Reklama

Nie daj szansy rakowi piersi. Niepokojące objawy, które należy skonsultować z lekarzem

Zmiana kształtu piersi, powiększenie sutka, owrzodzenie skóry, guzek – objawy raka piersi mogą być różne. Na początkowym etapie rozwoju przebiega on bezobjawowo, a na pierwsze symptomy kobiety trafiają najczęściej przypadkowo. Warto znać wszystkie niepokojące sygnały, jakie daje organizm, ponieważ skuteczność leczenia raka piersi w dużej mierze zależy od tego, jak wcześnie zostanie wykryty.

Partnerem publikacji jest TZMO SA, producent ultracienkich wkładek higienicznych Bella Intima pokrytych 100% organiczną bawełną, zachęcający kobiety do wyrażania swoich potrzeb i reagowania na potrzeby swojego ciała

Każda kobieta powinna regularnie obserwować swoje ciało. Trzeba więc wiedzieć, jak wyglądają zdrowe piersi oraz zdawać sobie sprawę z tego, iż np. przed miesiączką mogą one stawać się twardsze i obrzmiałe. Ból pojawiać może się także podczas okresu ciąży, laktacji czy menopauzy. Świadomość procesów, jakie zachodzą w organizmie, pozwala bowiem na zauważenie każdego odstępstwa od normy.

Reklama

Profilaktyka

Na początkowym etapie rozwoju rak piersi nie daje żadnych objawów i przebiega bezboleśnie. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne, czyli USG piersi i mammografia. Tym bardziej że wiele kobiet uważa, iż ryzyko zachorowania dotyczy przede wszystkim pań w starszym wieku. W rzeczywistości jednak zachorować mogą również stosunkowo młode osoby.

Badanie wykonuje się zazwyczaj w pierwszej połowie cyklu - po krwawieniu, ale przed owulacją. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania: wystarczy skierowanie oraz wyniki poprzednich badań.

Z kolei na pierwszą mammografię powinny wybrać się kobiety dojrzałe - po 40. urodzinach - i powtarzać ją co 2 lata. Po 50. r.ż. najlepiej wykonywać badanie co roku. Dla uniknięcia bolesności zaleca się, aby wykonywać je w pierwszej fazie cyklu. Podobnie jak w przypadku USG, mammografia nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto pamiętać, aby w dniu wizyty nie stosować nadmiernie perfum, dezodorantów czy pudru, a przed samym badaniem warto usunąć biżuterię z okolic szyi i klatki piersiowej.

Planując badania profilaktyczne warto przeznaczyć na nie jeden dzień w roku. Wtedy oprócz USG piersi i mammografii można również umówić się na wizytę do ginekologa, by wykonać cytologię.

Samobadanie piersi

Oprócz profilaktyki i badań lekarskich kluczową kwestią jest samokontrola piersi. Jak to robić prawidłowo? Samobadanie piersi najlepiej wykonywać podczas prysznica bądź kąpieli, minimum raz w miesiącu oraz kilka dni po miesiączce, kiedy piersi nie będą obrzmiałe. Zacząć warto od ocenienia ich wyglądu przed lustrem. Ramiona trzymamy swobodnie opuszczone i uwagę zwracamy na wszelkie zmiany wielkości piersi, kształtu, ewentualne owrzodzenia czy zmiany koloru skóry. Przyglądamy się nie tylko każdej piersi z osobna, ale również miejscom pod pachami.

Należy ponadto ścisnąć brodawkę, aby przekonać się, czy nie pojawi się jakaś wydzielina. Następnie dotykamy piersi i wykonujemy ruchy od góry w dół oraz okrężne. Warto różnicować poziom nacisku palców na piersi - zaczynamy od lekkiego, a kończymy na dość mocnym. Badając lewą pierś, trzymamy w górze lewą rękę. Analogicznie postępujemy w przypadku prawej piersi. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące samobadania, o dokładne wskazówki należy poprosić ginekologa.

Objawy raka piersi, czyli nie tylko guzek

Najczęściej pierwszym objawem raka piersi jest guzek. Może on być twardy o nieregularnych krawędziach i bezbolesny bądź miękki, okrągły i bolesny. Zaniepokoić powinien zwłaszcza ten pierwszy, ponieważ prawdopodobieństwo, że jest to rak, pozostaje większe. Wyczuwalny pod palcami dłoni guz w piersi nie jest wyrokiem, niemniej nie można go ignorować.

Nietypowymi objawami raka piersi, które zwykle trudno powiązać nowotworem, pozostają natomiast zmiany wielkości lub kształtu biustu, zmiany wyglądu sutków oraz wydzieliny inne niż mleko matki. Lekceważyć nie można ponadto pojawiających się owrzodzeń, zaczerwienień i obrzęków skóry, bólu oraz powiększonych węzłów chłonnych pod pachą. Tymczasem symptomy inne niż guzki w piersi często bywają bagatelizowane i ignorowane, a wizyty u lekarza - odkładane.

Mało charakterystyczne są objawy zaawansowanej postaci nowotworu piersi: utrata masy ciała czy chroniczne zmęczenie. Mogą one dotyczyć ponadto narządów, do których występują przerzuty: kaszel (w przypadku płuc), bóle kostne (kości) czy żółtaczka (dotyczy wątroby).

Masz niepokojące symptomy? Zachowaj spokój!

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Nie każdy wykryty guzek w piersi to rak. Sporo z nich to zmiany niegroźne dla zdrowia i życia, niewymagające leczenia. Mimo to wątpliwości rozwieje dopiero wizyta u lekarza oraz wykonanie odpowiednich badań.

Każdy z pewnością zgodzi się ze stwierdzeniem, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka to bowiem nie tylko najtańszy, ale i najskuteczniejszy sposób na zadbanie o zdrowie.

Partnerem publikacji jest TZMO SA, producent ultracienkich wkładek higienicznych Bella Intima pokrytych 100% organiczną bawełną, zachęcający kobiety do wyrażania swoich potrzeb i reagowania na potrzeby swojego ciała

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy