Ślub dla... samego ślubu?

Decyzję o tym, aby wziąć ślub bez tradycyjnej oprawy, wielu gości i wesela, albo z dala od miejsca zamieszkania podejmują często pary, w których obie osoby są indywidualistami. To często także pary żyjące od lat w związku nieformalnym lub pary dojrzałe, które tradycyjne śluby mają już dawno za sobą. To także idea bliska tym, którzy zamiast hucznego wesela w Polsce wolą inne atrakcje.

Wyjazdy na dalekie śluby we dwoje lub tylko ze świadkami nie należą do rzadkości
Wyjazdy na dalekie śluby we dwoje lub tylko ze świadkami nie należą do rzadkości123RF/PICSEL

O podpowiedzi, jak inaczej niż tradycyjnie pobierają się dziś Polacy, poprosiliśmy naszą ekspertkę - Annę Machnowską z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl.

Cichy ślub

Mały kościółek w górach, za świadków - najbliższe parze osoby, do tego magiczny klimat, a potem zabawa do rana w tym skromnym gronie lub wyprawa w Tatry. Inny scenariusz: weekendowy wypad do innego miasta i pomysł "Wrócimy tu na swój ślub".

Formalności załatwiane w tajemnicy przed wszystkimi poza świadkami, a po wyjściu z USC lub kościoła romantyczna sesja miejska. Poinformowanie bliskich i dalszych o zaistniałym fakcie w formie szkicowanych pocztówek z Poznania, Gdańska, Sopotu czy jakiegokolwiek innego miejsca na świecie.

Wiele osób na pewno zareaguje na to  oburzeniem: "Rodzicom należy się szacunek", "Nie wyobrażam sobie ślubu bez bliskich" i tak dalej. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniem - takie pomysły mają zazwyczaj osoby bardzo niezależne, żyjące z dala od rodziny lub/i pary dojrzałe. Do rzadkości należą już dziś śluby nawiązujące do idei miłości romantycznej, czyli zawarte przez bardzo młode osoby w tajemnicy przed rodzicami nieakceptującymi ich związku.

Nam pomysł cichego ślubu bardzo się podoba, choć liczba małżeństw zawartych spontanicznie w Las Vegas nie jest tego najlepszym uargumentowaniem. ;-)

Ślub za granicą

Wiecie, że aby ślub w Vegas miał konsekwencje prawne w Polsce, należy go uprawomocnić w ciągu dwóch tygodni od powiedzenia sobie "Tak" w miejscowym Urzędzie Stanu Cywilnego? No chyba, że hołdujecie zasadzie: "Co dzieje się w Vegas, to zostaje w Vegas".

Na ślub za granicą istnieją jednak i inne pomysły niż ceremonia w upojeniu alkoholowym poprzedzająca przegranie w kasynie pięciu pensji ;-).

- Coraz więcej narzeczonych wybiera ślub w gronie najbliższych na przykład na wyspach greckich, Wyspach Kanaryjskich czy w wynajętej posiadłości w Toskanii - mówi nasza ekspertka, Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl - Najczęściej spotykanym argumentem jest fakt, że taka podróż, ugoszczenie bliskich, zatrudnienie fotografa, a także dwutygodniowy wypoczynek w wybranym na ślub regionie w Europie to równowartość zorganizowania wesela na sto osób w Polsce. Istnieją firmy, które zajmują się organizacją takich wyjazdów kompleksowo, choć w dobie tak dużej dostępności internetu, pary same podejmują się organizacji rodzinnej eskapady - dodaje nasza ekspertka z PlanujemyWesele.pl.

Wcale nie do rzadkości należą też śluby wyjazdowe wyłącznie ze świadkami lub nawet tylko we dwoje, na przykład na Hawaje, Karaiby, do Indonezji czy na Wyspy Zielonego Przylądka lub - najdroższa chyba na ten moment opcja - do Polinezji Francuskiej.

W miejscach tych istnieją często agencje, które specjalizują się w organizacji ślubów obcokrajowców, zapewniając także świadków zawartego przez przyjezdnych ślubu. Tego typu wyjazdy można też organizować z pomocą biur podróży i wedding plannerów w Polsce.

Czy można połączyć ślub humanistyczny z tym w tradycyjnym ujęciu?
Czy można połączyć ślub humanistyczny z tym w tradycyjnym ujęciu?123RF/PICSEL

Skromna uroczystość

Może być taką tylko z nazwy, bo nawet na ślub w gronie najbliższych można wydać krocie. My mamy na myśli między innymi ślub, na którym obecna jest tylko najbliższa rodzina, czyli rodzice i rodzeństwo oraz świadkowie.

Takie śluby w Polsce nie są zbyt popularne, ponieważ rodzeństwo matki i ojca oraz ich rodziny są dla wielu osób równie ważne jak krewni w prostej linii. A wtedy z cichego ślubu może się już zrobić - w zależności od liczebności członków rodziny - spore weselicho!

Inny pomysł na skromną uroczystość to zaproszenie na ślub rodziny bliższej i dalszej, a także przyjaciół i wybranych znajomych, a następnie organizacja odświętnego obiadu w gronie zaledwie kilkunastu czy dwudziestu kilku osób.

To coraz częściej spotykane rozwiązanie - szczególnie, kiedy para nie może lub zwyczajnie nie chce wydać pieniędzy na organizację wesela.

Ślub humanistyczny

Tu idea, ale i realizacja jest znacząco różna od dwóch poprzednich rozwiązań - w ślubie humanistycznym nie chodzi bowiem o liczebność gości ani formę zabawy po wygłoszeniu przysięgi, ale o to, że nie ma ona... konsekwencji prawnych.

Zapytacie: "Co to za ślub, jeśli para nie staje się małżeństwem?". Otóż, według zwolenników tej formy zaślubin, najczęstszym argumentem jest chęć wygłoszenia przed sobą nawzajem i w obecności świadków słów, które będą dla nich ważną deklaracją uczuć, intencji i wdzięczności za to, jaka więź łączy tych dwoje.

A czy można połączyć ślub humanistyczny z tym w tradycyjnym ujęciu?

- Śluby przypominające humanistyczne są częstym rozwiązaniem wybieranym przez pary, które pobierają się w rodzinnych stronach w kościele lub biorą ślub cywilny, a następnie organizują zabawę dla znajomych w regionie, gdzie się osiedliły - mówi Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl. - Wtedy, aby podkreślić, jaka jest okazja do świętowania, wygłaszają sobie wzajemnie przemowy, które często odbierają im samym i gościom głos i owocują powszechnym wzruszeniem. Padają słowa o niezawodności partnera, wniesieniu przez niego do relacji: radości, inspiracji i wsparcia, troski, a także deklaracje chęci spędzenia razem reszty życia, założenia rodziny i wspierania się na ścieżce rozwoju - opowiada nasza ekspertka.

A Wy, jakie macie zdanie na temat ślubu w ujęciu innym niż tradycyjne?

Planujemywesele.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas