Reklama

Reklama

Kupować gotowe w sklepach czy robić samemu w domu?

Soki owocowe, koktajle warzywne – coraz więcej osób sięga po tego typu zdrowe dodatki do diety. Większość przyrządza je samodzielnie, jednak część decyduje się na zakup gotowych produktów. Dlaczego soki można robić także w domu?


Zdrowie w naszych rękach

Reklama

Nie każdy sok zrobiony w warunkach domowych jest wartościowy. Przygotowując soki w tradycyjnych sokowirówkach, przy wysokiej prędkości owoce i warzywa ulegają podgrzaniu i utlenieniu. W efekcie sok pozbawiony jest znacznej części witamin i minerałów oraz szybko się rozwarstwia.  Soki z sokowirówki mają w sobie także mało cennego dla organizmu błonnika. Co możemy zrobić, by tego uniknąć? Do przyrządzania domowych mikstur powinniśmy wybrać wyciskarkę wolnoobrotową, która tłoczy sok na zimno. Warto zwrócić uwagę również na technologię Micromasting zastosowaną w urządzeniach Philips, dzięki której wyciskane jest aż 80-90 proc. . zawartości ze wszystkich składników. W dodatku szystkie komórki warzyw i owoców  są dokładnie miażdzone i otwierane, dzięki czemu sok z wyciskarki ma w sobie wysoką zawartość błonnika i witamin.

 

Najlepiej, gdy sok wypijemy od razu po przygotowaniu. Jeśli jednak chcemy przyrządzić sobie napój na później, powinniśmy zadbać o idealnie szczelny pojemnik, żeby uniknąć efektu utleniania. Nie zapominajmy również o przetrzymywaniu gotowego soku w lodówce. Trzymając się tych zasad będziemy mogli cieszyć się zastrzykiem witamin nawet po kilku godzinach!

Różnorodność

W większości sklepów wybór soków ogranicza się zaledwie do kilkunastu różnych smaków, a znaczna część opiera się wyłącznie na jednym owocu lub warzywie. Produkcja domowych soków to nie tylko różnorodność, o której nie możemy nawet marzyć w przypadku produktów sklepowych. To także świetna zabawa dla osób, które kochają eksperymenty w kuchni. Dzięki różnorodności możemy również w naturalny sposób zadbać o uzupełnienie niedoborów i wsparcie organizmu w walce z różnymi chorobami. Wystarczy, że dobierzemy składniki mikstury pod kątem wartości odżywczych, które nas interesują.


Oszczędność

Domowe napoje to również ogromna oszczędność pieniędzy.  Sceptycy twierdzą, że przygotowywanie napojów w domu zajmuje mnóstwo czasu. To nieprawda! Sama produkcja soku w wyciskarce Philips Viva Collection HR1889/70 zajmuje około 1,5 minuty. Zawdzięcza to prostej konstrukcji i szerokiemu otworowi na produkty, dzięki czemu możemy wrzucać składniki w całości, bez konieczności krojenia ich na mniejsze kawałki. Nie musimy także tracić czasu na obieranie warzyw czy owoców. Wyciskarka poradzi sobie z ich skórką. Czyszczenie sprzętu również nie zajmuje wiele czasu - producent deklaruje, że bez problemu zrobimy to w ciągu zaledwie 90 sekund, a ci bardziej zabiegani mogą bez problemu umyć wszystkie części w zmywarce. Oznacza to, że przygotowanie domowego soku warzywno-owocowego nie zajmie nam więcej niż kilka minut. To znacznie mniej niż czas, który poświęcimy stojąc w kolejce po sok w supermarkecie.

  Artykuł powstał we współpracy z marką Philips.