„Pajączki”: Coraz częstszy problem Polaków. Co z nimi zrobić?

​Popękane" naczynka - fachowo nazywane teleangiektazjami to prześwitujące przez naskórek trwale rozszerzone naczynia włosowate, przypominające czerwone "pajączki".

Na twojej twarzy pojawiły się "pajączki"? Musisz zacząć dzialać!
Na twojej twarzy pojawiły się "pajączki"? Musisz zacząć dzialać!123RF/PICSEL

Najczęściej zlokalizowane są na twarzy w okolicy nosa, policzków oraz brody, tworząc efekt tzn. motyla. Schorzenie to szczególnie rozpowszechnione jest wśród osób z jasną karnacją, występuje u obu płci, kobiety chorują jednak zdecydowanie częściej.

Początkowe zaczerwienienie może przejść w stały rumień, który nie ustępuje wraz z czynnikiem drażniącym. Teleangiektazje (rozszerzone naczynka) mogą zwiększać swoją powierzchnię i być podłożem procesów zapalnych (grudki, krosty, obrzęk) co w sytuacji zbagatelizowania problemu prowadzi do powstania trądziku różowatego.

Cera naczyniowa wymaga wzmożonej pielęgnacji, troski i rozmaitych działań prewencyjnych.

Czynniki, których stanowczo należy unikać:

- długie, gorące kąpiele

- sauna, solarium, opalanie na słońcu

- woda chlorowana

- niekorzystne warunki atmosferyczne (mróz, wiatr, mocne słońce)

- szoki temperaturowe (szybka zmiana temperatur z ciepłych na zimne i odwrotnie)

- gorące i ostre potrawy, alkohol

- kosmetyki zawierające alkohol lub  kwasy owocowe, peelingi ziarniste

Zabiegi komponowane przez specjalistów w gabinetach kosmetycznych wyciszające rumień i uszczelniające naczynia krwionośne powinny zawierać w użytych preparatach odpowiednie składniki aktywne:

- witaminę C - ma działanie uszczelniające i wzmacniające naczynka krwionośne

- witaminę K - wpływa na proces regulacji krzepnięcia krwi

- witaminę PP - uszczelnia naczynka, chroniąc je przed pękaniem

- rutynę - zmniejsza łamliwość, kruchość i przepuszczalność naczyń

- ekstrakt z miłorzębu japońskiego - uelastycznia ściany naczyń oraz poprawia krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych skóry

- wyciąg z arniki górskiej, który wzmacnia naczynka krwionośne, działa przeciwzapalnie, zmniejsza zaczerwienienia, wspomaga krążenie krwi

- wyciąg z kasztanowca zawiera escynę oraz eskulinę, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz zmniejszają kruchość naczyń

Zabiegi proponowane w przypadku skóry z problemami naczyniowymi:

- jonoforeza - zabieg wykorzystujący działanie prądu stałego, metoda prewencyjna, zapobiegająca powstawaniu nowych naczynek. Wykonywana w serii ok. 10 zabiegów

- sonoforeza - zabieg wykorzystujący fale ultradźwiękowe, polegający na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych, leczniczych uszczelniających naczynia krwionośne, zabiegi w seriach podobnie jak jonoforeza

- elektrokoagulacja - koagulacja tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości, specjalna elektroda usuwa problem bez wkłuwania się w rozszerzone naczynka. Zabiegi wykonuje się w odpowiednich odstępach czasowych, wymagane kilka spotkań.

- lasery (efekt termolizy) - światło lasera pochłaniane jest przez barwnik hemoglobiny zawarty w czerwonych krwinkach. Bardzo popularny i bezpieczny laser SPTF+ skutecznie likwiduje pojedyncze naczynka, jak również wycisza i rozjaśnia rumień przeciwdziałając trądzikowi różowatemu. Zabiegi wykonywane są w serii, co potęguje efekt zabiegu.

- skleroterapia - polega na wstrzyknięciu do naczynia krwionośnego specjalnego preparatu, czego następstwem jest zamknięcie światła naczynia. Metoda stosowana w przypadku wenektazji- rozszerzonych naczyń krwionośnych na nogach.

Mgr inż. Anna Filip - kosmetolog Kliniki Urody LAIME, absolwentka wydziału Chemii i Technologii Kosmetyków na Politechnice Krakowskiej oraz absolwentka wydziału Kosmetologii na Małopolskiej Wyższej Szkole, szkoleniowiec i pasjonatka kosmetyki.

Klinika Urody LAIME
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas