Czym jest PMS i jak sobie z nim radzić?

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrom), jest powszechnie znany i coraz częściej rozpoznawalny przez kobiety.

menstruacja
menstruacja123RF/PICSEL
Podczas PMS ból głowy i rozdrażnienie to normalne objawy
Podczas PMS ból głowy i rozdrażnienie to normalne objawy123RF/PICSEL

Z medycznego punktu widzenia traktowany jest jako zespół chorobowy, mimo to istnieją sposoby łagodzenia objawów choćby domowymi sposobami.

Spośród wielu symptomów wskazujących na zespół napięcia przedmiesiączkowego, około 150 zostało już opisanych przez specjalistów. Wszystkie dolegliwości związane są ściśle związane ze zmianą poziomu hormonów w organizmie kobiety.

Za główną przyczynę w powstawaniu dolegliwości lekarze uważają nadmierną produkcję estrogenu oraz niedobór progestagenów. Estrogeny pobudzają wydzielanie substancji, które odpowiedzialne są za zatrzymywanie wody i sodu w organizmie. Skutkuje to objawami, do których należą m.in. wzdęcia, uczucie pełności, biegunki lub zaparcia, napięcie lub bolesność piersi.

Niekwestionowane objawy napięcia przedmiesiączkowego

Ogólnie złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, nudności, wzmożony apetyt lub stany depresyjne również stanowią serię objawów towarzyszących kobiecie w czasie napięcia przedmiesiączkowego. U kobiet cierpiących na m.in. cukrzycę, alergiczne zmiany skórne, astmę oskrzelową, przewlekłe choroby układu pokarmowego lub nerwowego, istnieje ryzyko, iż objawy napięcia przedmiesiączkowego mogą się nasilić.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego u wielu kobiet przejawia się w bardzo zróżnicowany sposób, co do nasilenia, jak i samych objawów. Najczęściej objawy PMS ujawniają się około drugiej fazy cyklu menstruacyjnego - zwykle następuje to między 4. a 10. dniem przed rozpoczęciem krwawienia, zaś kończą się w dniu wystąpienia miesiączki.

W tym czasie można przytyć od 2 do 4 kilogramów, ze względu na zatrzymanie wody w organizmie.

Sposoby leczenia, które pomogą złagodzić objawy

Można podjąć leczenie PMS zarówno domowymi metodami, jak i środkami farmakologicznymi. Znalezienie "złotego środka" na indywidualne objawy każdej kobiety, będzie wymagało przede wszystkim czasu i wytrwałości.

Nieoceniona w tych trudnych dniach jest wyrozumiałość i przychylność ze strony najbliższych, aby nie prowokować konfliktowych sytuacji. Niezwykle ważna jest akceptacja tego stanu - fizjologia kobiety jest dość skomplikowana i nie należy z nią walczyć. Świadomość "odmiennych" zachowań wynikających z różnicy płci, pomoże zminimalizować skutki napięcia przedmiesiączkowego.

W leczeniu PMS bardzo pomocne okazują się wykonywane regularnie ćwiczenia - redukują one poziom stresu w organizmie. Relaksacyjną metodą, łagodzącą dolegliwości jest tradycyjna ciepła kąpiel z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych lub soli morskiej.

Zbilansowana dieta będzie strzałem w dziesiątkę w walce z objawami PMS. Należy pamiętać, aby ograniczyć w drugiej fazie cyklu przyjmowanie płynów, cukrów i soli, również alkohol wraz z używkami nie wpływa pozytywnie na samopoczucie w tych dniach.

W przypadku bardzo dokuczliwych obrzęków nóg można zastosować leki o działaniu moczopędnym, które pomogą zredukować ilość płynów w organizmie. Magnez, a także witaminy: A, B6, D, E i C świetnie działają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz układu nerwowego.

Gdy jednak zawiodą wszystkie metody niekonwencjonalnego leczenia, należy udać się do lekarza specjalisty. Postawienie właściwej diagnozy wymaga badań, a czasem konsultacji u psychologa lub psychiatry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas