Reklama

Co musisz wiedzieć przed badaniem okulistycznym

Wizyta u okulisty zwykle wiąże się z kilkoma prostymi badaniami. Nie ważne, czy przychodzisz z jakimś problemem, czy jest to rutynowa kontrola – pewne rzeczy pozostają niezmienne. Co powinieneś wiedzieć zanim wybierzesz się do lekarza?

Przed każdą wizytą u specjalisty, ludziom pojawiają się w głowie setki pytań: jak wygląda cała procedura? Czy badanie jest bolesne? W jaki sposób należy przygotować się do wizyty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Wnikliwy wywiad

Pierwszą rzeczą, która dziwi wielu pacjentów jest dość szczegółowy wywiad, uwzględniający między innymi choroby przewlekłe, pytania o ciążę, przyjmowane leki czy przebyte operacje.

Choć większość osób uważa, że to bez znaczenia, wszystkie te rzeczy mogą mieć poważny wpływ na kondycję narządu wzroku. Przed wizytą przygotuj się i przestudiuj historię chorób oczu w twojej rodzinie. Dzięki temu nie zapomnisz o żadnym istotnym szczególe i wywiad będzie bardziej precyzyjny.

Reklama

Bez makijażu

To fragment skierowany przede wszystkim do pań: przed stawieniem się na wizycie u okulisty trzeba zmyć makijaż z okolic oczu. Utrudnia on nie tylko przeprowadzenie badań kontaktowych takich jak badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego czy badania grubości rogówki, ale również uniemożliwi dobór soczewek kontaktowych.

Dlaczego to takie istotne? Nawet w czasie podstawowej diagnostyki, lekarz oglądając oko w powiększeniu lampy szczelinowej powinien mieć możliwość ocenienia stanu skóry powiek oraz brzegów powiekowych. Każda warstwa tuszu lub cienia do powiek utrudnia pracę okulisty, a czasem całkowicie ją uniemożliwia.

Także w czasie zakładania soczewek kontaktowych oko zawsze powinno być niepomalowane, ponieważ drobne cząsteczki kosmetyków mogą dostać się pod soczewkę i powodować poważny dyskomfort, a nawet uszkodzić rogówkę. To szczególnie istotne między innymi przy astygmatyzmie, jeśli chcesz bezpośrednio po badaniu dopasować soczewki.

Należy również pamiętać o tym, żeby makijaż zmyć dużo wcześniej, a nie kilkanaście minut przed wejściem do gabinetu. Przemycie twarzy za pomocą toniku do demakijażu oraz mechaniczne pocieranie powoduje podrażnienie oczu, co ma ogromy wpływ na wyniki obserwacji okulisty.

Pieszo lub komunikacją zbiorową

Mając w planach wizytę u specjalisty, lepiej zostaw samochód pod domem. Do wykonania podstawowego badania wziernikowania dna oka potrzebne jest kilkukrotne zakroplenie oczu w celu poszerzenia źrenicy. Działanie kropli zwykle utrzymuje się jeszcze przez kilka godzin po wyjściu z gabinetu. Wówczas pacjent słabiej widzi z bliska, a słońce razi go znacznie bardziej niż zwykle, dlatego prowadzenie samochodu może stworzyć spore niebezpieczeństwo.

Nie wsiadaj za kierownicę, zorganizuj sobie kierowcę, zadzwoń po taksówkę, wracaj komunikacją zbiorową, taksówką lub pieszo. Warto zabrać ze sobą również okulary przeciwsłoneczne. Mogą okazać się bardzo przydatne i przynieść ci ulgę, zwłaszcza w bardzo słoneczne dni.

Czy to boli?

Ból i dyskomfort to coś, czego obawia się każdy pacjent. W przypadku wizyty u okulisty nie musisz się jednak tego obawiać. Choć wziernikowanie dna oka nie należy do najprzyjemniejszych i może powodować lekki dyskomfort, jednak nie sprawia ono żadnego bólu.

Pozostałe badania przeprowadzane w gabinecie okulistycznym zwykle są bezbolesne, nieinwazyjne i nie wiążą się z żadnym większym dyskomfortem. Wiele z nich opiera się na zasadzie obserwacji.

Zanim zjawisz się w gabinecie specjalisty, przygotuj się do wizyty. Sprawdź historię chorób oczu w rodzinie i dokładnie przeanalizuj odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić. Zmyj makijaż i zorganizuj transport do gabinetu, by nie prowadzić samochodu bezpośrednio po wizycie u okulisty. Jeśli będziesz o tym pamiętać, możesz być pewny, że badanie będzie dla ciebie czystą przyjemnością.


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy