Reklama

Dbam o siebie... i o planetę. Codzienne nawyki, które sprzyjają ekologii

Walcząc ze zmianami klimatycznymi, nie musimy rezygnować z siebie. Ważne jednak, żeby codzienna pielęgnacja ciała wykonywana była w sposób zrównoważony i przyjazny dla planety. Podpowiadamy, w jaki sposób możemy zmienić swoje rytuały, by stały się bardziej ekologiczne.

Artykuł z ekspozycją partnera

Nasze codzienne nawyki mają moc - proekologiczny trend wśród konsumentów zachęca producentów do pracy nad neutralnymi dla środowiska rozwiązaniami. Z tego powodu warto doceniać i wybierać firmy, które troszczą się o to, by ich produkty miały jak najmniejszy wpływ na zmiany klimatyczne. Wiele z nich już teraz zadeklarowało osiągnięcie w najbliższej przyszłości neutralności klimatycznej. Czy to oznacza, że będziemy musieli wrócić do oczyszczania skóry piaskiem i nawilżania jej oliwą? Niekoniecznie.

Peeling

Jeśli wymienimy zwykłe kosmetyki do codziennej higieny na te z prostym i naturalnym składem, zyska na tym nie tylko środowisko, ale i nasza skóra. Szczególnie obciążające dla wód są chemiczne mikrogranulki. Zamiast nich wybierajmy naturalne peelingi na bazie pestek owoców, soli czy cukru.

Reklama

Gąbka

Jak rozwiązać kwestię gąbki do mycia ciała? Z jednej strony nie zaleca się stosowania tych z materiałów sztucznych, z drugiej - naturalna gąbka morska jest zwierzęciem, a więc nie jest produktem wegańskim. Świetną alternatywą jest gąbka loofah, czyli trukwa, która jest warzywem z rodziny dyniowatych. Ma silnie włóknistą strukturę, po wysuszeniu doskonale sprawdzi się właśnie jako gąbka do mycia ciała.

Dezodorant

Ciekawą alternatywą dla sklepowych dezodorantów jest ałun w sztyfcie. Jest to kryształ powstały z połączenia dwóch soli: glinu i potasu lub glinu i sodu. Ma właściwości antyseptyczne i ściągające, neutralizuje nieprzyjemny zapach potu. W dodatku starczy nam na wiele miesięcy użytkowania.

Wkładki higieniczne

Kolejnym produktem codziennego użytku są wkładki higieniczne. Wybierajmy te pokryte bawełną organiczną, czyli pochodzącą z upraw ekologicznych. Są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również naszej skóry. Takim produktem są wkładki Bella Intima. Wkładki te nie zawierają lateksu ani barwników. Przewiewna folia spodnia, która chroni bieliznę przed zabrudzeniami została zaprojektowana tak, aby zapewnić większą wygodę i suchość, a w rezultacie - ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień delikatnej skóry okolic intymnych.

Pasta i szczoteczka do zębów

A co z higieną jamy ustnej? Wybierając szczoteczkę do zębów, zdecydujmy się na tę z bambusową rączką. Znaleźć można nawet ekologiczną pastę do zębów. Jej skład oparty będzie na ziołowo-korzennych składnikach, wśród których może znaleźć się: eukaliptus, mięta pieprzowa, goździki czy anyż.

Kosmetyki kolorowe

Warto wybierać kosmetyki o krótkim i prostym składzie, bez sztucznych substancji. Cień do powiek, puder, podkład czy róż można uzyskać z glinki lub minerałów. Jeśli chcemy zastosować je na mokro, wystarczy spryskać je wodą lub hydrolatem. Z łatwością znajdziemy na rynku szminki, których skład opiera się na wosku pszczelim czy olejkach, a nawet naturalne tusze do rzęs z węglem aktywnym lub ziarnami kawy.

Demakijaż

Demakijaż również może być przyjazny środowisku. Wystarczy, że zamiast jednorazowych wacików wybierzemy te wielorazowego użytku lub rękawicę do demakijażu. Po użyciu te produkty należy wyczyścić i osuszyć, a kolejnego dnia będą gotowe do ponownego użycia.

Opakowania

Istotne jest także, by sięgać po kosmetyki w opakowaniach typu refill, a więc takie, których po zużyciu nie należy wyrzucać, opakowanie ponownie uzupełniamy płynem. Taką propozycję oferują producenci niektórych szamponów, mydeł w płynie, żelów pod prysznic czy perfum. By uniknąć zbędnego plastiku, tam, gdzie to możliwe, starajmy się wybierać opakowania papierowe (np. patyczków higienicznych, szczoteczki do zębów). Mydła i szampony możemy stosować w formie kostki.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy