Reklama

Reklama

Ślub i wesele

Minimalizm i mocny akcent we florystyce ślubnej

Jeden z ostatnich trendów we florystyce ślubnej zdecydowanie zmierza w kierunku jak najprostszej formy. Dotyczy to każdego elementu zarówno oprawy florystycznej samej Pary Młodej, jak i aranżacji wnętrza sali weselnej, kościoła i całej gamy drobiazgów równie istotnych w tym dniu.

Aranżując kompozycje cechujące się minimalizmem, ograniczam kolorystykę do wybranej palety barw. Koncentruję się na doborze gatunku roślin, wybieram proste kształty wazonów, zwracam uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Konsekwentnie zestawiam ze sobą wszystkie elementy tak, aby przenikały się wzajemnie, tworząc harmonijną całość. Proste rozwiązania, geometryczność, minimum kolorów oraz powtarzalność punktu nadają wszystkiemu niebanalny i wyjątkowy wygląd, doprowadzając niemal wszystkich do zachwytu.

Bukiet ślubny

Powinien łączyć ze sobą wszystkie elementy oprawy florystycznej Panny Młodej. Ponadto musi być w przemyślany sposób dobrany do kroju sukni, wizażu, stylizacji, stylu wnętrza. Kwiaty z bukietu Panny Młodej najczęściej pojawiają się również w dekoracjach sali. Uzyskuje się w ten sposób konsekwencję oraz harmonię stylu. Proste w formach bukiety z cantadesek czy spiralnie ułożone bukiety tworzące kopułkę, przewiązane jedynie wstążką, są wyrazem pełnej prostoty elegancji. Niektóre na pozór kontrastowe dodatki ozdobne nadają bukietom wyrazistość, a czasem przemyślaną drapieżność. Bukiet jest najważniejszym elementem florystycznym - od niego rozpoczyna się projekcja całej aranżacji kwiatowej, decyzje dotyczące kolorystyki, gatunków roślin oraz określenia stylu.

Reklama

Dobór kolorystyki

Barwa oprawy florystycznej ma duży wpływ na efekt finalny i styl całej uroczystości. Zastosowanie dwóch kolorów, z których jeden zdominowałby kolorystykę sali (kwiaty, obrusy i inne dodatki), a drugi - w wyraźnym kontraście wyrażony roślinnością kwiatową - podkreślałby urok wnętrza. Odpowiedni dobór barw, inspirująca gra kolorów to klucz do harmonii oprawy florystycznej przyjęcia. Do aranżacji pomieszczeń, w których dominuje biel, można wykorzystać kwiaty w kolorach pastelowych (peonie, róże, jaskry, pełne tulipany, kampanule lub lawendę), uzyskując tym samym efekt romantyczności. Odważnym, nowoczesnych parom polecam styl new modern form, który uzyskam poprzez zaaranżowanie tych samych wnętrz głęboką czernią (w naturze można ją znaleźć np. w anemonach czy Ornithogalum) lub w zestawieniu ciemnego fioletu z bielą, écru z czernią oraz biel z czerwienią i czernią.

Gatunki roślin

Tak samo jak barwa, istotnym czynnikiem wpływającym na wizualizację artystyczną przyjęcia jest odpowiedni dobór gatunków roślin - współgrających z wcześniej ustaloną kolorystyką. Delikatność eustomy dobrze komponuje się z wnętrzami romantycznymi i loftowymi. Storczyki dobrze podkreślają elegancję każdego przyjęcia. Tulipany i róże są najbardziej neutralnymi kwiatami w minimalistycznych kompozycjach. Natomiast szafirki, hiacynty czy jaskry dzięki swojej prostocie doskonale odnajdą się we wnętrzach pałacowych, tworząc tym samym romantyczne kompozycje.

Specyfika pomieszczenia i oświetlenie

Wnętrze często inspiruje i wytycza kierunek doboru poszczególnych elementów dekoracji. We wnętrzach industrialnych, które są proste w formie, odpowiednia będzie prosta oprawa florystyczna podkreślająca atrakcyjność wnętrza. Natomiast w pomieszczeniach typu pałacowego, z dużą liczbą ornamentów, można wykorzystać oryginalne naczynia pasujące stylem do wnętrza i połączyć je z jednorodnym materiałem florystycznym, tworząc tym samym wizualny minimalizm.

Oświetlenie to właściwie kropka nad "i" - jego zaprojektowanie, wbrew pozorom, jest niezwykle istotne, dlatego radzimy skorzystać z usług profesjonalistów.

Minimalność w formach, barwie, przestrzeniach oraz roślinności daje nam poczucie subtelnie zaplanowanej estetyki, a mocne akcenty w postaci koloru czy dodatku świadczą o naszej pomysłowości i odwadze. Jednak kwiaty i wszelkie zabiegi dekoratorskie przede wszystkim uszlachetniają nasze przyjęcie i wywołują żywe emocje.

Anna Matuszewska, atelier florystyczne Fabrica de Pasjone

Magazyn Wesele
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | akcent | W.E.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy