyłącznie natury estetycznej — może niekorzystnie odbić się na naszej samoocenie, poczuciu własnej wartości oraz przekonaniu o atrakcyjności. Może to być także sygnał od naszego organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

Reklama

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to zjawisko, związane z ich cyklem rozwoju. Składają się na niego trzy fazy: wzrostu, inwolucji oraz spoczynku. Mimo że oczywiście nie sposób policzyć, ile dokładnie każdego dnia tracimy włosów, zaniepokoić powinno nas na przykład mnóstwo kosmyków przywierających do szczotki po czesaniu czy zatkany nimi odpływ wanny lub prysznica.

Jakość naszych włosów w największym stopniu zależy od genów, stanu zdrowia oraz prowadzonego stylu życia. Dość powiedzieć, że nagłe ich wypadanie może być związane po prostu ze stresem, jaki przeżywamy w trudniejszym momencie swojego życia. Najczęstszymi przyczynami wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, niedożywienie, zbyt radykalna dieta, przekładająca się na nagłą utratę masy ciała oraz schorzenia skóry głowy. Powodem mogą być również anoreksja, bulimia oraz łysienie plackowate (choroba autoimmunologiczna) lub łysienie dziedziczne (tzw. androgenowe). Ale także nieprawidłowa pielęgnacja włosów: częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji, nadużywanie prostownicy czy suszenie w zbyt wysokiej temperaturze. Jak więc dbać o włosy, by nie wiązało się to z ryzykiem ich nadmiernego wypadania i co robić, gdy zauważymy niepokojące objawy?

Jak dbać o włosy?

Większość przyczyn wypadania włosów jest uleczalnych. W żadnym razie nie powinniśmy leczyć się na własną rękę i bez konsultacji stosować różnego rodzaju suplementów, szamponów na łysienie czy innych specyfików, dostępnych w drogeriach oraz aptekach. W leczeniu nadmiernego wypadania włosów kluczowe pozostaje bowiem ustalenie prze specjalistów przyczyny. A tego samodzielnie nie zrobimy.

Samodzielnie możemy natomiast prawidłowo zadbać o włosy. Z rozwagą stosować produkty do ich stylizacji, z umiarem podchodzić do rozjaśniania i farbowania oraz sięgania po urządzenia do stylizacji włosów. By uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez zbyt wysoką temperaturę, ważny pozostaje wybór suszarki. Obecnie na rynku dostępne są takie, które dostosowują temperaturę powietrza do optymalnego poziomu. Włosy nie lubią bowiem przegrzewania, a jeśli je na nie narazimy - może to skutkować nie tylko ich wypadaniem. Efektem ubocznym nadmiernego ciepła jest przesuszanie oraz utrata blasku i sprężystości. Technologia ThermoShield zastosowana w suszarkach Philips 5000, odpowiada za ochronę włosów właśnie przed uszkodzeniami termicznymi. Czujnik ciepła zadba o to, by temperatura przez cały czas pozostawała optymalna. Co ważne, ochrona włosów przed uszkodzeniami nie spowalnia procesu suszenia. Urządzenie posiada bowiem dużą moc silnika z prędkością powietrza do 110 km/h. Puszeniu oraz zniszczeniom zapobiega także technologia jonów mineralnych (działają w połączeniu z technologią jonów ujemnych) w suszarce Philips BHD530/00. Cząsteczki te powstają dzięki uwolnieniu cynku, który ma właściwości absorbujące promieniowanie UV.  Urządzenie generuje aż do 40 milionów jonów w trakcie jednego suszenia.

By prawidłowo zadbać o włosy, należy je też regularnie przycinać. Powodem nadmiernego wypadania włosów może być także... ich zbyt częste mycie oraz płukanie gorącą wodą. Pamiętajmy też, że włosy wraz z wiekiem stają się coraz bardziej podatne na wypadanie. U mężczyzn łysienie najczęściej zaczyna się po 40. roku życia i odpowiedzialne za nie są geny.

Zaniepokoić nie powinno nas samo wypadanie włosów. Zacząć martwić powinniśmy się dopiero wówczas, gdy wypadanie będzie nadmierne. Ważna pozostaje przede wszystkim szybka wizyta u specjalisty. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu bądź dermatologa. Na podstawie badania krwi ewentualnie zleci on dalsze, specjalistyczne leczenie.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje