Reklama
Ślub i wesele

Kupujemy obrączki

Moment wymiany obrączek podczas składania przysięgi małżeńskiej to przypieczętowanie miłości i zaufania dwojga kochających się ludzi.

W obecności świadków, najbliższej rodziny oraz przyjaciół młoda para staje się jednością. Już w starożytności obrączki stanowiły symbol wiecznej miłości oraz wzajemnego powiązania dwojga ludzi, a w średniowieczu zostały uznane przez Kościół za dopełnienie związku małżeńskiego.

Zanim jednak narzeczeni staną na ślubnym kobiercu, muszą wspólnie zdecydować, jak te niepozorne krążki mają wyglądać. Wielość ofert i wzorów często powoduje, że wybór wcale nie jest taki oczywisty i przez to często bywa odsuwany na ostatnią chwilę. Jeśli zakup obrączek dopiero przed wami - koniecznie przeczytajcie poniższy tekst - tu znajdziecie odpowiedzi na pytania typu: co?, gdzie? kiedy? i za ile?, czyli jak w prosty sposób kupić obrączki bez niepotrzebnego stresu. 

Reklama

Złoto, srebro, platyna - wybieramy materiał

Po pierwsze - przed pójściem do dużego sieciowego salonu jubilerskiego czy małej pracowni narzeczeni winni uzgodnić, jaki wzór obrączek ich interesuje. Spektrum wyboru jest bowiem bardzo szerokie - od modeli klasycznych, gładkich, jednokolorowych poprzez obrączki ze zdobieniami (diamenty, kamienie szlachetne) i modele różnokolorowe. Do tego dochodzą grawerunki i niestandardowe, oryginalne rozwiązania wykonywane na indywidualne zamówienia.

Po drugie - zdecydujcie, z jakiego kruszcu chcecie mieć obrączki. Jeszcze nie tak dawno najbardziej popularne były identyczne dla niej i dla niego złote, proste krążki. Obecnie modne jest tzw. białe złoto, uznawane często za bardziej subtelne i eleganckie. Jego stop uzyskuje się przez dodanie do złota, oprócz miedzi i srebra, odrobiny palladu lub niklu nadającego złotu odpowiednie zabarwienie. Większość obrączek z białego złota ma wygląd srebra, co spowodowane jest tym, że są one poddawane tzw. rodowaniu. Niestety, z upływem czasu naniesiona warstwa rodu ściera się i obrączka odzyskuje swój pierwotny słomkowożółty kolor. Efektem ubocznym jest również utrata blasku na rzecz metalicznego zmatowienia.

Dodając do złota stop miedzi, otrzymujemy tzw. czerwone złoto, które staje się coraz bardziej popularne przy wyrobie obrączek różnokolorowych. W sklepowych gablotach znajdziecie wiele propozycji łączących klasyczne złoto lub tytan z tą nieco oryginalną barwą. To propozycja dla kobiet, które na co dzień noszą różnorodną biżuterię i chcą, by wybrana obrączka zawsze do niej pasowała.

Od niedawna dużą popularnością cieszą się obrączki wykonane z platyny lub tytanu. Te pierwsze dłużej niż złote zachowują swój naturalny blask, a oprawione w nich kamienie szlachetne są mocniejsze. Plusem jest również ich trwałość oraz minimalne właściwości alergizujące, jednak jest też druga strona medalu, czyli dość wysoka cena. Obrączki tytanowe kuszą młode pary niezwykłym metalicznym połyskiem w odcieniu grafitowym. Modele są odporne na odkształcenia, a przy tym lekkie, co sprawia, że praktycznie nie czujemy ich ciężaru na palcu. Niestety, przy każdej najdrobniejszej korekcie rozmiaru występuje ryzyko uszkodzenia poprzez osłabienie ich struktury.

Wzór obrączki a jej trwałość

Obrączki na pewno muszą być trwałe i praktyczne, gdyż prawdopodobnie kupujecie je raz na całe życie. Powinny zatem odznaczać się o wiele większą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne niż biżuteria codzienna. Są różne zdania na temat ich noszenia. Jedne odwołują się do tradycji, która zakazuje zdejmowania obrączek po ich uroczystym wsunięciu na palec, gdyż to przynosi pecha. Inni twierdzą, że obrączki należy ściągać "na noc", by zapobiegać niepotrzebnym zapoceniom i alergiom oraz dać skórze oddychać. 

Trwałość wiąże się bezpośrednio z próbą: zasada jest prosta - im niższa próba złota, tym wyższa trwałość. Najczęściej używaną w jubilerstwie próbą jest tzw. czternastka, czyli 14-karatowe złoto (próba 0,585), które odznacza się wysoką odpornością, nienaganną estetyką oraz - co ważne - przystępną ceną. Na specjalne życzenie wykonuje się też obrączki ze złota 18-karatowego lub z przyniesionych przez pary młode rodzinnych złotych pamiątek. Są one przetapiane w specjalny stop, z którego później tworzy się wyjątkowe precjoza ślubne.

Trzeba pamiętać, że czyste złoto jest bardzo miękkim metalem, podatnym na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, więc jeśli nie jesteśmy pewni wartości próby, może się okazać, że ten ostatni sposób na powstanie oryginalnych obrączek sprawi, że będą one mniej odporne na uszkodzenia.

Idealne symbole zawartego związku małżeńskiego winny mieć kształt okręgu, a na ich obwodzie nie powinno być żadnych nacięć, zarysowań i przebarwień. Najlepsze są modele bezszwowe, czyli wykonane bez poprzecznego nacięcia, co wpływa na ich trwałość. Jeśli zdecydujecie się na obrączki różnokolorowe, postawcie na prosty wzór bez dodatkowych ornamentów czy kamieni. Przy odbiorze koniecznie sprawdźcie, czy odstęp pomiędzy kolorami jest identyczny na całym jej obwodzie, jeśli nie - zareklamujcie wykonanie i domagajcie się ich poprawienia.

Wiele modeli damskich obrączek dostępnych jest z kamieniami szlachetnymi, takimi jak: brylanty, szafiry, rubiny lub z tańszym zamiennikiem, czyli cyrkonią. Ozdoby te z pewnością dodają im oryginalności oraz podkreślają ich urok. Jednak dokonując wyboru i decydując się na obrączki z wzorem, tzw. diamentowane, należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji takiego wyboru w przyszłości. Z biegiem lat zewnętrzny wzór na obrączkach będzie się ścierał, a wewnątrz wzoru będą gromadzić się zabrudzenia. Jednak bez paniki - wystarczy wtedy je wypolerować, by odzyskały swój dawny urok. Dla bezpieczeństwa zanieście obrączki do jubilera, który przy użyciu specjalistycznych narzędzi sprawi, że będą jak nowe.

Rozmiar ma znaczenie


Ważnym etapem podczas wyboru idealnych obrączek jest dobranie właściwego rozmiaru. Najlepiej zrobić to w salonie jubilerskim poprzez zmierzenie obwodu palca pierścieniem mierniczym. Jest to najskuteczniejsza metoda i praktycznie nie ma mowy o pomyłce. Dla pewności kobiety mogą zabrać ze sobą pierścionek, który noszą na co dzień i dać go wymierzyć lub porównać z wybranym modelem obrączki.

Dla mężczyzny wybór obrączki to trudniejsza rzecz, gdyż zwykle jest to pierwsza biżuteria, którą będzie nosił na swoim palcu. Aby sprawdzić, czy model jest odpowiedni, wystarczy ustawić dłoń w kierunku pionowym i delikatnie nią poruszać. Jeżeli obrączka powoli zsuwa się z palca, oznacza to, że wskazaliśmy za duży rozmiar.

Coraz częściej też możecie wybrać szerokość obrączki - zwykle te dla kobiet są węższe, a dla mężczyzn szersze. Obrączki klasyczne, gładkie występują zwykle w rozmiarze od 3 do 7 mm, a obrączki diamentowane oraz dwukolorowe - 4, 5, 6 mm. O wybór szerokości koniecznie dopytajcie podczas zakupów w sklepie.

Ważne jest, aby obrączkę przymierzyć co najmniej dwa razy przed końcowym ustaleniem rozmiaru, ponieważ nasze dłonie w zależności od sytuacji mogą zachowywać się różnie. Bardzo istotną rolę odgrywa tu pora roku, podczas której dokonujemy tego ważnego zakupu. W gorące dni nasze palce puchną i zwiększają swój obwód, w zimie na odwrót: palce się kurczą. Dlatego doświadczeni jubilerzy radzą, aby w chłodne dni wybierać obrączki w oparciu o miarkę luźniejszą, zaś podczas upałów ciaśniejszą. Weźcie też pod uwagę, że z wiekiem palce będą się delikatnie rozrastały, dlatego lepiej wybrać nieco luźniejsze modele niż te superciasne. Pamiętajcie: idealnie dobrane obrączki z niewielkim oporem przechodzą przez staw palca i swobodnie spoczywają u jego nasady.

Większość obrączek można korygować o jeden lub dwa rozmiary, jednak zakres takich modyfikacji zależy od wybranych modeli. Najprościej modyfikuje się obrączki klasyczne, jednokolorowe, pełne, a nie te puste w środku. W obrączkach kolorowych możliwe jest to przez tzw. rozciąganie, co skutkuje tym, iż trącą one na trwałości i mogą ulec mechanicznym uszkodzeniom.

Ostatnie przymiarki i składamy zamówienie


Aby obrączki były wyjątkowe i niepowtarzalne, warto mieć na nich indywidualny napis. Grawerowanie wewnętrznej strony z reguły wykonywane jest gratis, a do wyboru macie kilka krojów pisma, np. klasyczny, nowoczesny czy ozdobny. Najczęściej na obrączkach pojawia się: data ślubu, data i imiona lub same inicjały, ale popularne są też różnego rodzaju sentencje. Do daty ślubu można dopisać: na wieczność, na zawsze, z miłości, tylko mnie kochaj, warto było czekać. Popularne stają się też łacińskie sentencje, jak: Amor Omnia Vincit, Ubi tu... (na obrączce damskiej), ... Ibi ego (na męskiej obrączce) - co znaczy: gdzie ty, tam i ja.

Z wyborem i zakupem obrączek nie należy zwlekać do ostatniej chwili. Najlepiej zaplanować zakup na około pół roku przed planowanym ślubem. Można wtedy spokojnie przeglądnąć pisma branżowe, katalogi, oferty internetowe oraz odwiedzić kilka salonów jubilerskich. Jest czas na zweryfikowanie podjętych decyzji co do wzoru i ogólnego wyglądu obrączek poprzez przymiarkę różnych modeli i ustalenie właściwego rozmiaru. To też dobry okres, aby zadeklarować, ile jesteśmy w stanie zapłacić za nasze wyśnione symbole małżeństwa.

Najpóźniej dwa miesiące przed ceremonią ślubną powinniście złożyć zamówienie, bowiem czas oczekiwania waha się od 7 dni do nawet kilku tygodni. Pamiętajcie o odbiorze gwarancji na obrączki, która w zależności od salonu dawana jest na rok, trzy lata lub dożywotnio. Jeśli zdecydowaliście się na obrączki z kamieniami szlachetnymi lub brylantami, pamiętajcie o odbiorze certyfikatu potwierdzającego autentyczność wyrobu.

Przykładowe ceny

Koszt prostych, gładkich złotych obrączek waha się od 600 do 1500 złotych za parę, za takie same tylko wykonane z białego złota zapłacimy już więcej, bo od 800 do 3000 złotych. Cena za obrączki wykonane z platyny, w zależności od próby, waha się od 900 do 7000 złotych. Podobnie wyglądają widełki obrączek tytanowych od 500 do 5000 złotych. Rozpiętość cen uzależniona jest od producenta, szerokości krążka, marży oraz rabatów, jakie w danej chwili obowiązują u jubilera. Na obrączki z kamieniami szlachetnymi wydamy od 1200 do 20 tys. złotych w zależności od rodzaju kamienia i szlifu diamentowego. Ceny obrączek z cyrkoniami zaczynają się od 400 złotych. Za obrączki różnokolorowe zapłacimy od 900 złotych w górę.

Wybór obrączek nie jest prosty, ale jeśli podejdziecie do niego przygotowani, nie będzie aż tak przerażał. Wybierając odpowiedni wzór, kierujcie się stylem życia, jaki prowadzicie, charakterem lub osobowością - jest to przecież przedmiot, który towarzyszyć Wam będzie przez całe życie. Zawsze kiedy na niego spojrzycie, przypomnicie sobie moment, kiedy wasz wybranek lub wasza wybranka, patrząc głęboko w oczy, przyrzekał/a cię kochać do końca swoich dni. Prawda, że to miła perspektywa?

MAGAZYN WESELE

Justyna Abdank-Kozubska

Magazyn Wesele
Dowiedz się więcej na temat: obrączki | Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama