Reklama

Reklama

Kupować gotowe w sklepach czy robić samemu w domu?

Soki owocowe, koktajle warzywne – coraz więcej osób sięga po tego typu zdrowe dodatki do diety. Większość przyrządza je samodzielnie, jednak część decyduje się na zakup gotowych produktów. Dlaczego soki sprzedawane w sklepach nie zawsze są dobrym rozwiązaniem?

Wiem, co jem

Niezaprzeczalną zaletą przygotowania koktajli we własnych czterech ścianach jest świadomość tego, co tak naprawdę ląduje w szklance. Produkty sklepowe nierzadko zawierają ogromne ilości cukru, konserwantów czy barwników. Przygotowując soki samodzielnie możemy mieć pewność, że nie znajdzie się w nich żaden niepożądany składnik. Wybierając naturalne produkty, mamy większą świadomość tego, co jemy i pijemy, dzięki czemu odżywiamy się znacznie lepiej. Możemy tworzyć dowolne mikstury bez obaw, że coś nam zaszkodzi.

Zdrowie w naszych rękach

Reklama

Soki, które możemy znaleźć na półkach w sklepie są przeważnie poddane procesowi pasteryzacji. Wysoka temperatura pozbawia je niemal wszystkich cennych witamin i minerałów, przez co są one dla nas bezwartościowe. Co gorsza, nawet kupowanie warzywnych soków jednodniowych może nie być tak zdrowe, jak nam się wydaje. Nie wiedząc w jaki sposób przebiega ich produkcja i czy przez cały czas były one odpowiednio przechowywane, nie mamy pewności, że witaminy nie uległy utlenieniu. Przygotowując soki w tradycyjnych sokowirówkach, przy wysokiej prędkości owoce i warzywa ulegają podgrzaniu i utlenieniu. W efekcie sok pozbawiony jest znacznej części witamin i minerałów oraz szybko się rozwarstwia.  Soki z sokowirówki mają w sobie także mało cennego dla organizmu błonnika. Co możemy zrobić, by tego uniknąć? Do przyrządzania domowych mikstur powinniśmy wybrać wyciskarkę wolnoobrotową, która tłoczy sok na zimno. Warto zwrócić uwagę również na technologię Micromasting zastosowaną w urządzeniach Philips, dzięki której wyciskane jest aż 80-90 proc. . zawartości ze wszystkich składników. W dodatku szystkie komórki warzyw i owoców  są dokładnie miażdzone i otwierane, dzięki czemu sok z wyciskarki ma w sobie wysoką zawartość błonnika i witamin.

 

Najlepiej, gdy sok wypijemy od razu po przygotowaniu. Jeśli jednak chcemy przyrządzić sobie napój na później, powinniśmy zadbać o idealnie szczelny pojemnik, żeby uniknąć efektu utleniania. Nie zapominajmy również o przetrzymywaniu gotowego soku w lodówce. Trzymając się tych zasad będziemy mogli cieszyć się zastrzykiem witamin nawet po kilku godzinach!

Różnorodność

W większości sklepów wybór soków ogranicza się zaledwie do kilkunastu różnych smaków, a znaczna część opiera się wyłącznie na jednym owocu lub warzywie. Jeśli chcemy sięgnąć po napoje niepasteryzowane sprawa wygląda jeszcze gorzej: rzadko kiedy w sklepowych lodówkach znajdziemy więcej niż trzy rodzaje. Produkcja domowych soków to nie tylko różnorodność, o której nie możemy nawet marzyć w przypadku produktów sklepowych. To także świetna zabawa dla osób, które kochają eksperymenty w kuchni. Dzięki różnorodności możemy również w naturalny sposób zadbać o uzupełnienie niedoborów i wsparcie organizmu w walce z różnymi chorobami. Wystarczy, że dobierzemy składniki mikstury pod kątem wartości odżywczych, które nas interesują.


Oszczędność

Domowe napoje to również ogromna oszczędność pieniędzy. Codzienne kupowanie niepasteryzowanych soków w sklepie potrafi mocno nadszarpnąć nasz budżet. W przypadku własnoręcznej produkcji, koszt wyciskarki bardzo szybko się zwraca. Sceptycy twierdzą, że przygotowywanie napojów w domu zajmuje mnóstwo czasu. To nieprawda! Sama produkcja soku w wyciskarce Philips Viva Collection HR1889/70 zajmuje około 1,5 minuty. Zawdzięcza to prostej konstrukcji i szerokiemu otworowi na produkty, dzięki czemu możemy wrzucać składniki w całości, bez konieczności krojenia ich na mniejsze kawałki. Nie musimy także tracić czasu na obieranie warzyw czy owoców. Wyciskarka poradzi sobie z ich skórką. Czyszczenie sprzętu również nie zajmuje wiele czasu - producent deklaruje, że bez problemu zrobimy to w ciągu zaledwie 90 sekund, a ci bardziej zabiegani mogą bez problemu umyć wszystkie części w zmywarce. Oznacza to, że przygotowanie domowego soku warzywno-owocowego nie zajmie nam więcej niż kilka minut. To znacznie mniej niż czas, który poświęcimy stojąc w kolejce po sok w supermarkecie.

  Artykuł powstał we współpracy z marką Philips.