Reklama

Reklama

Ślub i wesele

​Jacy mężczyźni najchętniej przyjmują nazwisko żony?

Okazało się jednak, że decyzja mężczyzny odnośnie nazwiska jest mocno związana z jego wykształceniem. Aż 10.3 proc. panów z wykształceniem podstawowym było skłonnych do przyjęcia nazwiska żony (i zrobiło to). W grupie z wykształceniem średnim i  wyższym było to odpowiednio 3,6 i 2 proc.

Reklama

Zmiana nazwiska to utrata pozycji

Jak można rozumieć te wyniki? Po lepiej wykształconych mężczyznach można by przecież spodziewać się bardziej równościowego podejścia do kwestii nazwisk i większej elastyczności w tym obszarze. Jak uważają autorzy badania, wielkie znaczenie ma tu jednak dorobek zawodowy.  

Jak tłumaczą autorzy badania, utrata nazwiska w przypadku wysoko wykształconych mężczyzn mogłaby wiązać się z utratą statusu zawodowego, na który wcześniej ciężko pracowali. Ma to też związek z tym, że mężczyźni z wyższym wykształceniem żenią się później, a zanim staną na ślubnym kobiercu, zdążą wypracować pozycję zawodową i rozpoznawalność, której nie chcą utracić.

Badania donoszą też, że mężczyźni którzy są znacznie gorzej wykształceni niż żona, mniej chętnie zmieniają nazwisko tak, jakby w ten sposób chcieli utrzymać równowagę i pokazać, że mimo małych zarobków to oni są głową rodziny.


INTERIA.PL

Reklama