Reklama

Reklama

Ślub i wesele

​Czego osoby wznoszące toasty i wygłaszające przemowy weselne powinny unikać

Używaj pięknego i poprawnego języka

Reklama

Wypowiadając się publicznie, warto wypowiadać się składnie i poprawnie w swoim języku ojczystym. Czytanie z kartki jest uważane za nietakt, poza wyjątkiem, który opisujemy poniżej.

Używanie wulgaryzmów, zbyt osobistych określeń jest bardzo niestosowne. Przemowy mają na celu sprawienie przyjemności parze i gościom, podkreślenie doniosłego charakteru uroczystości, a nie wprawianie kogokolwiek w zakłopotanie.

Jeżeli na weselu obecni są także goście zagraniczni, to, albo należy zadbać o to, aby ktoś na bieżąco tłumaczył im przemowy, albo wygłosić je także w zrozumiałym dla nich języku. 

Miłym akcentem będzie wyróżnienie ich odczytaniem z kartki słów wypowiedzianych wcześniej po polsku, zapisanych fonetycznie, nawet jeśli ich ojczystego języka nie znamy. Może to być powód do naprawdę radosnej zabawy, pod warunkiem, że tłumaczenia dokona ktoś, kto dobrze zna język ojczysty gości!

Wyczucie czasu

Czas, w którym wygłoszone zostaną przemowy i wzniesione toasty powinien zostać określony w planie wesela. Najlepiej, aby było to nie tuż po zajęciu przez wszystkich miejsc, ale po spożyciu przez nich pierwszego ciepłego posiłku.

Wprowadzenia może dokonać wodzirej, ktoś z zespołu muzycznego lub DJ, ale nie jest to konieczne. Istotne jest natomiast to, aby osoby przemawiające były słyszane w każdym zakątku sali weselnej - stąd niezbędny jest mikrofon i choć mała próba jego użycia przez przemawiających, jeszcze przed przybyciem gości lub dzień wcześniej.