Reklama

Reklama

Ślub i wesele

Ja nie chcę wiele: ciebie i zieleń…

Autorem powyższych słów jest Władysław Broniewski. Napisał on „Zielony wiersz” – utwór o zakochanym mężczyźnie, któremu do szczęścia wystarczy zieleń drzew i wymarzona kobieta. W polskiej tradycji wydarzeniem rozpoczynającym nowe wspólne życie jest ślub i wesele. Dlaczego zatem nie spełnić marzeń mężczyzny z wiersza i nie przygotować dekoracji weselnych w kolorze zielonym?

Dlaczego zieleń?

Barwę powstałą z połączenia słonecznej żółci i niebiańskiego błękitu można uznać za kolor życia, Ziemi, natury. Najwięcej jest go wokół nas wiosną i latem. Zielony to zatem nadzieja, harmonia, wolność i szczęście. To znak dobrego życia, symbol szczęścia. Zielony to kolor, którego zadaniem jest uspokojenie i swoiste uporządkowanie.

Zieleń kojarzy się najczęściej z latem, ciepłem, lasem, łąką, miłymi chwilami. Przywołuje na myśl same pozytywne zdarzenia i wyzwala tylko dobre emocje. Zieleń pozwala na relaks, a w dniu ślubu będzie Wam on bardzo potrzebny. Ponadto dawne przekazy mówią, iż dzień ślubu i wesela był nazywany zielonym dniem. Do dziś pamiątką tego jest wręczanie Państwu Młodym bukietów kwiatów z dużą ilością zielonego przybrania.

Reklama

Jaka zieleń?

Zielony to kolor, który powstaje z wymieszania dwóch barw podstawowych - żółtej i niebieskiej. Jego odmiany mogą być uzależnione od ilości jednego z tych dwóch składników. Zielony może być jasny lub ciemny, żywy lub zgaszony, świeży jak wiosenna trawa lub tzw. zgniła zieleń, morski czy szmaragdowy.

Ponadto pamiętajcie, że zieleń można doskonale połączyć z innym kolorem, np. z żółtym (wybierane najczęściej), czerwonym (bardzo kontrastowe połączenie), białym (typowo ślubne), fioletowym (bardzo ostatnio modne). Ale zieleń łączy się także z pomarańczowym, brązowym, różowym, złotym, srebrnym - niemal ze wszystkimi kolorami tęczy.

Jasne, subtelne, blade, pastelowe odcienie są wyrazem skromności, życzliwości i dobrej intuicji. Są chłodne, zatem będą idealnie pasowały na ciepłe, letnie weselne wieczory. W przypadku takich zieleni najlepsze zestawienia powstaną, jeżeli połączycie je z bielą, z kolorem kremowym, kością słoniową, delikatnymi żółciami. Można to podkreślić turkusem lub różem w intensywniejszym odcieniu.

Ciemne zielenie tworzą niezwykły, głęboki nastrój. Najlepiej stosować je w dodatkach, wtedy nie będą przytłaczały. Ten typ zieleni doskonale współgra z różami, bladymi i ciemnymi żółciami, z błękitami. Na tle bardzo ciemnej, butelkowej zieleni ślicznie będą wyglądały elementy w jaskrawej czerwieni, pomarańczowym i brązowym. 

Jakie elementy w kolorze nadziei?

Kolor może pojawić się jako dodatek, ale równie dobrze może być podstawowym kolorem ślubu i wesela. Zacznijmy od strojów państwa młodych. Propozycje dla pań: bladozielona suknia lub jej biała wersja z aplikacjami w kolorze zielonym, szmaragdowe pantofelki i biżuteria, satynowe rękawiczki w kolorze zielonym, bukiet z zielonych traw i kwiatów wraz z upięciem do włosów. Propozycja dla pana młodego: zielona koszula, groszkowy krawat lub mucha, pas smokingowy w morskiej zieleni, jaskrawozielone skarpetki, zielona butonierka pasująca do bukietu narzeczonej.

Niech każdy z gości dostanie zaproszenie ozdobione zielonkawymi ornamentami lub wykonane na zielonym papierze. Dla każdego przygotujcie przypinkę (kotylion) w barwie soczystej zieleni. Zawsze możecie poprosić zaproszonych gości, aby mieli jakiś element stroju w odcieniu dominującym.   

Satynowe zielone wstążki mogą być elementem dekoracji pojazdu pary młodej, mogą również ozdobić salę weselną. Wybierzcie balony w kolorze butelkowej zieleni z metalicznym połyskiem. Na stołach niech pojawią się zielone jabłka lub limonki (np. jako podstawki pod winietki). Wykorzystajcie zielone świece, serwetki, obrusy albo zastawę stołową w kolorze wiosennych liści. A może ekstrawagancki tort z zielonej masy cukrowej?

Zapomnijcie o utartych, stereotypowych schematach weselnych. Pobawcie się swoją wyobraźnią, wybierzcie kolor tak, by sprawiał wam radość, pasował do was, odzwierciedlał wasze charaktery. Pamiętajcie, że zielony to nadzieja, nadzieja na lepsze jutro i pogodne życie, które dzielić będziecie już razem.

MAGAZYN WESELE

Halina Wilusz

 

 

 

Magazyn Wesele
Dowiedz się więcej na temat: ozdoby ślubne | Wesele | kwiaty | kościół

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy