Reklama

Reklama

Ogólnopolski test na astygmatyzm

Pierwsze objawy problemów ze wzrokiem i najczęstsze wady wzroku

Jak rozpoznać wadę wzroku, czy astygmatycy mogą nosić soczewki kontaktowe i czym różni się krótkowzroczność od dalekowzroczności? Przedstawiamy najczęściej występujące problemy z widzeniem.

Większość z nas na pytanie, jaki jest najważniejszy zmysł człowieka, bez wahania odpowie, że to wzrok. To zrozumiałe, w końcu oczy odbierają 80 proc. informacji przekazywanych do naszego mózgu. Niestety problemy ze wzrokiem można już uznać za chorobę cywilizacyjną. Nasi przodkowie cieszyli się lepszym zdrowiem oczu niż my. We współczesnym świecie zmuszeni jesteśmy stale nadwyrężać wzrok, przez co coraz więcej osób musi na co dzień nosić okulary lub soczewki kontaktowe.

Objawy zaburzenia widzenia

Reklama

Pierwszym, najczęściej zauważanym objawem jest pogorszenie ostrości widzenia - trudno nam dostrzec małe szczegóły. Problemy z widzeniem objawiają się również poprzez ból i suchość gałek ocznych, łzawienie oczu i ich zaczerwienienie, jednak mogą być to również objawy alergii, dlatego zawsze przyczyny dolegliwości należy ustalić ze specjalistą. Na kłopoty ze wzrokiem mogą także wskazywać bóle głowy w okolicach czoła i skroni. Ponadto nasz niepokój powinno wzbudzić wrażenie falowania obserwowanych obiektów, zakrzywiania linii prostych, pojawianie się czarnych plam przed oczami czy poruszania się tekstu pisanego.

Astygmatyzm

Wada związana jest ze zmienioną krzywizną rogówki, w efekcie promienie światła nie załamują się w taki sam sposób, co powoduje rozmycie obrazu na siatkówce. Astygmatyk widzi niewyraźnie zarówno obiekty, które znajdują się blisko, jak i te położone daleko. Częstym objawem problemu jest zamglone widzenie i bóle głowy. Według najnowszych danych astygmatyzm dotyczy aż 39,7 proc. dorosłych i 12,9 proc. dzieci w Europie. Wciąż niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że może skutecznie skorygować wadę nie tylko przy pomocy okularów. Częstym błędem jest noszenie soczewek sferycznych przeznaczonych dla krótko - i dalekowidzów. Nie gwarantują one pełnej ostrości widzenia u astygmatyków. Astygmatycy często zrażają się do soczewek kontaktowych i całkowicie rezygnują z ich noszenia. Tymczasem obecnie na rynku dostępne są nowoczesne miękkie soczewki toryczne, które dzięki nowoczesnej konstrukcji  zapewniają stabilne ostre widzenie.

Dalekowzroczność

Nadwzroczność polega na lepszym widzeniu obiektów, które znajdują się daleko i słabszym tych, usytuowanych blisko linii wzroku, choć w przypadku dużych wad zarówno to co blisko i daleko może być nie wyraźne. U osoby z tą wadą obraz powstaje za siatkówką oka, a nie bezpośrednio na niej. Dalekowzroczność można rozpoznać po szybkim męczeniu się oczu, zwłaszcza w trakcie pracy przy komputerze. Bardzo często pierwsze objawy pojawiają się już w dzieciństwie.. Jeśli jednak mamy do czynienia z dalekowzrocznością dziedziczną, to może objawić się w wieku dorosłym. Do korygowania widzenia stosuje się soczewki sferyczne lub okulary o soczewkach skupiających, czyli z dodatnią wartością dioptrii.

Krótkowzroczność

Wada ta polega na dokładnym widzeniu obiektów znajdujących się blisko i wrażeniu zamazania obiektów oddalonych. W przypadku krótkowzroczności wiele osób nie ma świadomości wystąpienia problemów ze wzrokiem, gdyż w końcu nasze widzenie na odległość jest ograniczone. Osoby, które mają podejrzenia, że słabe widzenie oddalonych obiektów wiąże się z wadą, powinny wybrać się na badanie. Większe prawdopodobieństwo pojawienia się problemu występuje w przypadkach, gdy któreś z rodziców zmaga się z krótkowzrocznością. Na wystąpienie wady wpływa również higiena wzroku. Wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem czy telewizorem, a także czytanie przy nieodpowiednim oświetleniu wpływają na pogorszenie widzenia. Do korygowania wady stosuje się ujemne szkła rozpraszające lub soczewki kontaktowe sferyczne o wklęsłej budowie, czyli cieńsze na środku i grubsze przy brzegu.

Wady wzroku dotykają nas niezależnie od wieku i wszystko wskazuje na to, że liczba osób z zaburzeniami widzenia będzie rosła. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jesteśmy już skazani wyłącznie na okulary, które zmniejszają nasz komfort chociażby w trakcie uprawiania sportów. Obecnie nawet astygmatycy mogą idealnie dopasować soczewki kontaktowe, by całkowicie skorygować wadę.

materiały promocyjne

Reklama