Reklama

10 cech osoby pełnej energii

Pewnie ty też znasz osoby, które we wszystko się angażują, wszędzie ich pełno, są zawsze uśmiechnięte i chętne do pomocy. Pełne pokładów niespożytej energii. Według badań witalność i energia, zdaniem Polaków, jest balansem pomiędzy sprawnością i zdrowiem a optymizmem, radością, pozytywnym nastawieniem oraz wigorem. Oto 10 cech ludzi „energetycznych”.

Zdrowie

"W zdrowym ciele zdrowy duch" brzmi powtarzana od stuleci maksyma Juwenalisa. Zdrowy człowiek jest pełen energii, a energia życiowa pozwala zachować zdrowie i pogodę ducha. Nie bez przyczyny życzymy sobie przede wszystkim zdrowia. Dzięki połączeniu aktywności fizycznej i odpowiedniej diety mam ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Z danych Raportu Witalności Nałęczowianki wynika, że aż 69 proc. Polaków dba o zdrowie poprzez dbałość o zdrowe odżywianie, w tym zażywanie witamin i suplementów. Niezwykle istotne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu - 82 proc ankietowanych uważa, że skutecznym sposobem dbania o witalność jest picie dużej ilości wody.

Reklama

Aktywność

Przejawianie inicjatywy w różnych aspektach życia wymaga sporych pokładów energii. Każdy dzień wymaga od nas różnorodnych sposobów aktywności - w pracy, w domu, intelektualnej i fizycznej, niezależnie od wieku i wykonywanej pracy, inicjowania nowych przedsięwzięć, koordynowanie ich. Do aktywności, nie tylko fizycznej, zachęcają lekarze i psychologowie, zwłaszcza seniorów, przyszłe mamy, dzieci. O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia fizycznego i psychicznego, nie trzeba już nikogo przekonywać aż 79 proc badanych w raporcie Nałęczowianki uważa, że poprzez aktywność fizyczną  dbają o swoją witalność i zdrowie. Wszelka aktywność wpływa na podniesienie poziomu energii życiowej. Ankietowani mężczyźni zwrócili także uwagę na fakt, że poziom energii życiowej i witalności, przekłada się na życie seksualne.

Efektywność

Mickiewiczowskie "Mierz siły na zamiary" wpajane przez polonistów, sprawdza się w codziennym życiu. Tak pożądany przez pracodawców multitasking, czyli wielozadaniowość jest krytykowany przez psychologów. Zdaniem naukowców dzięki nowym technologiom poczuliśmy, że możemy wykonywać wiele zadań jednocześnie, prowadzić wiele różnych aktywności w tym samym czasie, będąc efektywnym. Okazuje się jednak, że ludzki mózg nie potrafi być jednocześnie maksymalnie skupiony na dwóch czynnościach jednocześnie, a przechodząc od jednej czynności do kolejnej, tracimy w ciągu dnia nawet kilkadziesiąt minut. Lepiej więc skupić się na jednym zadaniu i dopiero po jego wykonaniu przejść do kolejnych spraw - to efektywniejsze działanie i w rezultacie mniej męczący dla organizmu sposób działania (odpowiednie zarządzanie energią i siłami organizmu zwiększa wydajność), i w efekcie także szybszy.

Entuzjazm

Uśmiech i serdeczność to cechy, które kojarzą nam się z osobą pełną energii. Entuzjazm również można określić jako radość i zaangażowanie. Nie należy jednak mylić z naiwnością i nieustającym uśmiechem na ustach. To zapał wynikający z ciekawości świata i chęci jego poznawania. Gdyby nie entuzjazm, ciekawość i eksperymentowanie pewnie nie cieszylibyśmy się dziś wieloma wynalazkami. Entuzjazm przydaje się także w relacjach międzyludzkich - pozwala poczuć się dobrze w relacjach rodzinnych i koleżeńskich. Entuzjazm może mieć jednak swoje drugie oblicze - np. w pracy łatwo przekroczyć granicę zaangażowania i entuzjazmu popadając w pracoholizm.

Kreatywność

Jeszcze nigdy chyba ta cecha nie była tak istotna, jak współcześnie, gdy kreatywność wymusza na nas pędzący świat, wielość zadań i aktywności na różnych polach. Kreatywność pozwala na reagowanie w nowatorski sposób w trudnych sytuacjach. Twórczy potencjał pozwala nie tylko rozwiązywać problemy, ale także radzić sobie ze zmieniającym się światem.

Pewność siebie

Cecha, której często nam brakuje. Przekonanie, że wszystko jest w zasięgu naszych możliwości, że możemy spełniać marzenia, tak jak Judy Hops - pierwszy w historii zatrudniony w policji królik z kinowej animacji "Zwierzogród". Pewność siebie to asertywność i poczucie własnej wartości, cechy, które rodzice powinni wpajać dzieciom od urodzenia.

Przebojowość

Masz pomysły, wiedzę a mimo to wciąż szukasz pracy? Pewnie brakuje ci przebojowości. Dzisiejszy świat wymaga od nas bycia uśmiechniętym, pełnym energii i przebojowym, czyli wchodzenia oknem tam, skąd wyrzuca nas drzwiami. Poradniki psychologiczne uczą więc trików pozwalających zamaskować brak przebojowości, np. strojem, prezentowaniem własnego zdania itp.

Skuteczność

Stawiaj cele i zmierzaj do nich. Skutecznie, krok po kroku, bo w  dużej mierze nasza skuteczność zależy od planowania i realizacji zamierzeń. Bez odpowiedniej samodyscypliny, motywacji i samozaparcia trudno będzie ci skutecznie działać, a ta umiejętność potrzebna jest na każdym polu, w domu i w pracy.

Optymizm

Dobre samopoczucie, energia wewnętrzna, wigor radość i serdeczność to cechy, które sprawiają, że łatwiej nam się funkcjonuje w przestrzeni społecznej - w pracy, w domu, itp. Z pewnością większość z nas woli pracować z osobami, które widzą szklankę do połowy pełną i zarażają innych pozytywnym myśleniem. Psychologia od dawna zajmuje się zjawiskiem wpływania naszych myśli na fizyczne samopoczucie i zdrowie - znane są badania dokumentujące większe rokowania w walce z ciężkimi chorobami przy pozytywnym nastawieniu pacjenta.

Sprawność fizyczna

Sprawność fizyczna to rodzaj uprawianej aktywności fizycznej, uwarunkowana możliwościami, wiekiem i stanem zdrowia. Jest ważna w każdym wieku. Uprawianie sportu wpływa nie tylko na ładną sylwetkę, wydolność organizmu, ale także zapobiega chorobom, wpływa na długość i jakość życia. Część Polaków uważa, że energia życiowa to przede wszystkim dbanie o zdrowie, wygląd, atrakcyjność fizyczna i psychiczną, a także codzienne okazywanie sobie bliskości i czułości.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy