Reklama

Objawy astygmatyzmu

Ból głowy wcale nie musi oznaczać problemów neurologicznych. Zanim rozpoczniemy leczenie, lepiej sprawdźmy swój wzrok. Może okazać się, że winny jest astygmatyzm. Przedstawiamy objawy niezborności i metody korekcji tej wady.

Astygmatyzm obok krótko - i dalekowzroczności należy do najczęściej występujących wad wzroku. Najnowsze badania pokazują, że dotyczy on 39,7 proc. dorosłych Europejczyków. Większość ma wadę poniżej jednej dioptrii, dlatego często nie sprawia on im większego problemu w widzeniu . Ponadto w przeciwieństwie do nadwzroczności i krótkowzroczności astygmatyzm wciąż dla wielu osób jest obcym terminem, a gdy słyszą w gabinecie specjalisty diagnozę, ogarnia ich strach. Tymczasem nie jest to żadna choroba oczu, a zwykła wada, którą łatwo skorygować.

Sposób widzenia

Astygmatyk słabo widzi zarówno obiekty oddalone, jak i te, które znajdują się blisko. W domowych warunkach wadę można czasem rozpoznać, patrząc na linie proste. U astygmatyków zaczynają się wykrzywiać, ponadto nie widzą w takiej samej ostrości skrzyżowanych linii poziomych i pionowych. Oczywiście przy małej wadzie wzroku nie odczujemy tego wyraźnie.

Reklama

Pierwsze objawy

Do najczęstszych symptomów astygmatyzmu należy ból głowy w okolicach czoła i skroni. Podobnie jak w przypadku innych wad wzroku, astygmatycy mrużą oczy, by widzieć wyraźniej. Ten nawyk jednoznacznie można określić jako objaw osłabienia wzroku, z którym należy udać się do specjalisty. Może również pojawić się łzawienie i pieczenie oczu, które łatwo pomylić z alergią. Niepokój powinno wzbudzić uczucie zmęczenia wzroku po wytężonej pracy oraz problemy z koncentracją podczas wpatrywania się w monitor lub za kierownicą samochodu. Pojawia się wreszcie uczucie rozmytego widzenia. Astygmatycy nie mogą złapać ostrości, ponieważ obraz nie jest dobrze zogniskowany na siatkówce oka.

Korekcja astygmatyzmu

Na szczęście wadę da się w łatwy sposób korygować. Pierwszym rozwiązaniem są okulary wyposażone w szkła cylindryczne. Jeszcze wygodniejszym sposobem na prawidłowe widzenie jest noszenie soczewek kontaktowych.

- Dawnej astygmatycy mieli problem z doborem soczewek. Przypisywano im te, które nosiły również osoby krótko- i dalekowzroczne, czyli soczewki sferyczne. Niestety zazwyczaj nie polepszały one widzenia u osób z niezbornością. Obecnie stosuje się nowoczesne soczewki toryczne - mówi Tomasz Suliński specjalista z firmy Alcon. - Problemem dla astygmatyków było również rotowanie się soczewki kontaktowej. Dlatego soczewki Air Optix dla astygmatyków stabilizowane są przy pomocy balastu pryzmatycznego, który zapobiega ich rotacji.

Ostatnią metodą korekcji astygmatyzmu jest zabieg laserowy. Zazwyczaj przeprowadza się go u osób z dużą wadą, gdy problem jest już bardzo uciążliwy, choć niektórzy decydują się na niego wcześniej. Przeciwskazaniem do zrobienia zabiegu jest wiek. Astygmatyk powinien ukończyć co najmniej 20. rok życia, gdyż do tego czasu wada wzroku może się jeszcze znacząco zmieniać.

Astygmatyzm nie jest chorobą, a jedynie wadą wzroku, jednak towarzyszące mu objawy mogą zaniepokoić. Dlatego, gdy pojawią się bóle głowy czy problemy z koncentracją, zanim zaczniemy szukać pomocy u neurologa, warto po prostu umówić się na wizytę u okulisty lub optometrysty.

Artykuł powstał we współpracy z marką Alcon

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy