Reklama

Właściwe nawodnienie podczas treningu

Aktywność fizyczna sprawia, że nasz organizm pod postacią potu wydala wodę z organizmu. Dodatkowo poprzez przyspieszony oddech również tracimy znaczne ilości wody oraz soli mineralnych. Dlatego w czasie treningu jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie oraz hiponatremię, czyli obniżony poziom sodu we krwi. Jak temu zapobiec?

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?

O odwodnieniu mówimy przy utracie 1% masy ciała, poprzez obniżenie zawartości wody w organizmie. Uczucie pragnienia pojawia się dopiero przy utracie około 1,5% i stanowi jeden z objawów świadczących o tym, że jesteśmy odwodnieni. Innymi mogą być zmęczenie, senność i ból głowy. Problem ten może dotknąć każdego, zarówno biegających, jak i uprawiających fitness czy też profesjonalnych sportowców.

Reklama

Czym jest hiponatremia?

Hiponatremia jest zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej. Jej istotą jest niedobór sodu w organizmie, który stanowi, obok chloru i potasu, podstawowy elektrolit organizmu. Odpowiada on między innymi za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Deficyt sodu we krwi powoduje spadek wydolności oraz obrzęki.

Zaburzenie to powstaje przede wszystkim w wyniku odwodnienia organizmu, w wyniku nadmiernego pocenia się, ale i z powodu wymiotów czy biegunki. W efekcie dochodzi do osłabienia organizmu, zawrotów głowy oraz nudności. Narażeni są na nią głównie sportowcy trenujący ponad dwie godziny, zwłaszcza treningi wytrzymałościowe, takie jak maraton, kolarstwo lub triathlon.

Właściwe nawodnienie

We prawidłowym nawodnieniu pomoże nam woda, która dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Z powodu niskiej ilości kalorii przyda się nam również podczas redukcji masy ciała. Zaleca się przyjmowanie przynajmniej dwóch litrów płynów dziennie.

Należy uzupełniać płyny przed, po i w trakcie treningu. Dlaczego nawodnienie jest tak ważne w czasie wysiłku? Ze względu na to, że woda bierze udział w transporcie tlenu w organizmie, jak również stanowi dużą część składu osocza, mięśni oraz występuje w kościach. Pamiętajmy, że podczas wysiłku, aby nie doszło do przegrzania organizmu, intensywnie się pocimy. Utrata wody wiąże się wówczas z utratą masy naszego ciała i powoduje osłabienie wydolności fizyczno- psychicznej.

Odwodnienie wpływa na zmniejszenie objętości krwi oraz wzrost obciążenia serca. Poprzez pot tracimy również składniki mineralne takie jak magnez, potas, wapń czy sód, które mają ogromne znaczenie dla pracy mięśni. Wszystkie te składniki zawiera Muszynianka. Pij ją w małych dawkach regularnie. Dzięki temu zapewnisz swojemu organizmowi niezbędną dawkę składników mineralnych.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama