Reklama

Jak chronić się przed kleszczami i jak działać w sytuacji gdy kleszcz znajduje się w ciele dziecka?

Choć do niedawna wiele osób ignorowało ten problem, dziś coraz częściej dyskutuje się na temat ochrony przed kleszczami. Ugryzienie tych małych pajęczaków może okazać się śmiertelnie niebezpieczne, zwłaszcza dla małego dziecka. Jak się przed nimi chronić i co robić, gdy kleszcz wpije się w skórę naszej pociechy?

Zanim wczepi się w nasze ciało, kleszcz jest wielkości główki od szpilki. Jego ukąszenie jest praktycznie bezbolesne, a on sam chowa się przed nami na drzewach i w wysokich trawach. To zaś sprawia, że łatwo możemy go przeoczyć. Dlatego ważne jest, by po każdym spacerze, zwłaszcza po terenach leśnych i łąkach, dokładnie obejrzeć siebie i dziecko, pamiętając, że  kleszcze najczęściej wybierają na naszym ciele miejsca ciepłe i wilgotne, gdzie skóra jest cienka: zgięcia łokci i kolan, skórę głowy, pachwiny czy przestrzeń bezpośrednio za uszami. Co zrobić, by uniknąć ukąszenia?

Reklama

Ochrona przed kleszczami

Najbardziej podstawowym zabezpieczeniem przed tymi pasożytami jest odpowiednia odzież. Im bardziej zakryte ciało, tym mniejsza szansa, że kleszcz znajdzie miejsce, w które może się wpić. Dlatego wychodząc do lasu lub na tereny, w których łatwo spotkać kleszcza, powinniśmy pamiętać o nakryciu głowy, długich spodniach oraz koszulce z długim rękawem. Odzież nie musi być gruba, ważne, by zakrywała jak największą powierzchnię ciała. Wbrew powszechnie powtarzanym mitom kleszcze są ślepe i polują na swoje ofiary przy pomocy tzw. organu Hallera, kierując się zmysłem węchu, dlatego warto spróbować odstraszyć je przy pomocy zapachu. Choć pajęczaki te nie rozpoznają kolorów, to lepiej założyć jasną odzież, ponieważ na takim tle łatwiej zauważyć niechciane stworzenia.

Wychodząc na spacer nie korzystajmy z perfum i nie zakładajmy ubrań intensywnie pachnących płynem do płukania. Chcąc zniechęcić do siebie te małe pasożyty możemy spryskać siebie i naszą odzież olejkiem cytrynowym, eukaliptusowym, goździkowym, szałwiowym, lawendowym lub roztworem na bazie wrotyczu, czarnuszki, trawy cytrynowej czy drzewa herbacianego. Te zapachy działają na kleszcze drażniąco, dlatego zawsze warto mieć pod ręką atomizer z podobnym specyfikiem.

Innym sposobem walki z kleszczami są środki chemiczne zawierające DEET. Dobrze sprawdzą się w przypadku dorosłych, jednak nie są zalecane dla dzieci i kobiet w ciąży. Preparaty przeznaczone dla maluchów przeważnie opierają się na olejkach eterycznych. Poszukując odpowiedniego produktu powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego ulotką, by upewnić się, że będzie całkowicie bezpieczny dla naszej pociechy oraz dowiedzieć się, jak długo będzie działał.

Na rynku znajdziemy również nowy rodzaj urządzeń zapewniających ochronę przed kleszczami - tzw. odstraszacze ultradźwiękowe. Emitują one ultradźwięki nieszkodliwe dla człowieka i zwierząt domowych, które blokują narząd Hallera u kleszczy, dzięki czemu nie mogą one namierzyć swojej ofiary. Choć ta metoda nie została jeszcze dokładnie sprawdzona, może okazać się dobrym zabezpieczeniem dodatkowym.

Jak usunąć kleszcza?

Czasem, mimo wszelkich starań, nie uda nam się niestety uniknąć kontaktu z kleszczem. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, co robić, gdy znajdzie się on na ciele dziecka. Ważne jest, by działać jak najszybciej - im krócej pasożyt będzie miał kontakt z ciałem, tym mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia. W tym celu powinniśmy dokładnie sprawdzać ciało naszej pociechy po każdym spacerze.

Kategorycznie zabrania się smarowania kleszcza tłuszczem, sokiem z cebuli czy przecierania go alkoholem. Odcinając mu w ten sposób dopływ powietrza spowodujemy, żezwymiotuje on więcej tosksyn.  . Sposobów na wyciągnięcie pajęczaka jest kilka. Można to zrobić przy pomocy plastikowej pęsety, miniaturowej pompki ssącej lub lassa. Należy chwycić go za przednią część ciała, tuż przy skórze, i zdecydowanym ruchem wyciągnąć.

Po wyjęciu kleszcza, powinniśmy obserwować miejsce ugryzienia przez co najmniej trzydzieści  dni, kontrolując także samopoczucie dziecka. Jeśli pojawi się obrzęk, rumień (zwłaszcza powiększający się) lub wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy (włączając w to senność, pogorszenie nastroju itd.), powinniśmy jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy