Reklama

Astygmatyzm – wszystko, co musisz wiedzieć

Wiele osób dowiaduje się o istnieniu astygmatyzmu w momencie stwierdzenia wady przez specjalistę. Czym jest astygmatyzm, jak powstaje i w jaki sposób można go skorygować? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Astygmatyzm objawia się zamazanym widzeniem przedmiotów znajdujących się zarówno blisko jaki i daleko od patrzącego. Choć wada ta dotyka prawie 40 procent dorosłych Europejczyków, wiele osób nie ma o niej pojęcia. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Oko rugbisty

Na samym początku powinieneś zdać sobie sprawę czym tak naprawdę jest astygmatyzm. Wada ta, zwana inaczej niezbornością rogówkową, polega na nieprawidłowym kształcie rogówki oka. Na skutek jej niesymetryczności następuje pogorszenie i zniekształcenie widzenia.

U osoby bez astygmatyzmu rogówka jest w przybliżeniu sferyczna i posiada równe krzywizny podobnie jak piłka do gry w koszykówkę. Rogówka astygmatyka jest wydłużona i kształtem przypomina bardziej piłkę do gry w rugby. Jest to oczywiscie uproszczony opis, ale za to pozwala wyjasnić czym różnią się oczy osób z astygmatyzmem. Wskutek tej wady wiązka światła wpadająca do rogówki ulega zniekształceniu, przez co obraz wydaje się być zamazany. Osoby z tą wadą mogą mieć poważne trudności z widzeniem szczegółów z bliska i daleka oraz codziennymi czynnościami, takimi jak czytanie.

Reklama

Choć nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny astygmatyzmu, często jest to schorzenie dziedziczne. Wada ta może pojawić się również na skutek urazu oka lub innych schorzeń okulistycznych. Nieprawidłowa korekcja może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, powodować znaczny dyskomfort oraz przyczyniać występowania uciążliwych bólów głowy.

Diagnostyka astygmatyzmu

Do zdiagnozowania astygmatyzmu konieczna jest wizyta u specjalisty. W trakcie pełnego badania wzroku, stwierdzi on czy występuje astygmatyzm. Służą do tego testy obiektywne (np. badanie autorefraktometrem), które dają przybliżone wartości, oraz testy subiektywne, czyli takie w których pacjent mówi co widzi.  Po serii testów specjalista jest w stanie określić wartość wady wzroku, w tym również astygmatyzmu.

Soczewki czy okulary?

Wiele osób z astygmatyzmem nie zdaje sobie sprawy z tego, że do korekcji wady mogą wybrać toryczne soczewki kontaktowe. Wciąż popularne jest stosowanie okularów lub soczewek sferycznych. Najczęstszym powodem, dla którego pacjenci nie sięgają po soczewki toryczne jest nieświadomość ich istnienia.

To rozwiązanie jest lepsze dla astygmatyków nie tylko ze względu na wygodę użytkowania. Odpowiednie dopasowanie soczewek torycznych pozwala na pełną korektę wady wzroku.

Ci, którzy wiedzą o istnieniu tego rozwiązania, często rezygnują z niego w obawie przed trudnościami z dopasowaniem. Dziś jednak, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, jest to równie proste i wygodne, jak aplikacja soczewek sferycznych.

Choć astygmatyzm może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, korekcja wady wcale nie musi być taka trudna. Wystarczy odwiedzić specjalistę i dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, by móc cieszyć się dobrym wzrokiem. Podczas wizyty nie krępuj się mówić o swoich potrzebach i zadawać pytań. Im więcej informacji udzielisz specjaliście w czasie wywiadu, tym łatwiej będzie mu dopasować właściwe soczewki.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy