Jak zaplanować pakowanie siebie i dziecka

Wyjazd z dzieckiem, choćby na jeden dzień, wymaga dobrych umiejętności logistycznych. Zwykle, gdy myślimy, że wszystko zostało już dopięte na ostatni guzik, okazuje się, że zapomnieliśmy o najważniejszym. O czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać na etapie pakowania?

Zapakowanie dziecka na wyjazd wymaga wprawy
Zapakowanie dziecka na wyjazd wymaga wprawy123RF/PICSEL

Większość rodziców przygotowujących się do wspólnego wyjazdu z dzieckiem nie potrafi zapanować nad chaosem. Efekt jest zwykle taki sam - płaczący maluch, nerwowe poszukiwanie sklepu i zakupy niezbędnych przedmiotów na miejscu lub w drodze do punktu docelowego. Dlatego tak ważne jest, by przed wyjazdem zrobić spis rzeczy, które mogą nam się przydać.

Tworząc listę niezbędnych przedmiotów, podzielmy ją na kilka części. Niech każdy członek rodziny ma swoją własną rubrykę, w którą wpiszemy niezbędne akcesoria. Przyda się również osobna kolumna na rzeczy wspólne, takie jak apteczka, kosmetyki, pasta do zębów itp. Oto kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać.

Artykuły pierwszej potrzeby

To prawdopodobnie najbardziej istotny element naszej wyprawki. Oprócz dobrze wyposażonej apteczki, w której znajdą się niezbędne lekarstwa (środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki antyalergiczne i koniecznie leki, które dziecko lub inni członkowie rodziny zażywają przewlekle),termometr, pęseta do usuwania kleszczy i opatrunki. Jeśli jedziemy w podróż z niesamodzielnym maluszkiem, możemy też potrzebować wilgotnych chusteczek czy pieluszek.

.

Przy nieco starszych pociechach powinniśmy pamiętać również o zabraniu ze sobą nocnika, który przyda się w trakcie postojów. Na wypadek nagłego ataku choroby lokomocyjnej, warto mieć także pod ręką rolkę ręczników papierowych, woreczki oraz środki do czyszczenia tapicerki. Dobrze też wozić w schowku chusteczki higieniczne - mogą się przydać niemal na każdym etapie podróży.

Jedzenie i picie na drogę

Często o prowiancie myślimy pod sam koniec pakowania, co skutkuje niestety zwykle zakupem słodyczy, słodzonych napojów i słonych przekąsek. Ten wybór jest nie tylko niezdrowy, ale również mało rozsądny. Dodatkowa dawka cukru sprawi, że dziecko będzie rozpierać energia, a to może być kłopotliwe, jeśli w jednym miejscu powinno usiedzieć przez kilka godzin. Jaki prowiant sprawdzi się najlepiej?

Zamiast słodkich napojów sięgnijmy po przegotowaną wodę lub wyciskany sok. Słodycze i słone przekąski zastąpmy świeżymi owocami, warzywami (koniecznie umytymi!) i jogurtem pitnym, a jeśli ruszamy w podróż z młodszą pociechą weźmy ze sobą mleko wraz z podgrzewaczem oraz musy owocowo-warzywne. Pamiętajmy, że kanapki czy danie obiadowe powinniśmy jeść w czasie postoju, by nie narazić dziecka na zakrztuszenie. Taka przerwa przyda się także po to, by rozprostować nogi. Długie siedzenie w foteliku - i to w wymuszonej pozycji - nie jest dla dziecka niczym dobrym.

Podróżując z dzieckiem samochodem, pamiętajmy o częstych postojach
Podróżując z dzieckiem samochodem, pamiętajmy o częstych postojach123RF/PICSEL

Ubrania i kosmetyki

Ten element warto rozbić na każdego członka rodziny. W innym razie możemy się spodziewać, że nasz partner zapomni spakować skarpetki, a pociecha weźmie ze sobą tylko jeden T-shirt. W zależności od tego, jak długo ma trwać nasza wycieczka przyszykujmy listę ubrań, których potrzebujemy, nie zapominając o niewielkim zapasie na wypadek zabrudzenia. Uwzględnijmy na niej również rzeczy takie, jak bluzy czy kurtki przeciwdeszczowe - nawet w najcieplejszym miejscu na świecie może zdarzyć się załamanie pogody.

Istotną częścią naszego bagażu są też kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry. Część rzeczy - takich, jak pasta do zębów, suszarka, szczotka do włosów, żel pod prysznic czy szampon - możemy wpisać na wspólną listę. Osobno powinniśmy umieścić ręczniki dla każdego członka rodziny, kosmetyki do makijażu, maszynki do golenia, mokre chusteczki, pieluchy jednorazowe czy inne produkty dla dziecka. Jadąc w ciepłe miejsce nie zapomnijmy o ochronie przeciwsłonecznej.

Rozrywka

Ruszając w podróż z maluchem musimy pamiętać o zapewnieniu mu wystarczającej rozrywki zarówno w drodze, jak i na miejscu. Część zabawek, przeznaczonych zwłaszcza do zabawy w piasku, możemy spakować do głównego bagażu. Inne koniecznie muszą znaleźć się pod ręką.

Aplikacja Mobilna HAPPY BABY

Nie możemy zapomnieć o ulubionej przytulance naszej pociechy. Przydadzą się także gry podróżnicze, bajki oraz książki interaktywne. Ważne jest jednak, by dziecko nie wiedziało o wszystkich rzeczach, które spakowaliśmy - wówczas unikniemy narzekania i znudzenia na wstępnym etapie podróży.

W długiej podróży przydatny może okazać się również smartfon lub tablet, na którym zainstalowane będą ulubione gry malucha oraz interesujące bajki. Choć takie rozwiązanie nie jest zalecane na dłuższą metę, to może okazać się zbawienne w czasie kilkugodzinnej trasy..

Dokumenty

Bez względu na to, gdzie jedziemy na wakacje - nad polskie morze czy zagranicę - zawsze powinniśmy mieć przy sobie niezbędne dokumenty. W przypadku malucha przydatna będzie książeczka zdrowia wraz z książeczką szczepień, ewentualna dokumentacja medyczna (zwłaszcza gdy dziecko cierpi na chorobę przewlekłą) oraz jego dowód osobisty lub paszport.

Dorośli również powinni pamiętać o zabraniu dokumentów podróżnych oraz wykupieniu ubezpieczenia. Jadąc za granicę powinniśmy zadbać też o ubezpieczenie zdrowotne (w krajach UE wystarczy EKUZ) oraz dodatkowe ubezpieczenie podróżne dla całej rodziny.

INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas