Reklama

Reklama

Ogólnopolski test na astygmatyzm

Nowoczesne soczewki przy korekcji astygmatyzmu

Choć nie mówi się o tym zbyt wiele, astygmatyzm dotyka niemal 40 procent dorosłych mieszkańców Europy. W jaki sposób można skorygować tę wadę?

Po diagnozie wiele osób nie wie, jakie rozwiązanie będzie najlepsze przy ich wadzie. Część decyduje się na soczewki sferyczne, które jedynie tuszują astygmatyzm, a nie korygują go. Na szczęście świadomość na temat potrzeb astygmatyków rośnie, dzięki czemu powstały nowoczesne, przepuszczające tlen soczewki toryczne.

Toryczne czy sferyczne?

Reklama

Na całym świecie ludzie coraz częściej sięgają po soczewki kontaktowe. Stawia do prawdziwe wyzwanie dla specjalistów, którzy powinni zadbać o maksymalny komfort użytkownika i prawidłowe widzenie. Wielu z nich rozważa zastosowanie soczewek torycznych przy niewielkim astygmatyzmie dopiero wówczas, gdy soczewki sferyczne nie zdadzą egzaminu, a pacjent będzie skarżył się na słabe widzenie.

U pacjentów rodzi to frustrację i niechęć do eksperymentowania z kolejnymi rozwiązaniami, dlatego przeważnie rezygnują z możliwości przetestowania soczewek torycznych. Badania pokazują jednak, że stosowanie ich przez osoby z małym astygmatyzmem (od 0,75 do 1,25 DC) znacznie poprawia ostrość widzenia w stosunku do soczewek sferycznych, które jedynie minimalizują efekty astygmatyzmu zamiast całkowicie je korygować.

Jeszcze kilka lat temu  specjaliści unikali polecania soczewek torycznych Najczęściej podawanymi przez  okulistów i optometrystów powodami takiej sytuacji były czas potrzebny na dopasowanie soczewek oraz ich wysoki koszt.

Dziś wiadomo, że  chociaż dobranie odpowiednich soczewek torycznych rzeczywiście wymaga większego zaangażowania, warto to zrobić. Jakość widzenia będzie zdecydowanie lepsza, a czas potrzebny na dopasowanie takiej soczewki nie różni się znacząco od dopasowania soczewek sferycznych.

Komfort noszenia

Mimo wielu zalet soczewek kontaktowych, wciąż mnóstwo osób nie może przekonać się do ich używania. Wybierają oni okulary, w obawie przed podrażnieniem oka i brakiem komfortu podczas noszenia. Rozwiązaniem w takim przypadku mogą być soczewki kontaktowe powstałe na bazie alkoholu poliwinylowego, PVA, z wbudowanym systemem nawilżania, takie jak Dailies AquaComfort Plus Toric. Składniki nawilżające uwalniają się przez cały dzień, dzięki czemu soczewka pozostaje stale nawilżona.

W tego typu soczewkach związki nawilżające są uwalniane przy każdym mrugnięciu, dzięki czemu stabilny film łzowy ważny dla komfortu użytkowania i wyraźnego widzenia jest utrzymany na stałym poziomie. Soczewki Dailies AquaComfort Plus Toric zanurzone są w soli fizjologicznej wzbogaconej w dwa składniki nawilżające: hydroksypropylometylocelulozę, czyli HPMC, oraz glikol polietylenowy - PEG. Pierwszy z nich to powszechnie używany lubrykant, nieprzenikający do wnętrza soczewki, a otulający ją z zewnątrz. Dzięki temu zwiększa się komfort bezpośrednio po założeniu soczewki, a po jakimś czasie duże cząsteczki HPMC są wypłukiwane przez łzy.

Drugi składnik nawilżający, PEG, wnika we wnętrze soczewki, a następnie pasywnie uwalnia się zapewniając nawilżenie przez dłuższy czas po założeniu. W połączeniu z PVA i HPMC zapewnia znacznie dłuższy, nieinwazyjny czas zerwania filmu łzowego, a w rezultacie większy komfort w czasie używania soczewek

Stabilność

Co jeszcze jest istotne w soczewkach torycznych?. Soczewki toryczne musza być stabilne, tj. nie obracać się wokół własnej osi na oku, aby nie powodować pogorszenia widzenia.

Wszystkie elementy optyczne powinny być umieszczone w centralnej części soczewki, a elementy stabilizujące obraz na jej brzegach. Daje to większą stabilność obrazu, jasne, ostre widzenie oraz uniemożliwia przemieszczanie się soczewki podczas mrugania.

W przypadku korekcji astygmatyzmu kluczowe jest odpowiednie dopasowanie soczewek torycznych oraz przekonanie pacjenta, że noszenie soczewek wcale nie musi wiązać się z dyskomfortem. Badania dowodzą, że aż 92 procent pacjentów było zadowolonych po miesiącu użytkowania soczewek torycznych. Sporą część z nich stanowiły osoby, które wcześniej zrezygnowały z noszenia soczewek sferycznych na rzecz okularów.

Artykuł powstał we współpracy z marką Alcon

materiały promocyjne

Reklama