Reklama

Reklama

Rozmaryn – ciekawostki, zaskakująca symbolika

Pięknie prezentuje się w ogrodzie, jest eleganckim dodatkiem do bukietów i inspiracją dla twórców biżuterii. Dlaczego rozmarynowa gałązka tak często pojawia się w naszym otoczeniu? Jakie przesłanie niesie za sobą to aromatyczne zioło?

Ponadczasowa miłość

Reklama

Ta aromatyczna roślina o lekko żywicznym zapachu od wieków jest symbolem miłości, dobrych życzeń i wierności. Greccy kapłani używali rozmarynowych "kropideł" do przywoływania opiekuńczych duchów. Wierzono, że obdarowanie bliskiej osoby rozmarynowym bukietem lub dotknięcie go gałązką tej rośliny to błogosławieństwo i znak zapewniający o dozgonnym uczuciu. Do dziś wiele panien młodych stara się, by w ich bukietach ślubnych pojawił się choć kawałek cudownie pachnącej rośli śródziemnomorskiej. Przed wiekami przyjaciele obdarowywali się rozmarynowymi wiązankami. Rozmaryn jako symbol przyjaźni stał się motywem przewodnim autorskiej kolekcji biżuterii zaprojektowanej przez dwie wspaniałe przyjaciółki, wybitne aktorki -  Maję Ostaszewską i Magdalenę Cielecką.

 W krajach anglosaskich rozmaryn wplata się w pogrzebowe wiązanki, by pokazać, że pamięć o zmarłym nigdy nie przeminie, bo zawsze będzie on obecny w sercach przyjaciół. Dla mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego rozmaryn to ziele niemal święte, gdyż popularna jest tam legenda o tym, że to właśnie krzak rozmarynu dał schronienie Matce Boskiej w czasie ucieczki do Egiptu.

Według niektórych podań, dieta bogata w rozmaryn ma zapewnić miłość, przyjaciół i młodość. Jedno jest pewne - ta niepozorna przyprawa ma w sobie mnóstwo składników bardzo pozytywnie wpływających na zdrowie. Już nasze prababki chętnie używały rozmarynu w medycynie ludowej.

Weź udział w konkursie i wygraj biżuterię z kolekcji PRZYJAŹŃ W.KRUK >>

materiały promocyjne

Reklama