Reklama

Kawa bez mleka? Sama przyjemność!

Dla wielu osób czarna kawa to sposób na rozbudzenie i zastrzyk energii, jednak przyjemność kojarzy się głównie z kawami mlecznymi. Spokojne popołudnie, chwila z książką, relaks z przyjaciółmi? Puszysta pianka znakomicie wpisuje się w takie plany! Co jednak zrobić, jeśli nie spożywamy mleka?

Nietolerancja kazeiny, potrzeba ograniczenia spożycia produktów odzwierzęcych - jest wiele powodów do wyeliminowania mleka z menu. Nie musi to jednak oznaczać końca picia kawy dla przyjemności! Czarna kawa nie tylko postawi na nogi, ale też uwiedzie smakiem i aromatem, jesli tylko damy jej szansę i poznamy różne jej wcielenia.

Wiele smaków kawy

Kawa bez mleka, ale ze smakiem? Oczywiście, i nie chodzi tu o żadne dodatki. Ile kaw, tyle wariantów smakowych, a różnice między nimi znakomicie wyczują nie tylko eksperci. Na smak kawy wpływają przede wszystkim ziarna: ich rodzaj, stopień palenia, sposób i stopień mielenia. Drugą istotną sprawą jest sposób przyrządzenia. Zacznijmy jednak od ziaren.

Reklama

Arabica vs robusta

Najbardziej popularne gatunki kawy to Arabica i Robusta. Robusta charakteryzuje się wysoką goryczą, a ziarna tego gatunku mają średnio ponad dwa razy więcej zawartości kofeiny niż Arabica. Z kolei ziarna Arabica są bardziej obdarowane związkami wpływającymi na odczuwanie przez nas przyjemnych smaków i aromatów, dlatego smak kawy będzie bardziej zrównoważony i pełniejszy. Osobom szukającym w kawie bardziej przyjemności niż rozbudzenia zalecamy Arabicę, ale warto przetestować różne mieszanki, żeby znaleźć swoją ulubioną kompozycję.  

Ważny czynnik: palenie

Na smak kawy wpływa też palenie, które jest głównym etapem przygotowania ziaren do spożycia. Osoby, które lubią kawy z dominującą goryczą, powinny wybierać ciemne palenie. Jasno palona kawa jest delikatna i ma w sobie całą moc aromatów i dość dużo słodyczy. Pamiętajmy, że kawa jest najlepsza, gdy jest świeża. Co to oznacza? Wybierając ziarna kawy, warto zwrócić uwagę na datę jej palenia. Nawet z zamkniętego opakowania z czasem cenne aromaty mogą się ulatniać.

Kawa ze świeżo mielonych ziaren

Jeśli mamy w domu młynek albo ekspres automatyczny z wbudowanym młynkiem, to najlepiej kupować kawę ziarnistą. Dzięki mieleniu tuż przed przyrządzeniem kawa będzie kusiła niezwykłym aromatem i smakowała dużo lepiej. Ważny jest stopień zmielenia: espresso wymaga drobno zmielonej kawy, delikatniejsze kawy zrobimy z łatwością z grubiej mielonych ziaren. Ekspres Saeco Xelsis został wyposażony w ceramiczny młynek z 12-stopniową regulacją grubości mielenia ziarna. Jest z czym eksperymentować!

Tylko jak ją podać?

Podstawowym napojem kawowym bez mleka jest espresso. Powstaje ono w wyniku przepuszczenia niewielkiej ilości gorącej wody pod wysokim ciśnieniem przez powierzchnię odpowiednio zmielonej kawy. Najpopularniejsza objętość espresso to ok. 30 ml. Napój o podwójnie mniejszej objętości i podwójnej mocy to z kolei ristretto, czyli kawa przygotowywana w ekspresie ciśnieniowym tak jak espresso, ale przy użyciu mniejszej ilości wody. Ristretto jest zatem dużo bardziej skoncentrowane niż zwykłe espresso i pozwala wydobyć z małej filiżanki bardzo dużo smaku i aromatu.  

Espresso może wystąpić też w wariancie przedłużonym, tzn. espresso lungo. - Zamiast przerywać parzenie przy 30ml, kontynuuje się je aż do uzyskania ok. 60ml, jednak nadal przy użyciu jednej porcji zmielonej kawy - mówi barista, Marcin Kozicki, Head Trainer Julius Meinl Polska. Warto zwrócić na tę jedną porcję zmielonej kawy uwagę, ponieważ łatwo o pomylenie z double espresso - w tym wariancie porcje kawy są dwie.  


Mniej mocy, dużo przyjemności

Kawa bez mleka, ale w większej filiżance i o łagodniejszym smaku, to americano lub caffé crema. Americano to espresso, do którego dolewa się gorącej wody. - Americano zachowuje charakterystyczny smak kawy, ale dzięki gorącej wodzie jednocześnie staje się on łagodniejszy - dodaje Marcin Kozicki. Caffé crema pierwotnie w niektórych krajach było nazwą dla espresso, jednak między tymi napojami jest zdecydowana różnica. - Caffé crema to rodzaj kawy parzonej wodą pod ciśnieniem aż do uzyskania ok. 180-240 ml objętości, bez dolewania wody (jak to się robi w przypadku americano). Przez taki zabieg z kawy wydobywa się inne substancje, a napar smakuje inaczej niż americano - opowiada barista.    

Nie musisz pamiętać, co lubisz

Kiedy już przetestujemy kilka mieszanek kawy, zobaczymy, jak smakują w zależności od stopnia mielenia i zdecydujemy, który sposób parzenia jest naszym ulubionym - możemy mieć problem z odtworzeniem swojego idealnego przepisu. Rozwiązaniem może być ekspres automatyczny Saeco z funkcją personalizacji. Saeco Xelsis zapewni nam przygotowanie szerokiego wyboru napojów, a na dotykowym ekranie Coffee Equalizer™ można w intuicyjny sposób określić cechy napoju, decydując o mocy, temperaturze, ilości i smaku kawy.  Co ważne: ekspres Xelsis SM7685 może zapamiętać nasz ulubiony przepis. Nie tylko jeden! Ma aż 8 profili użytkowników, przechowując ulubione przepisy i spersonalizowane ustawienia widoczne bezpośrednio na ekranie. Kawa poranna, popołudniowa, wieczorna? Nawet bez mleka mogą się one od siebie zdecydowanie różnić. I nie musisz pamiętać, na czym te różnice polegają. Ważne, że świetnie smakują.

Rekomendowane ceny detaliczne ekspresów Saeco Xelsis wynoszą:     

SM7480/00 - 4 479,00 PLN

SM7580/00 - 4 919,00 PLN

SM7581/00 - 5 149,00 PLN

SM7680/00 - 5 819,00 PLN

SM7683/00 - 6 039,00 PLN

SM7685/00 - 6 709,00 PLN

 


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy