Rodzinne wyjazdy

Co warto zabrać ze sobą na dłuższą wyprawę

Rodzinne wakacje jeszcze przed wami? Jeśli tak, niedługo czeka was coś, za czym nie przepada większość z nas – wielkie pakowanie. Wiemy, jak trudno pogodzić oczekiwania wszystkich członków rodziny, dlatego przygotowaliśmy dla was poradnik i zebraliśmy wszystko, o czym nie powinniście zapomnieć. A jeśli w bagażniku czy bagażu nadawanym zostanie trochę miejsca – możecie zabrać dodatkowe rzeczy.

Na wakacyjne wyjazdy czekamy przez cały rok. Planujemy, co zobaczymy, gdzie odpoczniemy, co zjemy. Żeby przygotowania do wyjazdu przebiegały sprawniej, wcześniej warto zaplanować także pakowanie. Jeśli pomyślicie o tym wcześniej, nie będziecie denerwowali się przed samym wyjazdem i będziecie mieć pewność, że nie zapomnieliście o najważniejszych rzeczach.

Po pierwsze: Co nieco na drogę

Wszyscy wiemy, jak uciążliwa potrafi być droga na wakacje. Nieważne, czy jedziecie samochodem, pociągiem czy lecicie samolotem - podczas kilku, kilkunastu godzin w podróży humory potrafią spadać z byle powodu. Żeby do tego nie dopuścić, zadbajcie o to, żeby bliscy mieli co jeść. Zamiast kupować jedzenie na stacji benzynowej lepiej przygotować coś we własnym zakresie.  Na pokład samolotu nie można oczywiście wnosić własnego jedzenia, ale w drodze możecie coś przekąsić (np. własnoręcznie przygotowane tortille, kanapki, ulubione słodycze - wafelki, cukierki, owoce). Pamiętajcie również o spakowaniu wody i regularnie podsuwajcie ją dzieciom - podczas upałów o odwodnienie nietrudno!

Po drugie: Domowa apteczka

Przed wyjazdem dokładnie przejrzyjcie wszystkie leki, które zażywają domownicy. Jeśli któryś z nich się kończy, z odpowiednim wyprzedzeniem umówcie się na wizytę, żeby lekarz mógł wystawić receptę. W przypadku ważnych leków (takich, które powinny być zażywane bez przerwy) wykupcie dodatkowe opakowanie (jeśli podczas wyjazdu jedno zgubicie, będziecie mieli drugie).

Co jeszcze powinno znaleźć się w "wyjazdowej" apteczce? Antybiotyki o szerokim spektrum działania (poproście lekarza o wskazanie tego, który będzie najbardziej odpowiedni), środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, środki na zaparcia i na biegunkę, tabletki na chorobę lokomocyjną, środki uspokajające (ziołowe), plastry i bandaże, woda utleniona, żel na stłuczenia. To oczywiście podstawowe zabezpieczenie. Przed wyjazdem nie zapomnijcie również o ubezpieczeniu rodziny (lub upewnijcie się, że zrobiła to firma, która organizuje wasze wakacje) - dzięki temu będziecie mogli na miejscu skorzystać z pomocy lekarza. Do apteczki warto również dołożyć zwięzłe tłumaczenie dokumentacji medycznej (jeśli bliscy chorują na choroby przewlekłe).

Po trzecie: "Zestaw plażowy"

Zakładamy, że na wakacje wybieracie miejsca, w których nie brakuje słońca. Dlatego w bagażu powinno znaleźć się miejsce na kremy i balsamy z filtrami UV (także te oznaczone najwyższymi indeksami ochrony - przydadzą się podczas pierwszych dni wakacji, kiedy skóra będzie się stopniowo przyzwyczajać do słońca), chłodzące balsamy po opalaniu (przynoszą ulgę lekko podrażnionej skórze) i preparaty na poparzenia słoneczne (znajdziecie je w aptekach). Poza tym nie zapomnijcie także o okularach słonecznych z filtrem UV (nie kupujcie ich na bazarach, ponieważ nie będziecie mieli gwarancji, że naprawdę działają - czyli skutecznie chronią oczy), przewiewnych czapkach i kapeluszach oraz lekkich chustach, którymi będziecie mogli osłonić się nawet podczas upałów. Jeśli podróżujecie z dziećmi, koniecznie zaopatrzcie się w lekką, przewiewną odzież wykonaną z naturalnych tkanin (bawełna, len), która nie tylko ochroni delikatna skórę dziecka przed podrażnieniami, ale równocześnie pozwoli skórze oddychać i odprowadzać pot.

Po czwarte: Sposoby na nudę

Kiedy spakujecie już najpotrzebniejsze rzeczy możecie zabrać się za pakowanie tych, których celem jest umilenie wam podróży i pobytu na miejscu. Jeśli wybieracie się nad wodę, koniecznie zabierzcie ze sobą dmuchany materac, dmuchane piłki plażowe oraz kółka ratunkowe i rękawki dla dzieci. Nie zapomnijcie również o zabawkach plażowych - wiaderkach, łopatkach i foremkach. Dzięki nim wasze  dziecko może na dłuższy czas zająć się zabawą, a wy będziecie mogli naprawdę odpocząć. Na czas podróży zabierzcie ulubione zabawki dzieci (np. misie, które nie zajmą dużo miejsca, a pozwolą dziecku poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu) i tablet, na którym dziecko może oglądać bajki. Jeśli i wy nie chcecie się nudzić w drodze,  nie zapomnijcie o książce lub czytniku książek.


INTERIA.PL

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje