Reklama

Reklama

Poradnik witalności

Witalna kobieta, witalny mężczyzna – czym się różnimy, co nas łączy?

Gładka cera i brak siwizny już dawno przestał być jedynym celem tych, którzy starają się zatrzymać młodość na dłużej. Dziś dla większości osób najbardziej liczy się połączenie cech takich jak: dobra kondycja fizyczna, samopoczucie i energia życiowa czyli to wszystko, co można określić pojęciem „witalność”. Co robią kobiety, a co mężczyźni, by cieszyć się nią przez długie lata?

Chociaż wielu z nas intuicyjnie używa terminu "witalność" na określenie siły i energii życiowej, nie każdy zdaje sobie sprawę, że pojęcie to wywodzi się ze starożytności i pojawiało się już w pismach Arystotelesa. Kontynuatorzy myśli wielkiego filozofa uważali, że każda istota żywa posiada duszę napędzaną siłą witalną. Pojęcie to przeżyło swój renesans w XIX wieku w filozofii Henriego Bergsona, jako elan vital czyli twórcza siła, popychająca ludzi do rozwoju.

Reklama

Dzisiaj witalność ma niewiele wspólnego z filozofią. Za to bardzo często pojawia się na łamach lifestyle’owych pism i medycznych poradników, będąc synonimem dobrej kondycji, tak psychicznej jak i fizycznej.

Witalność jest terminem na tyle szerokim, że znajduje się w sferze zainteresowań zarówno kobiet jak i mężczyzn. Bo o ile samo dbanie o cerę, redukcja zmarszczek i maskowanie oznak starzenia się, nadal pozostaje głównie domeną pań, o tyle troską o sprawność fizyczną i prawidłową kondycję wykazują się również panowie.

Co ciekawsze, jak pokazuje badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Nałęczowianki, obie płcie uważają, że witalność jest niezwykle ważna dla komfortu życia, a w dbaniu o nią nie warto kierować się drogami na skróty. Tylko 2 procent Polaków uważa, że suplementy diety w znaczący sposób podnoszą kondycję i energię życiową. Większość badanych odrzuca też sposoby na zachowanie młodości takie jak: noszenie młodzieżowych ubrań, mocny makijaż czy chirurgia plastyczna. Pytani o sprawdzone i skuteczne sposoby dbania o siebie, respondenci wskazują aktywność fizyczną, zdrową dietę, optymizm i pozytywne myślenie oraz... seks (na ten aspekt zwracają uwagę zwłaszcza 44 proc. mężczyzn).

Woda - źródło życia i witalności

Gdy Polacy mówią o zdrowej diecie, pomagającej zachować witalność, szczególną uwagę zwracają na rolę wody w procesie odżywiania. 38 proc. pytanych uważa, że spożywanie dużych ilości wody to bardzo skuteczny środek do zachowania witalności, a kolejne 44 proc. określa go mianem skutecznego. Polacy zwracają uwagę na to, że woda wspomaga procesy oczyszczania organizmu z toksyn, pozytywnie wpływa na pracę mózgu i nerek (tę funkcję podkreślają szczególnie panowie) oraz wygląd cery (jak można się domyślić, ta sfera jest bliska paniom).

Witalna kobieta

Mimo, że Polki i Polacy zgadzają się, co do roli jaką witalność odgrywa w ich życiu oraz co do ogólnych sposobów dbania o nią, błędem byłoby twierdzić, że w tej kwestii między kobietami i mężczyznami nie występują żadne różnice. Czym więc różni się witalna Polka od witalnego Polaka?

Anna Lewandowska, Martyna Wojciechowska i Maryla Rodowicz - oto wzory witalnych kobiet według Polaków. Kobiety kojarzą witalność ze zdrowiem, energią, radością, optymizmem i - co pokazuje przykład Maryli Rodowicz - nie uzależniają jej od wieku.

Kobiety, dbają o swoją energię życiową głównie za pomocą zdrowej diety i regularnie uprawianego sportu. Spośród form aktywności fizycznej panie najczęściej wybierają spacery, jazdę na rowerze, pływanie, spacery z kijami i różne formy fitnessu. Starają się również wplatać w codzienne czynności elementy wysiłkowe czy parasportowe np. podbiegając do autobusu lub biegając w czasie spaceru z dziećmi czy psem.

Do troski o witalność Polki najczęściej motywuje chęć zachowania młodego wyglądu i zgubienia zbędnych kilogramów (85 proc. kobiet deklaruje, że właśnie wtedy staje się bardziej aktywna).

Witalny mężczyzna

Wzorami męskiej witalności wśród Polaków są: Marek Kamiński, Maciej Stuhr, Jerzy Owsiak i... Andrzej Wajda. Zdaniem respondentów każdego z tych mężczyzn cechuje swoista radość i zadowolenie z życia, uśmiech, energia, chęć do działania, aktywność. Ciekawe jest również to, że wymienieni mężczyźni są zdecydowanie starsi, niż wskazywane jako wzór żywotności kobiety.

Panowie, proszeni o zdefiniowanie witalności, zwracają dużą uwagę na sprawność fizyczną i kondycję ciała oraz... sprawność seksualną. Ich zdaniem najlepszą drogą do dbałości o witalność jest ruch i aktywność fizyczna (w tym wskazaniu bliscy są młodym kobietom). I podobnie jak młode kobiety, za najlepszą motywację do pracy nad witalnością wskazują chęć poprawy sprawności fizycznej, zbudowanie lepszej kondycji oraz uatrakcyjnienie sylwetki.

Kobiety i mężczyźni różnią się co do swoich recept na zachowanie witalności. Jednak łączy ich wewnętrzne przekonanie o znaczącej roli energii życiowej i o tym, że dbałość o kondycję psychofizyczną jest celem, do którego nie ma drogi na skróty.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy