Reklama

Dobre nawyki dla młodzieży

Okres młodzieńczy to czas intensywnie wykorzystywany na kształtowanie nawyków, kiedy dziecko, zdeterminowane przez rodzica, uczy się decydować o sobie. W tym czasie zapada wiele decyzji, które kształtują podejście nastolatka do życia, w tym także kwestii zdrowotnych. Jakie nawyki warto mu wpoić?

To, jakich nawyków nauczy się młody człowiek, będzie miało przełożenie na jego późniejsze życie. Możemy wyróżnić dwa rodzaje zachowań, wpływających na kształtowanie jego zdrowia:

1. Prozdrowotne, do których zaliczamy dbanie o higienę osobistą, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie czy poprawne relacje międzyludzkie.

2. Antyzdrowotne, czyli wszystkie nawyki, które wpływają na niego negatywnie.

Wybór wydaje się oczywisty, jednak młodzi ludzie lubią eksperymenty i ryzyko. Nie przeszkadza im to w podejmowaniu decyzji nieracjonalnych zdrowotnie, ponieważ ich skutki pojawiają się na tyle późno, że wolą żyć chwilą.

Reklama

Po pierwsze żywienie

Dobre nawyki żywieniowe to podstawa, nie należy zapominać o śniadaniu, które doda nastolatkowi energii i pozwoli dobrze rozpocząć dzień. Nie wystarczy jednak tylko przygotować mu posiłku, sami też powinniśmy dać dobry przykład jedząc śniadanie.

Kolejny z nawyków dotyczący jedzenia to ilość posiłków. Zaleca się ich spożywanie w ilości pięciu dziennie. To pozwoli naszym dzieciom łatwiej sprostać wyzwaniom, które przed nimi stoją. Z pięciu posiłków, trzy stanowią główne, większe dania, a dwa to przekąski. Młody człowiek powinien jeść regularnie i zdrowo. Posiłki muszą być pożywne, dzięki temu pozwolą prawidłowo się rozwijać i pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Nie może zabraknąć w nich białka roślinnego i zwierzęcego, kasz, ryb, warzyw i owoców. Postawmy na naturalne przekąski, takie jak zbożowe batoniki, owoce czy orzechy. Nie zapomnijmy też o odpowiednim nawodnieniu. Muszynianka dostarczy rozwijającemu się organizmowi niezbędnych składników mineralnych, takich jak magnez, wapń i potas.

Po drugie higiena

Inną bardzo ważną rzeczą jest utrzymywanie higieny osobistej. W tym okresie ciało się przeobraża i wymaga coraz większej uwagi. Częste kąpiele, używanie antyperspirantów, a także regularna zmiana odzieży to podstawa. Niestety nie wszystkim dzieciom przychodzi to naturalnie, dlatego konieczne jest uświadomienie, do czego brak higieny może prowadzić oraz dlaczego należy używać bezpiecznych kosmetyków.

Równowaga

Zadbajmy o to, by dziecko zachowało zdrową równowagę pomiędzy odpoczynkiem i wysiłkiem. Niech nie będzie przeciążone nadmiarem obowiązków. Ważną kwestią jest też zapewnienie czasu na sen, żeby nasza pociecha mogła prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Zwłaszcza dzieci i młodzież, które się rozwijają, powinny wysypiać się i nie zarywać nocy. Dobrze, aby tez nie unikały aktywności fizycznej. Dotlenia on organizm, rozwija mięśnie, daje lepsze samopoczucie. Niech nastolatek zachowa we wszystkim umiar.

Już od najmłodszych lat warto dbać o zdrowie dziecka i kształtowanie jego prawidłowych nawyków.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy