Reklama
Ślub i wesele

Na łonie natury

Wybór odpowiedniego miejsca organizacji przyjęcia to jedna z kluczowych decyzji, jaką Młoda Para musi podjąć już na początkowym etapie przygotowań. Możliwości jest wiele – zamki, pałace, obiekty hotelowe, przestrzenie loftowe, stare oranżerie... A gdyby tak wybrać zupełnie inny kierunek i zorganizować przyjęcie na łonie natury?

Wybór odpowiedniego miejsca

Przygotowania należy rozpocząć od wyboru właściwego miejsca na zorganizowanie przyjęcia. Zważając na komfort logistyczny Młodej Pary oraz zgromadzonych gości, najlepiej, by miejsce ceremonii zaślubin znajdowało się w niedalekiej odległości od planowanej lokalizacji wesela.

Wydaje się, że w tej ostatniej kwestii dysponujemy niemalże nieograniczonymi możliwościami. A wybór jest bardzo szeroki - poczynając od leśnej polany, poprzez łąkę lub miejsce nad jeziorem, na nadmorskiej plaży kończąc... Oczywiście, istnieje możliwość zorganizowania przyjęcia w każdym z wymienionych miejsc, ostateczny wybór zależy jedynie od budżetu, którym dysponujemy.

Reklama

Zgoda na zawarcie związku małżeńskiego

Drugą istotną kwestią jest uzyskanie zgody urzędnika z urzędu stanu cywilnego na zawarcie związku małżeńskiego w wybranym przez nas miejscu. Pamiętajmy, że musi ono spełniać pewne wymogi formalne, a mianowicie być godne, zachowywać uroczystą formę oraz nie zagrażać bezpieczeństwu urzędnika i zgromadzonych gości.

By taka ceremonia mogła się odbyć, wymagane jest zapewnienie dodatkowych elementów, takich jak np.: krzesła dla gości, stół oraz krzesło dla urzędnika, godło państwowe, a także odpowiednie nagłośnienie i mikrofon. Byłoby idealnie, gdyby wybrany przez nas obiekt dysponował specjalnym miejscem przystosowanym do organizacji ceremonii w plenerze, może to być np. altanka, zapewniająca schronienie podczas niepogody. W przeciwnym wypadku pamiętajmy o planie awaryjnym, który pozwoli szybko przenieść ceremonię w inne miejsce, np. do wnętrz pałacowych.

Kwestie organizacyjne

Organizacja przyjęcia w plenerze pociąga za sobą dużo wyższe nakłady finansowe w porównaniu z weselem odbywającym się w hotelu czy restauracji. Pamiętajmy, że takie przedsięwzięcie wymaga zbudowania całej infrastruktury od podstaw. Obejmuje to szeroki wachlarz zagadnień: wystawienie namiotu, przygotowanie zaplecza dla obsługi, zapewnienie stołów, krzeseł, zastawy i bufetów, ułożenie parkietu tanecznego, doprowadzenie prądu i rozprowadzenie oświetlenia, zorganizowanie toalet i dopilnowanie mnóstwa innych elementów, które są niezbędne, by plenerowe przyjęcie nie zakończyło się niepowodzeniem.

Dodatkowym elementem, który wpływa na podwyższenie kosztów, jest konieczność zamówienia cateringu, którego cena zazwyczaj jest wyższa niż cena "talerzyka" w lokalach weselnych. Zwykle koszty wesela w plenerze przewyższają tradycyjne przyjęcia o ok. 30-40%.

Rozsądnym rozwiązaniem jest znalezienie obiektu weselnego (pałac, dworek), który dysponuje dużym ogrodem. Wówczas możemy urządzić przyjęcie w plenerze, a jednocześnie korzystać z infrastruktury obiektu oraz zaplecza gastronomicznego i sanitarnego. W ten sposób zredukujemy chociażby niewielką część i tak już wysokich kosztów.

Decydując się na organizację wesela w plenerze, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że np. powiew wiatru nie zachwieje namiotem. Profesjonaliści pomogą w określeniu jego optymalnej wielkości, stref, które można w nim zaaranżować, a przede wszystkim - odpowiedniego miejsca, w którym namiot może stanąć.

Szczegółowy plan działań

W projekt wesela plenerowego zazwyczaj zaangażowana jest cała rzesza wykonawców i podwykonawców, dlatego niezwykle istotne jest przygotowanie szczegółowego planu działań oraz dobra koordynacja. Przygotowania do wesela na łonie natury rozpoczynają się na 3-4 dni przed planowaną uroczystością.

Decydując się na tak prestiżową formę przyjęcia, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy wedding plannera. Koordynator jest przede wszystkim buforem na linii podwykonawca - Młoda Para, a to, że wszystkie telefony od osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości kierowane są do jednej osoby, znacznie ułatwia komunikację i eliminuje ryzyko niedomówień.

Dekoracje

Niewątpliwą zaletą przyjęć plenerowych jest ogromna przestrzeń, czasami nieosiągalna w innych, bardziej tradycyjnych lokalizacjach. To także nieskończone możliwości aranżacyjne i dekoracyjne. Zazwyczaj namiot nie posiada większych ograniczeń, więc jesteśmy w stanie stworzyć w nim niemalże każdą scenografię. Dodatkową zaletą jest bliskość natury (wyjście z namiotu bezpośrednio do ogrodu), co nadaje przyjęciu niezwykłej lekkości, świeżości i wyjątkowego charakteru.

Dekorując, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Bardzo ciekawym pomysłem może okazać się zastosowanie girland świetlnych, które od kilku sezonów zyskują na popularności. Warto również pomyśleć o oświetleniu ogrodu. W tym celu możemy wykorzystać klimatyczne latarenki czy różnego rodzaju lampiony. Na żadnym przyjęciu weselnym nie może zabraknąć świec na stołach gości, które po zapadnięciu zmroku stworzą niezwykle romantyczny klimat. Wesela plenerowe wyróżniają się niezwykłą świeżością i lekkością, a sama obecność na łonie natury sprawia, że stają się niezapomnianym oraz wyjątkowym przeżyciem.


Małgorzata Skrzypczyńska, Passion for Wedding

Magazyn Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy